Gündem

Tarım, İnsan ve Fotoğraf

Tarihin her anına tanıklık etmek kim istemez ki. Bir teknoloji olsa tarihin her anını, istediğimiz zamanı, saati seçsek ve oynat tuşuna basıp izlesek ne kadar güzel olurdu öyle değil mi? Ben Mısır piramitlerinin yapılışını izlemek isterdim ya siz?

Gel gelelim ki böyle bir teknoloji imkansız, imkansız demeyelim aslında nihayetinde şu anda kullandığımız her teknolojik alet eski zamanlarda imkansızdı öyle değil mi?

Diyeceksiniz ki hocam ne alaka? Bende diyeceğim ki konumuz fotoğraf, anlatmak istediğim de fotoğrafın önemi. Belki tarihin her anını izlememiz şu an mümkün değil ama fotoğrafın icadıyla birlikte tarihteki önemli olayları, kişileri incelememiz mümkün.

Fotoğrafı önemli kılan zamana tanıklık etmesidir aslında. Tanık deyip geçmeyin ha, idam mahkumu olsanız bir tanık sizi ipten alır ya, işte  hayat kadar değerlidir  tanıklık etmek. Zamanın tanığı olan  fotoğraf da hayat kadar değerlidir bu yüzden.

Tarihin en eski çağlarından beri insan doğayla iç içe olmuştur. İnsanı doğadan koparıp attığınızda işte bizim gibi apartman dairelerine tıkılmış stres sıkıntıdan patlayan insanlar topluluğu ortaya çıkar. Doğayla iç içe olan, tarımla uğraşan, ekmeğini topraktan kazanan insanlara baktığınızda, fotoğrafını çektiğinizde ne kadar mutlu olduklarını ne kadar huzur içinde olduklarını görürüz. İşte bu yüzden toprakla, doğayla tarımla iç içe olan insan, fotoğrafın ve fotoğrafçının her zaman ilgisini  çekmiştir.

Son günlerde tarımla insan arasında olan bu bağı ele alan bir yarışma düzenlendi. Bilgim olsaydı kesinlikle kendim de bu yarışmaya katılmak isterdim. Gelecek yıl mutlaka ben de bu yarışmaya katılmaya çalışacağım.

tarim-ve-insan-1

Yarışmanın adı Tarım ve İnsan. 2009 yılından beri süregelen bu yarışma Kültür ve sanata bu denli önem veren DenizBank’ın katkılarıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından düzenlenmekte. Bu yıl da 7. si düzenlenen Tarım ve İnsan fotoğraf yarışmasının başvuruları Haziran ayında başladı. Kasım ayında sonuçlanan yarışmanın ödül töreni 23 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da yapıldı.

Yarışmaya 401 Fotoğrafçı 1827 fotoğraf ile katıldı. Fotoğrafçılar yarışmaya; tarım, hayvancılık, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, üretici, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyeti konu alan fotoğraflarla yarışmaya katıldılar. Yarışmanın amacı tarımın ve toprağın önemi konusunda duyarlılığın geliştirilmesi, tarımsal gelişmeler ile tarım, doğa, çevre ve insan ilişkilerinin, estetik ve öznel bakış açılarıyla belgesel olarak arşivlerde yerini almasını sağlamak.

Tarımın önemi konusunda bireysel ve sosyal duyarlığın geliştirilmesini amaçlayan bu yarışmada; Genel, Çiftçi – Üretici Özel Ödülü, Toprak Teması Özel Ödülü kategorilerinin yanında, Öğrenci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları ve DenizBank çalışanları olmak üzere toplam 6 farklı kategoride fotoğraflar kabul edildi.

Tarım ile gönülbağı bulunan Denizbank’a, çiftçiye sağladığı finansal desteğin yanısıra sosyal sorumluluk projelerinde de yer alarak bu yarışmaya sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz. Umut ediyoruz Türkiye’de bu tür yarışmalara daha çok sahip çıkılır ve destek olunur.

tarim-ve-insan-2

Yarışmada yer alan fotoğraflar arasında beni en çok etkileyen ise Rize yaylalarında çekilen DenizBank Çalışanları Ödülü-Muhammet Ceylan’a ait bu fotoğraf. Ne derseniz deyin insanı doğadan ayırdığınızda bir yanı hep eksik kalıyor. Bu fotoğraf beni benden alıp çocukluğumun o eşsiz anlarına götürdü. Muhammet beye bana bunları hissettirdiği için teşekkür ediyorum.

Bu yarışmada emeği geçen gerek katkılarıyla destek olan DenizBank’a gerek bizlere bu görsel şöleni sunan fotoğrafseverlere, gerekse Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na teşekkür ediyoruz. Yarışmaya ilişkin daha detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Işığınız bol olsun.


birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu