Yeni Başlayanlar İçin Fotoğraf Makinesi Önerileri

Yazar: birkarefotoğraf

Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız bu yazıyı okumadan önce sizlere iki önemli şeyi aktaracağım. Birincisi fotoğrafı fotoğraf makinesi değil fotoğrafçı çeker. İkincisi ise daha iyi bir fotoğraf makinesi daha iyi fotoğraf çekmez. Bu iki hususu asla unutmadan yazımıza başlayalım. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için en zor olan fotoğraf makinesi seçimidir.

Bunun nedeni fotoğrafçılığa yeni başlıyor olmanın yanı sıra seçmek zorunda kaldığımız çok fazla marka model fotoğraf makinesi olmasıdır. Bir çok marka model arasından bütçenize uygun olan bir fotoğraf makinesi seçmek gerçek anlamda bizi bir dar boğaza sokar. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar, fotoğraf makinesi almak istediklerinde akıllarına şu sorular gelir. Bakalım bu sorular nelerdir?

1- Sıfır bir fotoğraf makinesi mi almalıyım yoksa ikinci el bir makine işimi görür mü?

2- Bütçeme uygun bir fotoğraf makinesi bulabilirmiyim?

3- Bulup aldığım fotoğraf makinesiyle ne kadar iyi fotoğraflar  çekerim ?

4- Aldığım fotoğraf makinesini ilerde de kullanabilirmiyim ?

Bu yazıda  fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi önerileri vermeye çalışacağız. Bu yazı oğlumu çekeceğim hangi fotoğraf makinesini alayım, arkadaşlarımı çekeceğim hangi makineyi alayım sorusuna cevap vermez ancak fikir sahibi olmanızı sağlar.

Değerli fotoğraf sever kardeşlerim elbetteki aklımızdaki sorular çok. Kafamız karışık. Ancak korkmayın sizi bu çıkmazdan çekip kurtaracağım. Yukarıdaki soruları cevaplamadan önce sizlere birkaç şey aktarayım.

Burası çok önemli: Fotoğraf makinelerinde en önemli öğe ve en çok dikkat edilecek olan Fotoğraf makinelerinin algılayıcıları yani sensörlerdir. İkinci en önemli öğe ise objektifler yani lenslerdir.

Fotoğraf makinesi üzerinde ışığı algılayan parçaya sensör yani algılayıcı denmektedir. Sensör ne kadar büyük olursa fotoğraf için gerekli ışığı daha iyi algılayıp bizlere daha kaliteli fotoğraf sunar. Işığı sensör üzerine düşürende objektiflerdir. Bundan dolayı fotoğraf makinelerinde bu iki öğe büyük önem taşır. Geriye kalan ise teferruattır.

Fotoğraf makinesi satın alırken bu iki öğeye dikkat etmek gerekir. Nedeni ise şudur. Günümüzdeki fotoğraf makinelerinin çoğu APS-C diye tabir edilen sensörü kırpılmış fotoğraf makineleridir. O yüzden APS-C fotoğraf makinelerinin hemen hemen hepsi aynı lens kullanmak şartıyla birbirlerine çok yakın kalitede fotoğraf sunarlar. Elbetteki kullanılan teknolojiler değişse de önemli olanın sensör olduğunu unutmayın. Mesela bir fotoğraf makinesinde wi-fi yokken bir makinede wi-fi ekleyerek üst versiyon olarak satışa sunulmaktadır. wi-fi olmayan makine 2 bin TL iken wifi ekleyince makine oluyor 5 bin TL. Peki hiç kullanmayacağınız belki çok çok az kullanacağınız wi-fi için 3 bin TL ek ücret ödemeye değermi. O 3 bin TL ile emin olun objektif almanız çok çok daha mantıklı olacaktır. Tam kare makinelerde ve orta format makinelerde de durum böyle olsa da bu makineleri profesyoneller kullandığı için en küçük detayın bile çok önemi vardır.

İkinci husus objektifler demiştik. Fotoğrafçılıkta kullanılan fotoğraf makinelerinin objektifleri değiştirilebilen objektiflere sahiptir. Yani fotoğraf makinenizin objektifini söküp takabilirsiniz. Objektifler ışığı toplayıp sensör üzerine

Burada yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi LCD panelin çözünürlüğü ve parlaklığı da önem kazanır. Çünkü yeni başlayanlar LCD panelde çektikleri fotoğrafı kontrol etmeleri açısından LCD panel önemlidir. Çözünürlüğünün yüksek olması bize fotoğrafın detaylarını incelememizi sağlarken, parlaklığı da güneşli ortamlarda çekim yaparken ekran parlaklığının bizim için yeterli olması gerekir. İleri seviye fotoğrafçılar az çok fotoğrafı tahmin ettikleri için LCD panel yeni başlayanlar kadar önem arz etmez. Bazı fotoğrafçılar çektikleri fotoğraftan o kadar emindirler ki, LCD panelde inceleme gereği bile duymazken bazı fotoğrafçılarda fotoğraf makinelerini direk bilgisayara bağlayarak bilgisayar üzerinden fotoğrafları incelerler.

Fotoğrafçılıkta genelde 4 tür fotoğraf makinesi kullanılır. Bunlar;

1- DSLR APS-C Fotoğraf Makineleri

Şimdi DSLR APS-C fotoğraf makinelerinin sensör boyutları aynıdır. Her ne kadar teknolojileri değişse de elde edeceğiniz fotoğraf kalitesi birbirine çok yakındır.

2-DSLR Tam Kare fotoğraf makineleri

DSLR Tam Kare fotoğraf makineleri APS-C fotoğraf makinelerinde yer alan sensöre göre daha büyük sensöre sahiptirler ve APS-C makinelere göre çok daha kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz.

3- Aynasız Fotoğraf Makineleri

Aynasız Fotoğraf Makinelerindeki sensör ise üstteki iki gruba göre çok daha küçüktür. O yüzden fotoğraf kalitesi daha düşük diyebiliriz. Elbette aynasız fotoğraf makinelerinde de tam kare sensöre sahip fotoğraf makineleri var. Bunun nedeni aynasız makinelerin piyasadaki konumunun güçlenmesinden dolayı firmalar tam  kare aynasız fotoğraf makineleri çıkarmaya başladılar. Nikon Z serisi gibi. Aynasız fotoğraf makineleri  Hafif olmaları nedeniyle genelde tercih edilirler.

4- Orta Format Fotoğraf Makineleri

Orta formak fotoğraf makineleri ise üst düzey fotoğrafçılara hitap eder ve fiyatları araba fiyatlarından daha yüksek çok makine vardır.

Buraya kadar şunu gördünüz ki, detaya girildikçe işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bizim buraya kadar size aktarmak istediğimiz ana nokta ise fotoğraf makinelerinin sensör boyutları aynı ise yukarıdaki aynı gruplar içerisinde hangi marka ve modeli seçerseniz seçin pişman olmayacağınızdır.  İki üç dört makine arasında kaldığınızda sensör boyutları aynı ise tercihiniz bütçenize uygun olan fotoğraf makinesi olmalıdır. Üst model olsa bile sensör boyutları eşitse durum bu şekildedir.

Burada şu unsuru gözden kaçırmayın, fotoğraf makinelerinin ne kadar çok özelliği olursa olsun bir üst model fotoğraf makinesinin bir alt model fotoğraf makinesinden fotoğraf kalitesi olarak hemen hemen fark oluşturmayacağı gerçeğidir. İphone 6 ile 6s arasında ne kadar az fark varsa fotoğraf makinelerinde de durum pek farklı değil yani.

Fotoğraf Makinelerinde megapiksel yalanına kanmayın. Çok yüksek megapiksel her zaman iyi olmadığı gibi iyi fotoğraf anlamıda taşımaz. Çok çok iyi bir fotoğrafın 4 megapiksel olması yeter artar çok bile gelir. Çok yüksek çözünürlükte baskı almayacaksınız megapiksel size çok bir şey katmayacaktır.

Şunuda eklemeden geçmeyelim. Giriş seviyesi Fotoğraf makinesi alırken fotoğraf makinesinin çok önemi olmasada ilerleyen zamanlarda ki bu epey zaman alıyor. Uzmanlaşacağınız alana göre fotoğraf makineniz bir tık daha önem kazanır. Örneğin kuş fotoğrfçılığı yapacaksanız, yada makro fotoğraf çekecekseniz en önemli unsur objektif dir. Sonra sensör sonra makinenizin deklanşör hızı, gibi etkenler önem kazanır.

Şimdi şunu anladık ki fotoğraf makinelerinde önemli olan sensör ve objektiflerdir. Geriye kalansa teferruattır diyebiliriz. Bu hususları kafamıza kazıdıktan sonra gelin şu sorulara yanıt bulalım.

1- Sıfır bir fotoğraf makinesi mi almalıyım yoksa ikinci el bir makine işimi görür mü?

Sıfır bir makineyle ikinci el bir makine arasında fotoğraf kalitesi olarak hiç bir fark yoktur. 5 yıllık bir makine bile olsa çekim sayısı düşükse ve güzel kullanılmışsa ikinci el bir makine almanın hiç bir sakıncası yoktur. Elbetteki garanti dışında kalan bir makine aldığınızı hatrınızdan çıkarmayın. Gerçi garantili makine alsanız da fotoğraf makinelerinin kolay kolay arıza vermediğini unutmayın. İkinci el bir makine alırken dikkat edilecek husus fotoğraf makinenizi çevrenizden birebir tanıdıklarınızdan alırsanız sıkıntı yaşama olasılığınız düşüktür. İkinci olarak İstanbul hayyam çarşısından dükkanlardan alabilirsiniz. Gayet güvenilir temiz firmalardır. Çoğu zaten dükkan garantisi vermektedir bu makinelere. Az buçuk fotoğrafçılıkla iç içe olan herkes kolay kolay sıfır makine de almaz lens de almaz. Elbetteki bu bütçe meselesi paranız çoksa sıfır makinenin tadı hiç bir şeyde yoktur.

2- Bütçeme uygun bir fotoğraf makinesi bulabilirmiyim?

Günümüzde 700 tl ile 100 bin tl arasında çok fazla marka model sıfır ikinci el fotoğraf makinesi vardır. İyi bir fotoğrafçı için 700tl lik makine ile 100 bin tl lik makine arasında pek fark yoktur. Elbette çekeceğimiz fotoğraf alanına göre durum değişir.

3- Bulup aldığım fotoğraf makinesiyle ne kadar iyi fotoğraflar  çekerim ?

Çekeceğiniz ilk 10 bin kare çok kötüdür. Ama ondan sonra fotoğraflarınız da belirgin kalite yükselişini görürsünüz. Gördüğünüz gibi makinenin de pek önemi kalmıyor ilk 10 bin karenizi çekene kadar.

4- Aldığım fotoğraf makinesini ilerde de kullanabilirmiyim ?

Elbetteki kullanabilirsiniz. İllaki aldım kullandım ihtiyaç kalmadı demek doğru olmaz. İkinci bir makine olarak kullanabileceğiniz gibi yedek olarak ta yanınızda bulundurabilirsiniz. Zaten o aşamaya geldiğinizde çekeceğiniz fotoğraf ihtiyacınıza göre istenilen makineyi alabilirsiniz. Ancak söylediğim gibi bunlar çok ilerleyen zamanlarda sizi zorlar.

Gel gelelim Marka Model Sıralamasına. Buraya kadar az çok konuya sizleri bilgilendirmeye  çalıştık. Tamam anladık hocam yeter artık hangi makineyi alayım onu söyle dediğinizi duyar gibiyim. Peki peki kendinizi zorlamayın. Ben size bir satın alma reçetesi sunacağım şimdi.

Yeni Başlayanlar İçin Fotoğraf Makinesi Önerileri

Şimdi arkadaşlar piyasada fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için DSLR diye tabir edilen fotoğraf makineleri içinde iki önemli marka var. Bu markalar Canon ve Nikon. Bu iki markanın piyasada hakimiyetinin nedeni ise objektif çeşitliliğidir. Bunun dışında Sony, Pentax, gibi markalar da piyasada ve ülkemizde önemli yer tutarlar.  Ayrıca aynasız fotoğraf makineleri de günümüzde oldukça popüler, her markanın bu alanda çıkardığı fotoğraf makineleri mevcut.  Özellikle Sony, Olympus önderliğinde Nikon, Samsung, Fujifilm, Panasonic gibi markalarda onları takip etmekteler.

Şimdi DSLR cephesine bir göz gezdirelim. Sonra aynasızlara geçelim olur mu ? Burada bir marka seçmenin oldukça zor olduğunu söylemeliyim. Canon mu ? Nikon mu? Sony mi? Pentax mı? sorusunun cevabını hiç kimse sizlere veremez. Her markanın üstün olduğu yönler olduğu gibi eksik olduğu yönler olsada temel de  aynı seviye makinelerin teknik özellikleri birbirine çok yakındır.

Ben tercihimi yaparken şöyle yaptım. Canon makineyi elime aldım evirdim çevirdim baktım çok albenisi olmadı benim için. Birde nikonu aldım daha albenili göründü bana. BMW mi Mercedes mi gibi bir soru bu yani çözümü imkansız. Kalbiniz hangisini seçerse. Ancak bir tercih nedeni ergonomi olabilir. Canon fotoğraf makinelerinin ergonomisi bana göre Nikondan daha iyidir. Sony ve Pentax noktasında ise eğer bütçeniz çok iyiyse tercih edin çünkü bu iki makinenin objektif çeşitliliği az ve piyasada kolay bulunmaz. Canon bir makineniz varsa arkadaşınızdan ödünç bir lens alıp kullanmanız mümkün çünkü canon makineler ve objektifler yaygın. Sony de ise bu durum söz konusu değil gidip lensinizi para verip almak durumundasınız.

Yeni başlayanlar için  Fotoğraf Makinesi Önerileri Canon Cephesi

Şimdi Canon DSLR modellerini şöyle bir sıralayalım. Kısaca Bilgi verelim. Elbetteki tercih yine sizlere ait olacak.

 

 

Bu Yazıları da Beğenebilirsin

78 yorumlar

esra 20 Aralık 2018 - 13:16

mrb canon aynasız makine almayı düşünüyorum.
canon m50
canon m5 hangi modeli tavsiye edersiniz.

Reply
birkarefotoğraf 22 Aralık 2018 - 22:00

gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. olympus omd seriside gerçekten çok güzeldir.

Reply
Esra 23 Aralık 2018 - 00:33

Çok tşk m50 daha guncel bir makine ama m5 tercih edecem bir sorum daha olacak adaptör yardımıyla tamron sigma lensleri kullabililirmiyiz yoksa sadece canon lensleri mi kullanabiliyoruz.?adaptör fotoğrafın kalitesine lens in verimsin yavaş çalışması gibi uyum sıkıntılar yaşanabilirmi.

Reply
ayla 5 Ocak 2019 - 16:02

mrb sizce nikon d5300 canon 200dmi .?

Reply
birkarefotoğraf 5 Ocak 2019 - 20:59

nikon d5300 bir tık öndedir. gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Reply
Evren 7 Ocak 2019 - 12:09

Mrb
Canon DSLR makine almayı düşünüyorum
Canon 70d
Canon 200d bu iki modelden hangisi daha üstün özellikleri sahip fotoğraf kalitesi anlamında bir farkları varmı kısmetse ilk makinem olucak.bütçe sıkıntım yok cevabınız için tşk

Reply
birkarefotoğraf 9 Ocak 2019 - 16:54

70d öneririm

Reply
Turan 16 Ocak 2019 - 01:52

Slm
Canon 80d
Canon 200d aynı sensörümü kullaniyor.

Reply
birkarefotoğraf 20 Ocak 2019 - 22:58

80d sensörü bir tık daha büyük

Reply
Faruk 22 Ocak 2019 - 15:49

1000 TL lik bir bütçem var. Bana kamera tavsiyesinde bulunun. Ne almalıyım???

Reply
birkarefotoğraf 23 Ocak 2019 - 19:38

ikinci el bir nikon d90 bulabilirsiniz. nikon d5200 yada canon 650-700d bunlar sizi pişman etmeyecektir.

Reply
Belin 31 Ocak 2019 - 11:57

YAZININ DEVAMI YOK 🙁

Reply
Kübra 16 Şubat 2019 - 12:44

Merhaba
Ben detay fotoğraf çekmek istiyorum. El, göz vb gibi bana fotoğraf makinesi önerebilirmisiniz. Bu alanda hrgangii bir eğitimim yok hobi olarak çekmek istiyorum. Teşekkürler

Reply
birkarefotoğraf 27 Şubat 2019 - 13:07

ikinci el olarak canon 5d mark2-3 tavsiyemdir. bir tanede makro lens almalısınız. ancak kursa gitmeniz şart.

Reply
Sevda 22 Şubat 2019 - 10:40

Merhaba 2000-2500 civarı bütçem var yeni başlıyorum ama alacağım makineyi uzun vadede kullanmak istiyorum hangi kamerayı tavsiye edersiniz ve yeni başlayanlar için kit lens yeterli midir ?

Reply
birkarefotoğraf 27 Şubat 2019 - 13:09

aynasız fotoğraf makinelerini tavsiye ederim. uzun soluklu kullanırsınız. bütçenize uygun bir olympus aynasız makine araştırabilirsiniz.

Reply
Rıza 25 Şubat 2019 - 09:31

Merhaba,
Yeni Fotoğraf makinesi almak istiyorum ama Aynalı mı, Yoksa Aynasız mı karar veremedim. İlk Fotoğraf makinem olacak bir de olypus öderdi bir arkadaşım siz ne dersiniz?

Reply
birkarefotoğraf 27 Şubat 2019 - 13:09

olympus iyidir elbette özellikle aynasızlarda.

Reply
Alican 1 Mart 2019 - 21:52

Merhabalar yeni başlayanlar için Canon 4000d is modeli icin yorumunuz nedir ? Teşekkürler

Reply
birkarefotoğraf 10 Mart 2019 - 09:22

rahatlıkla alabilirsiniz.

Reply
Alp 4 Mart 2019 - 20:39

Merhaba eşim fotoğraf çekimine ilgi duyuyor. Kendisine fotoğraf makinesi almak istiyorum Canon eos m50 tavsiye ettiler . 5000 TL gibi bir bütçe ayırdım acaba ileriye dönükte kullanabileceği hangi profesyonel fotoğraf makinasını almalıyım . Teşekkürler

Reply
birkarefotoğraf 10 Mart 2019 - 09:22

m50 de olabilir ancak aynasız bir olympus fotoğraf makinesi eşiniz için daha yararlı olur.

Reply
Baggins 7 Mart 2019 - 14:45

Merhaba nikon d3400 hakkında ne düşünüyorsunuz acaba? Kaliteli fotoğraflar çekebilir mıyım? Ve 2 modeli var biri non vr kit. Diğeri vr kit. Hangisini önerirsiniz acaba?

Reply
birkarefotoğraf 10 Mart 2019 - 09:23

emin olun kalite açısından hiç bir problem yaşamassınız. fotoğrafı fotoğraf makinesi değil fotoğrafçı çeker bunu asla unutmayın.

Reply
Sezen 14 Mart 2019 - 12:06

‘Şimdi Canon DSLR modellerini şöyle bir sıralayalım. Kısaca Bilgi verelim. Elbetteki tercih yine sizlere ait olacak.’ bu cümleden sonra makalenin devamı gözükmüyor bende?

Reply
Mert 15 Mart 2019 - 11:18

Merhaba ben lise öğrencisiyim suan 700Tl bütçem var bir makine alıp biraz fotoğrafı çekmeyi öğrenmek istiyorum daha sonra ilerde profesyonel bir makine alacağım sizce ne alabilirim bu paraya. Biliyorum çok az bir bütçe 😐

Reply
Fatih 7 Nisan 2019 - 00:19

Merhaba,
Uzun zamandır fotoğrafçılığa büyük bir ilgi duyuyorum. En sonunda hayalimi gerçekleştirmek üzere adımlar atmaya başladım. Bir kaç kurs ile görüştüm. Uygujn olan birisi ile eğitim almaya başlayacağım. Tabiki kurslarda uygulama eğitimleride olduğu için başlamadan önce makineyi edinmeliyim. Yaklaşık 2 haftadır makine arayışındayım. En iyi ve uzun yıllar üzmeyecek bir makine istiyorum. Benim için video 2.planda önemim fotoğraf kısmında olacak. Fotoğraf kısmında da hem geniş açı manzara, hyperlapse hemde portre çekimleri istiyorum. Bu çekimlerin en iyi sonuçları vermesi için 2 lens gerekli olduğu biliyorum. Fotoğraflarımı baskı olarak da almak önemli. Bütçe olarak araştırmaya 3-4 bin arası başlamıştım ama işin içine girdikçe bütçeyi arttırmam gerektiğinin farkına vardım. Şuan için 6 bin e kadar lens ler tripod dahil bütçem var. Sizin tecrübe ve bilgileriniz ile bana önerebileceğiniz makine ve lens var mıdır ?
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
iyi günler

Reply
birkarefotoğraf 9 Nisan 2019 - 09:20

ben şu anda 6bin tl bütçem olsa. canon cephesinde güzel bir 5d mark3 alırım ikinci el. sonra ihtiyacıma göre lens alırım.

Reply
fatih 10 Nisan 2019 - 16:27

Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

bütçe konusunda 8 binlere kadar da çıkabilirim.

İzmirde yaşıyorum. 23 yaşındayım. Bütçemi bu seviyelere getirmek tabiki beni zorladı, bu yüzden de çok iyi karar vermek istiyorum. yaşamıma bir farklılık getirmek, iş dışına bir uğraş sahibi olmak istiyorum. Haftasonu saat 5 de kalkıp makinem ile gündoğumunu gelecek nesillerime müthiş bir şekilde fotoğraflayarak , düzenleyerek aktarmak istiyorum. Ben gittiğimde arkamda müthiş bir arşiv bırakmak istiyorum. Doğayı, hayatı ölümsüzleştirmek istiyorum.

Sizlerden tecrübelerinize dayanarak yardım rica ediyorum.

2.el konusunda dikkat edilmesi gereken şeyler nedir ? maalesef ülkemizde dürüst insan sayısı gittikçe azalıyor. bende fotoğraf konusunda daha çok yeniyim. makine alacağım ama daha gaz ve frenin nerede olduğunu bilmeden araba almaya çalışıyor gibiyim. kandırılma ihtimalim oldukça yüksek.

İzmirde 2.el olarak bildiğiniz tanıdığınız yerler var mıdır ?

objektif konusunda da şehrin yüksek noktalarından İzmir i biliyorsanız (örn; asansör,teleferik,varyant) vs. gibi yerlerden şehrin manzarasını çekmek, portre çekimler yapmak, doğa çekimleri yapmak istiyorum. Daha çok durağan objeler çekeceğim. hyperlapse yapmayı çok istiyorum.
örnek fotoğraflar ;
https://www.flickr.com/photos/130075302@N08/23922481270/
https://www.flickr.com/photos/friedrichs/6879054890/
https://www.flickr.com/photos/abumilad/11988303203/
https://www.flickr.com/photos/sjs_travelogue/15048075766/
https://www.flickr.com/photos/jiraset/6921011722/

bunlara uygun objektifler neler olabilir ?

2.el 5d mark3 ve 24-105 F4 L lens ile beraber bir ilan var
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-canon-eos-5d-mark-iii-ve-24-105mm-f4-l-is-usm-lens-678990573/detay

burda da aynı lensi ekstra 1250tl ye satıyor ve shutter ı oynanmamış ise güzel kondisyonda
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-15k-shutter-5d-mark-iii-hediye-aksesuarlar-663764430/detay

tripod ve filtre olarak ne önerebilirsiniz ?

bunların dışında
2. el yerine sıfır makinelerde ne önerebilirsiniz ?
siz 2.el 5d mark 3 demeden önce 77d makine ve 10-18mm / 50mm lens düşünüyordum.

biraz uzun oldu biliyorum. lütfen kusuruma bakmayın. çok ama çok yardıma ihtiyacım var.

şimdiden tüm yardımlarınız için çok çok teşekkürler.
fatih12yuksel@gmail.com

Reply
Süleyman 7 Nisan 2019 - 05:29

İlk fotoğraf makinem olucak Nikon d3200 düşünüyorum nasıldır?

Reply
birkarefotoğraf 9 Nisan 2019 - 09:18

ilk fotoğraf makineniz için yeterlidir.

Reply
Yagmur 8 Nisan 2019 - 16:01

Merhaba size göre 70d mi 200dmi canon

Reply
birkarefotoğraf 9 Nisan 2019 - 09:18

70d

Reply
Serkan 9 Nisan 2019 - 10:42

İyi günler dilerim,bende DSLR bir makine bakıyorum. Canon 1300d ve nikon d3500 arasında kaldım sizin öneriniz ne olur.Birde 18 55’lik lens doğa fotoğrafları çekmek için yeterli olur mu?

Reply
birkarefotoğraf 10 Nisan 2019 - 23:58

ben nikon d3500 tercih ederdim. iki makine arasında çok büyük farklar yok.

Reply
Serkan 9 Nisan 2019 - 10:55

İyi günler canon 2000d ile nikon d3500 arasında kararsız kaldım,önerinizi merak ediyorum

Reply
birkarefotoğraf 10 Nisan 2019 - 23:59

ben nikon d3500 tercih ederdim. iki makine arasında çok büyük farklar yok.

Reply
Nur 10 Nisan 2019 - 00:50

Canon EOS 800D sizce nasıl iyi bir makine mi? Görüşünüzü merak ettim
İlk makinem olcak daha önce telefondan yada arkadaşlarımın makinelerini kullanırdım biraz daha fotoğraf hobimi ileriye taşımak istiyorum 35mm lens almayı düşünüyorum ayrıyetten yakın çekimlerde kullanmak için sizin fikriniz nedir ?

Reply
birkarefotoğraf 11 Nisan 2019 - 00:00

güzel bir makine. makro lens alıp yakın çekimde sıkıntı yaşamassınız.

Reply
Serkan 10 Nisan 2019 - 07:11

İyi günler canon 2000d ile nikon d3500 arasında kaldım öneriniz nedir?

Reply
Hakan 19 Nisan 2019 - 18:11

Mekan ve doğa fotoğraflari çekmek istiyorum makina önerisi verebilecek var mi?

Reply
Mehmet 23 Nisan 2019 - 02:01

Herkese merhaba,
Arkadaşlar ben hem video için hem de fotoğraf için bir cihaz arıyorum bütçem 6bin TL
Lensiyle birlikte alabilecegim 4K video çekimine sahip hangi cihazı önerebilirsiniz?
Ben Sony a6300 düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler

Reply
birkarefotoğraf 30 Nisan 2019 - 10:48

video odaklı kullanmak için fotoğraf makineleri çok iyi kalite sunsalarda makinenizin ömrünü kısalır. iki ayrı makine almanız daha doğru olacaktır.

Reply
Birkan ok 25 Nisan 2019 - 12:09

Merhabakar ikinci el fotograf makinasi almayi dusunuyorum kendi ailemin veya disarda bulundugum zamanlarda fotograflar cekmek icin.canon 550d 40bin shutterli bir makina varda 750 tl fiyat veriyorlar makinalar hakkinda da hicbir bilgim yok sizce alinirmi veya onerebileceginiz uygun fiystli baska seriler varmi

Reply
birkarefotoğraf 30 Nisan 2019 - 10:49

yakın tanıdığınız sa alınabilir. makinede problem olmaması önemli.

Reply
Birkan ok 28 Nisan 2019 - 23:19

Merhabalar 2. El makina almak istiyorm.performans olarak cok ustun bir cihaz degil ama cokta kotu bir makinaolmasa iyi olur :). Canon 500d fiyat olarak biraz uygun gibi tabi 2. El olanlari.sizce hangi cihazi tercih etmeliyim veya nikon markalarada bakayimmi ?

Reply
Emre 2 Mayıs 2019 - 12:14

Canon 1100d Başlangıç için iyi mi

Reply
birkarefotoğraf 8 Mayıs 2019 - 23:13

başlangıç için düşünülebilir.

Reply
büşra 8 Mayıs 2019 - 15:31

Merhabalar. Ben iç mekan fotoğraf ve video çekimleri yapacağım. Hafif ve geniş açılı bir makine almam gerekiyor. Aynalı yada aynasız fark etmez. Bütçem 5 bin civarı. Hangi makineyi ve lensi önerirsiniz?

Reply
Alptegin 11 Mayıs 2019 - 18:15

Ben nikon d5300 veya canon 200d almayı düşünüyorum hangisi daha iyidir acaba?

Reply
DERYA 13 Mayıs 2019 - 14:14

Merhabalar 🙂 Yeni başlayanlar ama geliştirerek uzun soluklu kullanmak isteyenler için Canon Eos200D uygun mudur ?

Reply
pnri 13 Mayıs 2019 - 14:56

ben 3500tl kadar bı butceye sahıbım ve ılk defa baslıyorum aklımda canon 750d ve canon 200d var fakat karar veremıyorum sızce ne yapmalıyım .. agırlıklı olarak fotograf cekmek ıstıyorum vıdeo degıl oncelıgım doga ve portre cekımler yapmak ısıyorum nıkondan onerebılecegınız bır sey varsa ona da bakarım

Reply
Murat 19 Mayıs 2019 - 19:41

200-2500 TL arası butcem var ılk fotoraf makınem olucak aklımda nıkon d3500 var sizce idealmi baska tavsiyelerinizede acığım

Reply
Çağdaş 20 Mayıs 2019 - 01:42

Merhabalar Bulunduğum herhangi bir ortamda telefonum ( iphone 8Plus ) ile çekmek yerine bir makine ile resim çekmek istiyorum 2. El
1. Eos 600 D çift lens 200 mm
2. Samsung nx 300 çift lens 200 mm
Bütçem max 1200 tl veya bu fiyat aralığında sizin önere bileceğiniz makina varsa nedir yardımcı olabilirmisiniz

Reply
Onur 20 Mayıs 2019 - 12:20

selamlar,
bütçem en fazla 3 bin tl Canon Eos 650D , Canon Eos 2000D , Canon Eos 1300D ve ya Canon Eos 4000D hangisini tercih etmeliyim. 650D cok önceden çıkmış ancak daha cok özelliği var gibi digerleri daha yeni. Öncelik verdiğim çok şey yok önemlisi düşük ışıkta biraz daha iyi olan otomatik netlemesi daha iyi olan bir fotogram makinesi sizce hangisi olur ?

Reply
Onur 20 Mayıs 2019 - 12:21

selamlar,
bütçem en fazla 3 bin tl Canon Eos 650D , Canon Eos 2000D , Canon Eos 1300D ve ya Canon Eos 4000D hangisini tercih etmeliyim. 650D cok önceden çıkmış ancak daha cok özelliği var gibi digerleri daha yeni. Öncelik verdiğim çok şey yok önemlisi düşük ışıkta biraz daha iyi olan otomatik netlemesi daha iyi olan bir fotogram makinesi sizce hangisi olur ???

Reply
SamuraySeco 28 Mayıs 2019 - 22:16

Merhaba, ilk defa kamera alacağım ve 2. el Canon 600D düşünüyorum. Çekim sayısı 5-6 bin olup 1000-1200 TL arası değişen fiyatları var. Sizce tercih edilir mi?

Reply
ARİF 30 Mayıs 2019 - 10:19

merhaba yazınızı okudum ve cok faydalıydı. 2000 tl cıvarında bır makına almak ıstıyorum. Alacagım makınayı anılarımı bırıktırmk amaclı kullanacagım ne onerırsınız? tesekkur ederım.

Reply
İrem 7 Haziran 2019 - 13:09

merhabalar yakın zamanlarda fotoğrafa ilgim arttı ve şu sıralar insan,hayvan fotoğrafları daha çok ilgimi çekiyor belki ilerleyen zamanda değişir daha mikro çekimler ilgimi çeker bu nedenle ben iki açıdan da yolda bırakmayacak,fiyatı uçuk olmayacak bir makine arıyorum elim hiç alışık değil yeni yeni öğreneceğim.Ve hiç birikmiş param yok bu yaz 2 ay falan bir yere girebilirsem alacağım veya okul başlayınca biriktirip alacağım 2.el de alabilirim farketmez ne öneririsiniz?

Reply
cansu 7 Haziran 2019 - 16:00

Merhaba yeni başlayanlar için Olympus serisinden hangisini önerirsiniz acaba ? 2.500 tl ye kadar limitim var .. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Reply
Murat 7 Haziran 2019 - 16:21

Merhaba, benim 3 sorum olacak 🙂
1.- 2.el alımlarda nelere dikkat etmeliyiz?
2.- Malumunuz kur fiyatları çok arttı Maximum 1000 – 1500 seviyelerinde acemi için ne önerirsiniz?
3.-Yurtdışından makine getirtmeyi önerir misiniz?

Reply
Doğucan 8 Haziran 2019 - 20:10

Nikon d3500 ve Canon Eos m100 arasında kaldım lütfen yardımcı olun

Reply
e 16 Haziran 2019 - 02:16

Merhaba, ben maksimum 1000 TL kadar bir bütçe ayırdım fotoğraf makinesi için. Fotoğrafla ilgili herhangi bir bilgim veya deneyimim yok. Yüksek kaliteli güzel fotoğraflar çekebilmek istiyorum. Nasıl bir şey önerirsiniz?

Reply
KAYRA 21 Haziran 2019 - 09:18

Merhabalar, ilk fotoğraf makinesi deneyimim olacak. Canon eos 60d 2. el, tavsiye eder misiniz? Ya da yeni başlayan ve kalıcı olacak bir makine arayan birisi için ne önerirsiniz?

Reply
Deniz 21 Haziran 2019 - 21:05

Merhaba,bende fotoğrafçılığa başlamak istiyorum telefon veya kamerada az çok bilgim var herkes çektiğim fotoğrafları çok beğeniyor,çoğunlukla insan ve doğa odaklı fotoğraflar çekiyorum ve herkes objektif kameraları tercih ediyor,bende objektif kamera almayı düşünüyorum tavsiyeniz nedir?

Reply
Doğucan 30 Haziran 2019 - 21:38

Canon EOS 2000d ve Nikon D3500 arasında kaldım lütfen yardımcı olun 🙁

Reply
Ömer 21 Temmuz 2019 - 18:55

Merhaba 2. el 7d mantıklı mı ve ben aslında daha çok kısa filmlere gireceğim bunun için önce fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. buradan kendimi geliştirip video kameralara yönelmek mantıklı mı. yoska başka yolu varmı cevap verirseniz çok sevinirim…..

Reply
Cordelıa 26 Temmuz 2019 - 00:42

Merhabalar Ağız ve diş protez çekimi için makine tavsiye yardımcı olurmusunuz

Reply
İlkgun 31 Temmuz 2019 - 12:42

merhaba nikon ve canon marka fotoğraf makinaları ile çekilen fotoğraflarda renkleri yansıtmada farklılık var mıdır ?
Giriş seviyesi nikon D3100 aldığımda daha sonra makinama donanım / ekipman ekleyerek geliştirebilir miyim/üst seviyelere taşıyabilir miyim?
Bütçem kısıtlı
Teşekkür ederim

Reply
Furkan 24 Eylül 2019 - 13:21

Merhaba
Genelde telefondan fotoğraflar çekiyorum yıllardır artık bir fotograf makinası almaya karar verdim
sony a6000 2. el buldum.Makinanın çekim sayısı 500 dedi bana bunu nerden kontrol edebilirim ve makinayı biraz araştırdım ve beğendim sizin bu cihazla ilgili görüşünüz nedir teşekkürler.

Reply
Burak 15 Kasım 2019 - 01:48

Hocam sence Canon 6D Mark 2 ‘mi , Fujifilm X-T3 ‘mü , Sony A7s 2 ‘mi ?.

Reply
birkarefotoğraf 14 Ocak 2020 - 15:10

Canon 6D Mark 2

Reply
Ahmet 14 Aralık 2019 - 23:47

Biyometrik fotoğraf çekmek için makine önerir misiniz?

Reply
Mustafa 18 Ocak 2020 - 13:06

Fotoğraf çekmek için yıllardır arzu etmekteyim ve bu konuda ise fazla tercübem yok.
Acemi olarak makina öneriniz nedir.
Bütçemiz 1000-1500 TL arasında
Teşekkür ederim.

Reply
Şevval 20 Ocak 2020 - 12:54

Merhabalar fotoğrafçılık hakkında hiç bilgisi olmayan biriyim.Kardeşimde Canon ESO 500D makinesi var. Genellikle portre ve doğa fotoğrafları çekiyor. 18-55mm lense sahibiz. Kendisini bir tık daha geliştirmesi amacı ile bir jest yapıp daha iyi bir lens almak istiyorum. Bütçe için ise 1000 tl’ye kadar çıkabilirim ve 2. el almayı düşünüyorum ve 2.el almanın bir dezavantajı var mıdır? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Reply
Tuğçe 26 Şubat 2020 - 20:22

Merhaba canon Powershot G7 mark ii mi
canon Powershot G9X mark ii mi

Reply
Mustafa 8 Mart 2020 - 19:47

Merhaba sony a7s 3 mü canon eos r mi ve lens önerisi yapar mısınız doğa spor seyehat portre her alanda

Reply
Mert 15 Mart 2020 - 20:29

sadece fotoğraf çekimi için canon 2000d mı yoksa 200d mı alayım çok fark oluyor mu fotoğraf çekiminde ikisi arasında

Reply

Yorumu Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.