GündemNikon Lensler

Nikkor 6mm F2.8 Geniş Açı Lens

Fotoğraf makineleri gün geçtikçe değer kaybeder hatta çöp haline bile gelirler. Teknolojinin bu konuda yıpratamadığı varlıkların başında lensler gelir. Nikon Fisheye-Nikkor 6mm F2.8. Nikon’un 1972 yılından kalma bu lensi Teknolojiye adeta meydan okuyan lenslerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. 220 derecelik bir açı sunması bu lensi diğerlerinden çok daha nadir ve farklı kılıyor.Dünyaca ünlü marka Nikon’un yıllardır kimse tarafından bilinmeyen, çok nadir rast gelinen bir lensi Nikkor 6mm F2.8  Teknolojiye meydan okuyor desek yeridir.

 Nikkor-6mm-f2-8--1

Teknolojinin günden güne büyüyüp geliştiği bu dünyada fotoğraf makinelerinin gelişimi de hız kesmeden devam ediyor. Hal böyle olunca onları kullanan insanların da merakları artık megapiksel değerleri, video kalitesi gibi noktalara kayıyor.
Halbuki fotoğraf makinelerimizle çektiğimiz fotoğraflarda en büyük etkenlerden birisinin de lens olduğunu cümle alem bilir. Daha doğrusu bunun değerini eskiler bilir denir.

Nikon’un en nadir lenslerinden birisi olan bu lens ile birlikte günümüzde de kullandığımız Balık Gözü Lens’lerinin doruklarına hatta zirvesine çıkacağımız bir türden lens olarak karşımıza çıkıyor.Ürünün üzerinde bulunan, boyutlarına göre devasa olarak nitelendirilen bu lensin camının ağırlığı 5.2 kg.

 A Rare 1970s Nikkor 6mm f/2.8 Fisheye Lens

Lens’in kısaca özgeçmişine bakacak olursak, Nikkor 6mm F2.8 1970’de özel bir sergi için üretilmiş. “Sadece 100 adet üretildiği söylenen bu lensten dünyada kaç tane faal durumda olduğu bilinmiyor. Zira Nikon bu lensi aslında bilimsel araştırmalar için geliştirmiş. Mimari ve coğrafya araştırmalarında kullanılan bu lensin bir kopyası da detaylı Antarktika fotoğraflarını çekmek için kullanılmış.”

Koleksiyoncular için biçilmez kaftan. Kim bilir belki bir gün bununla çekim yapmak bizlere de nasip olur.

Işığınız bol  olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu