Nikon

Nikon D810A Hakkında Göze Çarpanlar

Fotoğraf tutkunları ve  profesyonellere hitap eden Nikon D810A uzay fotoğrafları çekmek  için özel olarak dizayn edildi. Kısaca özellikleri ve yeniliklerini sizlere aktarmak istiyoruz. 2015 yılının başlarında duyurulan Nikon  D810A , Sadece Fotoğraf çekmek için değil videolar için de harika bir seçim olabilir. Gökyüzü fotoğrafçılığı için yeniden optimize edilen ve  yüksek çekim kalitesi ile hazırlanmış olan D810A ile yıldızlar kadrajınızda.

nikon-d810a-7

Nikon D810A’nın Temel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

Canlı görüntü: Canlı görüntü resmini 23x değerine kadar çıkarın ve tam hassaslıkta önemli netleme kontrolleri yapın. Uzun pozlama ve süre ayarları için sanal pozlama önizlemesi ayrıca netleme ve çerçevelemeye de yardımcı olur.

Kırmızı ışıklı sanal ufuk: Kırmızı ışıklı sanal ufuk ekranı, vizörden çekim yaparken ayarları doğrulamanıza olanak tanır.

EXPEED 4: Fotoğraf makinesinin genel performansını yükseltir. Görüntü işleme ve ISO performansını büyük ölçüde geliştirirken, renk bozulmasını minimuma indirir.

Picture Control 2.0: Fotoğraf ya da film çekerken keskinleştirme, kontrast, parlaklık, renk ve doygunluk ayarlarının kontrolünü tamamen ele alın. Üretim sonrası aşamada tamamen özgür kalmak için yeni Düz ayarı ile çekim yapın ve tüm ayrıntıların yanı sıra hem parlak noktalarda hem de gölgelerde zengin tonal bilgileri koruyun. Kontrastı hassas bir şekilde ayarlamak ve ince yapıları ayırt etmek için Netlik ayarını kullanın.

Renk ayarlı ekran: İş akışınıza uygun kişisel tercihlerinize göre renk dengesini ve parlaklığı istediğiniz yönde değiştirin. Yansıtma önleyici 8,0 cm (3,2 inç) genişliğindeki, 1229 k-noktalı RGBW LCD ekran, otomatik parlaklık denetimine de sahiptir.

Multi-CAM 3500FX 51 noktalı AF sistemi:Ultra yüksek çözünürlüklü görüntüler için ince ayar yapılmıştır. 9 nokta, 21 nokta ve 51 noktayı kapsayan ayarlarla yapılandırılabilir ve -2 EV’ye (ISO 100, 20°C/68°F) kadar hassastır. Sistemin avantajları arasında Grup alan AF özelliği, “konuma göre kaydet” özelliği ve AF modu kısıtlamaları için seçenekler bulunmaktadır. Merkezde bulunan on beş adet çapraz tip sensör, f/5,6 ya da daha hızlı açık diyaframa sahip AF NIKKOR objektiflerle uyumludur ve 11 merkezi netleme noktası, f/8 değerinde açık diyaframla çalışır.

Çok alanlı D film: Evrenin yüksek çözünürlüklü video görüntülerini kaydetmenizi sağlar. D810A, Full HD (1080p) filmleri önemli ölçüde azaltılmış hare ve yanlış renk ile 50p/60p kare hızlarında FX ve DX biçimlerinde kaydeder. Nikon’un 3B kumlanma azaltma özelliği, yüksek duyarlılık düzeyinde çekim yapılırken rastgele kumlanmayı, dağılmayı ve ışık titremesini azaltır. Fotoğraf makinesi temiz bir HDMI çıkışına sahiptir. Ayrıca tam çözünürlükte video görüntülerini aynı anda hem fotoğraf makinesine hem de harici kayıt cihazına kaydedebilirsiniz.

Hızlı, dayanıklı, hassas: D810A yaklaşık 0,12 saniyede açılır ve yalnızca 52 ms’lik deklanşör gecikme süresine sahiptir. Kevlar/karbon fiber kompozitinden üretilen deklanşör birimi, 200.000 basışla test edilmiştir ve 1/8000 ila 900 saniyelik deklanşör hızı sunar.

NIKKOR objektifleri: Geniş NIKKOR objektif aralığı ile D810A’nin 36,3 MP sensörünün tam potansiyelini ortaya çıkarın. Olağanüstü yüksek çözüm gücüne sahip NIKKOR objektifler, dünyanın dört bir yanındaki gökyüzü fotoğrafçılığı meraklılarının beğenisini kazanmıştır.

Yüksek kapasiteli EN-EL15 pil: 1900 mAh (7,0 V) kapasiteli ultra kompakt ve hafif, şarj edilebilir lithium-ion pil. Tek şarjla 3860¹ adede kadar durağan görüntü yakalayın.

Ek güç kaynakları: Daha uzun süre çekim yapmanızı sağlayan isteğe bağlı Nikon aksesuarları. MB-D12 Multi-Power Battery Pack, fotoğraf makinesiyle sorunsuz bir şekilde çalışır ve tek şarjla 10.660 adede kadar durağan görüntü yakalayabilir.² Pil kullanımının sırası fotoğraf makinesi üzerinden seçilerek ayarlanabilir. Çekim süresini daha da uzatmak için, isteğe bağlı EH-5b AC Adaptörünü EP-5B Güç Konektörü ile birlikte kullanın.

Depolama ortamı: Sorunsuz bir çekim deneyimi için iki kart yuvası. Yüksek hızlı UDMA 7 kartlar için bir CF kart yuvası; yüksek hızlı ve yüksek kapasiteli SDXC ve UHS-I kartlar için de bir SD kart yuvası.

Dayanıklı magnezyum alaşımı gövde:Kapsamlı hava ve toz yalıtımına sahip D810A, neme ve toza karşı dayanıklıdır.

Kablolu ve kablosuz bağlantı: D810A Ethernet ve kablosuz LAN’ı destekler. Bağlanmak için isteğe bağlı UT-1 Veri Aktarıcısı ile WT-5 Kablosuz Verici’yi kullanın.

nikon-d810a-1

Hidrojen alfa tayf ortamında yaklaşık 656 nm değerinde nebulaları ile müthiş kareler yakalayabilirsiniz. 36,3 etkin megapiksel değeri ile Fotoğraflarınızın gücünü ortaya çıkarabilirsiniz. FX biçimli sensör, en azami şekilde renklendirme ile mükemmel yüksek kontrastlı görüntü çıkarmanızı sağlayacaktır.

nikon-d810a-2

Elektronik ön perde deklanşörünü etkin hale getirerek pozlama sırasın oluşan dâhili ve harici titreşimleri minimum seviyeye indirebilirsiniz ve bulanıklık toleransını azaltabilirsiniz.  Uzun pozlamalar ile binlerce görüntüyü en hızlı şekilde yakalayabilirsiniz. Yıldızları ayağınıza getirecek zoom modu ile harika ötesi parlaklığı sayesinde görüntülerinizi net olarak sağlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=FFw4gZFA_bU

Nikon D810a, 37,09 milyon piksel ile inanılmaz bir kaliteye sahip. Görüntü sensörü temizleme modu ile mükemmele yakın görüntüden toz temizlemeye sahiptir. 1900 mAh (7,0 V) pil gücü ile uzun süre kullanım için müsaittir. Çekimlerinizi daha fazla alana depolayabilmeniz için çift kart girişi mevcuttur.

nikon-d810a-4

EXPEED 4 sayesinde Makinenin genel performansı oldukça yükselmiştir. Görüntü işleme ve ISO bu performansta yüksek bir ivme kazanmıştır. EXPEED 4 görüntü işlemcisine sahip D810a gökyüzü fotoğrafçılığı alanında büyük bir öneme sahip kumlama / noise modunda umut vaat ediyor. “Electronic Front Curtain Shutter” modu ile ise mükemmel ötesi bir çekim kalitesini, titreşimi azaltan bu yapı ile yakalayabilirsiniz. Güneşin görüntülenmesi amacı ile kullanılan filtre ile daha kaliteli fotoğraflara olanak tanıyor. Nikon’un “AR11” ismini vermiş olduğu yeni deklanşör butonu ise Profesyonel Fotoğraf makinesi kullanıcıların beğenisine sunulmuş.

nikon-d810a-5

H-Alpha filtresi kameranın 656,3 nanometre dalga boyutunda olan tüm kırmızı ışıkları net olarak görmesine imkân tanıyor. Böylelikle gökyüzünden yıldızlardan daha fazla detay almamızı sağlıyor. Video çekim kısmında kendinden beklenen performansın aksine 4K çekime imkan sağlamıyor ne yazıkki. İçeriğinde Full HD için 50/60p çekim modları, manuel modda otomatik ISO ayarı, sıkıştırılmamış HDMI çıkışı ve Flat resim ayarı (Daha güzel çekim sonrasında düzenleme için) eklenen model, 12-bit sıkıştırılmamış RAW ve JPEG fotoğraflarını ise 3.2-inçlik 921 noktadan 1,299 noktaya geliyor.

nikon-d810a-6

Fazlası ile faydalı olan 2 adet kart (SDXC / CF) yuvasının mevcut olduğunu yineleyelim. Fotoğraf çekimlerinde üstün performansı yakalamak adına her şeyi bize sağlayan makinenin bu performansı da oldukça pahalı. Nikon ’un ürün yelpazesine eklediği en yeni FF sensörlü DSLR fotoğraf makinesi ise, ülkemizde ortalama olarak 12- 13 bin lira düzeyinde bir fiyata satılan bu makineye çoğu insanın sahip olması pek mümkün görünmemektedir.

nikon-d810a-8

Tam hassasiyet oranı ile netleştirme kontrolleri yapabiliyorsunuz. Uzun pozlama ve süre ayarları için sanal pozlama ön izleme, netleştirme ve çerçevelemeye de olanak sağlıyor. Geniş NIKKOR objektif aralığı sayesinde D810A’nin 36,3 MP sensörünün tam olarak gücünü ortaya çıkarıyor. Mükemmel ötesinde yüksek çözünürlük gücüne sahip NIKKOR objektifleri, dünyanın her yanında meraklı gökyüzü fotoğrafçıları için biçilmiş kaftandır.

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu