Nikon

Nikon DF Özellikleri

Retro görünüme sahip Nikon DF 16mp ve tam kare bir fotoğraf makinesi. Nikona göre DF açılımı Dijital Füzyon. D610 dan çok farkı yok aslında. Tek fark görünüm. Büyük mağazaların stok durumlarına göre bu makine sınırlı sayıda üretilecek. Ancak satış rakamları iyi olursa nikon üretimi artırabilir. Retro tarza sahip gövdesi ve Nikon’un en iyisi D4 ile aynı 16,2 megapiksel FX biçimli sensörü olan bu fotoğraf makinesi, hem biçim hem de işlev anlamında fotoğrafçılık tutkusunu ortaya çıkarıyor.

Geniş dinamik aralık ve inanılmaz derecede ISO 204.800’e kadar (eşdeğeri) artırılabilen ışık duyarlılığı sayesinde her ışıkta sorunsuz ton geçişli, zengin ayrıntılı fotoğraflar elde edilebilir. Oldukça hassas AF sistemi, kusursuz ölçüm ve hızlı performans ile birlikte, Nikon Df klasik bir 35 mm filmli fotoğraf makinesi gibi görünebilir, ancak son teknolojilerle donatılmıştır.

Multi-CAM 4800 39 noktalı AF sistemi ile oldukça hassas otomatik netleme: Çerçevenin her yerinde hızlı ve hassas kapsama imkanı sunar. -1 EV’ye kadar duyarlı ve f/8’e kadar uyumludur. Konunuz merkezin dışında, hızlı hareket ediyor ya da tamamıyla beklenmedik davranışlar sergiliyor olsa bile 3D-izleme AF de dahil olmak üzere dört AF alanı modu keskin sonuçlar verir. Ayrıca, kontrast ölçümlü AF sisteminde Canlı Görüntü’de çekim yaparken gelişmiş kullanım, hassasiyet ve hız bulunur.

Şık ayar kadranları: Kullanımı basit ve güvenli hale getiren tırtıklı mekanik kadranlar sayesinde konfor denetimle buluşuyor. Kadranlar ISO duyarlılığı, pozlama telafisi, pozlama modu ve deklanşör modunu birbirinden bağımsız olarak ayarlamanıza imkan sağladığından, fotoğraf makinesinin menüsüne erişme gereği olmadan durağan fotoğrafçılıkla ilgili tüm parametrelere erişmenizi mümkün kılar.

AI NIKKOR olmayan objektifler ile uyumludur: Benzersiz katlanabilir ölçüm kadranı, eski AI NIKKOR olmayan objektifleri bile Nikon Df’ye takmanızı sağlar. Df ile AI olmayan objektif kullanarak A (Diyafram Öncelikli) veya M (Manuel) modunda çekim yaparken, (AI objektiflere eşdeğer olan) tam diyafram ölçümü basit fotoğraf makinesi ayarları yoluyla kullanılabilir.

Yüksek performanslı optik vizör: Camdan yapılmış beşli prizma vizör, yaklaşık %100 çerçeve alanı ve 0,7x büyütmenin yanı sıra vizör işaretlerine sahip bir DX Kırpma Modu sunar.

Ünlü Nikon yapısı: Zorlu koşullara dayanacak biçimde tasarlanan bu fotoğraf makinesinde dayanıklı ama hafif bir magnezyum alaşımdan yapılan üst, alt ve arka kapak kullanılmış ve makine, neme ve toza karşı direnci artırılarak hava koşullarına Nikon’un profesyonel D800 D-SLR makinesi kadar dayanıklı hale getirilmiştir.

Dayanıklı deklanşör birimi: Son derece hassas olan deklanşör birimi, en yüksek deklanşör hızı 1/4.000 saniye olacak ve flaş senkronizasyonu 1/200 saniyeyi bulacak biçimde, 150.000 döngüye kadar test edilmiştir.

Geniş 8 cm (3,2 inç) 921k nokta LCD ekran geniş resim açısına ve güçlendirilmiş cama sahiptir. Geniş bir renkli baskı kapasitesiyle parlak ve net görüntü izleme sağlar.

Sessiz Deklanşör Modu: Sessiz fotoğrafçılık için harika olan bu özellikle fotoğraf makinesinin ayna çevirme mekanizmasının sesi, arka arkaya çekim sırasında fark edilir ölçüde daha az çıkar.

Çift eksenli elektronik sanal ufuk: Yatıklık (yatay eğim) ve şiddet (ileri veya geri eğim) bilgileri LCD ekrandan doğrulanabileceği gibi yatıklık bilgileri vizörden doğrulanabilir.

Sahne Tanıma Sistemi: Fotoğraf makinesinin görüntü sensörü ve 2016 piksel RGB sensörü, pozlama, otomatik netleme ve beyaz dengesini deklanşöre basılmadan anında optimum düzeye getirerek görüntülerin keskin hatlara sahip olması için Sahne Tanıma Sistemine kesin veriler sağlar.

Kendi kendini temizleyen sensör birimi: Görüntü sensörünün önünde daha az toz birikmesini sağlar.

Noktasal Beyaz Dengesi ölçümü: Canlı Görüntü çekimi sırasında çerçevenin belirli bir bölgesine hızlıca bir Noktasal Beyaz Denge atamanıza imkan sağlayarak yüksek hassaslığa sahip manuel beyaz denge ayarları elde etmenizi mümkün kılar. Tanımladığınız hedef çoklu seçici kullanılarak dolaştırılabilir, bu da sizin gri kart kullanmadan uzaktaki konular için bile geçerli verileri hızlı bir şekilde almanızı sağlar.

Kesme Modu: DX biçimi. DX Kırpma Modu, bir DX objektif takıldığında otomatik olarak etkinleştirilebilir. Canlı Görüntü’de çekim yaparken, Nikon Df 1:1 veya 16:9 görüntü oranlarına isteğe bağlı yardımcı kılavuz çizgileri sunarak size görüntü kompozisyonu konusunda yardımcı olur.

Yüksek kontrastlı aydınlatma koşullarında en iyi ayrıntı: İki mod, güçlü ışıkta veya ters ışıklı durumlarda ayrıntıları yakalamaya yardımcı olur. HDR (Yüksek Dinamik Aralık) hareketsiz konular için, Etkin D-Lighting ise hareketli konuların fotoğrafları için idealdir. Her iki mod da yoğunluk düzeyini seçmenize olanak tanır.

Makine içi yaratıcı araçlar: Keskinlik, doygunluk ve renk gibi parametrelerde ince ayar yapmak için Picture Control özelliğini kullanın. Çeşitli araçlara ve efektlere erişmek için kapsamlı fotoğraf rötuş menüsünü kullanın.

Enerji tasarrufu sağlayan tasarım: Yaklaşık 1400 adet çekim* sayısına erişebilir (EN-EL14a pili kullanılırken, tek çerçeve modunda).

Depolama medyası: SDXC UHS-I standart hafıza kartları ve Eye-Fi kartları ile uyumludur.

Nikon Creative Lighting System: Kamera üzeri ya da bağımsız yaratıcı flaş fotoğrafçılığı için bir dizi çok yönlü Speedlight flaş birimi içeren Nikon’un endüstri lideri Creative Lighting System özelliği ile tamamen uyumludur.

birkarefotograf-nikon-df-4

Nikon durmadan makine çıkarmak yerine sorunlu modellerindeki arızaları giderse daha iyi olur. D600, D7000, D800 gibi modellerindeki tozlanma ve yağ problemleri hala çözülebilmiş değil. İşin ilginç yanı firma bunu ilan etmesine rağmen hala arızalı ürünleri çağırıp tamir etmiyor. Nikon df’in vizörü ise D800,D4 ve D600 ile aynı özelliklere sahip.

birkarefotograf-nikon-df

Nikon Df temel özellikleri

 • 16 megapiksel full frame CMOS sensör (D4 ile aynı)
 • ISO 100-25,600 (ISO 50 genişletilebilir – eşdeğeri 204.800)
 • Maksimum 5.5 fps sürekli çekim
 • 9 çapraz tip AF noktası (610 ile aynı) ile 39 noktalı AF sistemi
 • 3.2-inç, 921k-dot LCD ekran
 • Hemen hemen tüm Nikon F-mount lens (ön-Ai standart dahil) ile uyumlu
 • Tek SD kart yuvası
 • EN-EL14a pil

birkarefotograf-nikon-df-2

Nikon DF iki renk seçeneği ile kullanıcılara sunuluyor. Bu renkler gümüş ve siyah. Nikon DF’in satış fiyatına bakacak olursak; Nikon DF’nin fiyatı 2500-3000 Dolar civarlarında seyretmektedir. 

NİKON DF TEKNİK ÖZELLİKLERİ

allroundview

 NİKON DF TEMEL ÖZELLİKLERİ

 

Gövde tipi Orta ölçekli SLR
Gövde malzemesi Magnezyum alaşımlı
Algılayıcı
Maksimum çözünürlük 4928 x 3280
Diğer çözünürlükleri FX: 3696 x 2456, 2464 x 1640; DX kırpma: 3200 x 2128, 2400 x 1592, 1600 x 1064
Resim oranı w: h 03:02
Etkin piksel 16 megapiksel
Sensör fotoğraf algılayıcı 17 megapiksel
Sensör boyutları Tam kare (36 x 23.9 mm)
Sensör tipi CMOS
Işlemci Expeed 3
Renk aralığı sRGB, Adobe RGB
Renk filtresi dizi Birincil renk filtresi
GÖRÜNTÜ
ISO Otomatik, 100-12.800
Beyaz dengesi ön ayar 12
Özel beyaz dengesi Evet (4 nokta)
Görüntü sabitleme Yok
Sıkıştırılmamış Format RAW + TIFF
JPEG kalite seviyesi Temel, Normal, Düşük
Dosya formatı
 • JPEG (EXIF 2.3)
 • RAW (NEF)
 • TIFF
OPTİK VE ODAK
Otofokus
 • Kontrast Algılama (sensör)
 • Algılama Faz
 • Çoklu alan
 • Merkez
 • Tek nokta seçici
 • Takip
 • Tek
 • Sürekli
 • Yüz Algılama
 • Canlı Görünüm
Otomatik odaklama yardımcı ışığı Yok
Odak noktası sayısı 39
Objektif yuvası Nikon F mount
Odak uzaklığı çarpanı 1 ×
Ekran / VİZÖR
 LCD Sabit
Ekran boyutu 3.20 “
Ekran çözünürlük 921.000
Dokunmatik ekran Yok
Ekranı tipi TFT-LCD
Görmek Canlı Evet
Vizör tipi Optik (penta prizma)
Vizör kapsama 100 %
Vizör büyütme 0.7 ×
FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ
Minimum çekim hızı hızı 30 sn
Maksimum çekim hızı 1/4000 sn
Pozlama modları
 • Program Otomatik
 • Deklanşör Önceliği
 • Diyafram Önceliği
 • Manuel
Dahili flaş Yok
Harici flaş Evet (sıcak ayakkabı veya PC senkronizasyon ile)
Flaş modları Otomatik FP Yüksek hızlı senkron, ön perde senkron, arka perde senkron, kırmızı göz azaltma,
Flaş X senkron hızı 1/250 sn
Sürücü modları
 • Tek kare
 • Sürekli yüksek
 • Düşük Sürekli
 • Ayna kaldırma
 • Sessiz deklanşör
 • Zamanlayıcı
Sürekli sürücü Evet (5.5 fps)
Zamanlayıcı Evet (2, 5, 10 veya 20 saniye)
Ölçüm modları
 • Çok
 • Merkez ağırlıklı
 • Nokta
Pozlama telafisi ± 3 (1/3 EV adımları)
AE Braketi ± 3 (2, 3, 1/3 EV az 5 kare, 2/3 EV, 1 EV, 2 EV adımlarla)
Beyaz ayarı basamaklama Evet (2 veya 3 1/3 ‘çekimleri veya 1/2-stop aralıklarla)
VİDEO ÖZELLİKLERİ
Mikrofon Hiçbiri
Konuşmacı Mono
Depolama
Bellek kartı tipleri SD / SDHC / SDXC kart
BAĞLANTI
USB USB 2.0 (480 Mbit / sn)
HDMI Evet (mini-HDMI)
Kablosuz Isteğe bağlı
Kablosuz notlar WU-1a kablosuz mobil adaptörü ile
Uzaktan kumanda Evet (Kablolu yayın, kablosuz uzaktan)
FİZİKSEL ÖZELLİKLER
Pil Pil Paketi
Pil açıklaması EN-EL14/EN-EL14a lityum-iyon pil ve şarj cihazı
Pil Ömrü (CIPA) 1.400
Ağırlık (Batarya) 760 g (1.68 lb / 26.81 oz )
Boyutlar 144 x 110 x 67 mm (5.67 x 4.33 x 2.64 ” )
DİĞER ÖZELLİKLER
Yönlendirme sensörü Evet
Timelapse kayıt Yok
GPS Hiçbiri
GPS notlar GP-1 veya GP-1A adaptör ile

 NİKON DF İLE ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFLAR 

Fotoğraflara Gitmek İçin Tıklayın. 

Işığınız bol olsun. Sağlıcakla kalın.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu