İyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır. (Ansel Adams)

Daha iyi bir fotoğraf makinesi, kalbinde ya da kafanda bir şey yoksa senin için bir şey yapamaz. (Arnold Newman)

Bir savaş fotoğrafçısı olarak ömrümün sonuna kadar işsiz kalmayı isterdim. (Robert Capa)

Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür. (Vernon Trent)

En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (Ara Güler)

Ben bir amatörüm ve ömrümce de öyle kalmaya niyetliyim. (Andre Kertesz)

Eğer daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsan, daha ilgi çekici şeylerin önünde durmalısın. (Jim Richardson)

Neden Siyah Beyaz Fotoğraf ?

Neden Siyah Beyaz Fotoğraf ?

Neden siyah beyaz fotoğraf sorusuna verilecek cevap elbette çok. Nihayetinde fotoğraf bir sanat ve fotoğraf sanatında isteyen istediği şekilde renkte fotoğraf çekebilir. Her ne kadar fotoğrafçıya kalmış bir durum olsa da siyah beyaz fotoğraflar farklı duyguları uyandırmak, olayları dramatize etmek, fotoğrafta bir zaman duygusu oluşturmak, konuyu daha etkin ortaya koymak,  geçmişe olan özlem, nostaljik fotoğraflar elde etmek  gibi nedenlerle siyah beyaz fotoğraflara, fotoğrafçıların yöneldiğini görmekteyiz.

Gelişen teknolojiyle beraber gerek fotoğraf makinezdeki basit bir ayarla gerekse fotoğrafı çektikten sonra bilgisayarınızda fotoğrafı siyah beyaz yapmak oldukça kolay. İyi tamam güzelde fotoğraftan az çok anlayan bilir ki fotoğraf kolay iş değil. Özellikle güneşin etkin olduğu zamanlarda siyah beyaz çekmek hiç kolay değildir. Özellikle siyah beyaz fotoğraf çekerken gölgelere dikkat edilmeli ve konu olabildiğince sadeleştirilmelidir.  Siyah beyaz fotoğraf çekerken bin düşünüp bin çekmek gerekir.  Gerek ışık, gerek konu, gerek olay siyah beyaz fotoğraf çekmeye uygunsa o zaman siyah beyaz tercih edilmelidir. Özetle siyah beyaz fotoğrafa bakan kişi bu fotoğraf neden siyah beyaz çekilmiş? sorusuna bir cevap bulmalıdır.

neden-siyah-beyaz-fotograf-7 Neden Siyah Beyaz Fotoğraf ?

Renkli fotoğraflarda bir çok etkinin ortadan kaybolduğunu bilmeliyiz. Bunlardan bir taneside fotoğraflarda yer alan dokudur. Fotoğrafta renklerin ortadan kalkmasıyla dokular daha ayırt edici oluyor. Bazen renkler fotoğraftaki dokuları görmemizi engelliyor. İşte bu tür durumlarda siyah beyaz fotoğraf tercih edilmelidir.

neden-siyah-beyaz-fotograf-5 Neden Siyah Beyaz Fotoğraf ?

Siyah beyaz fotoğrafın temelini oluşturan ışık fotoğrafa her anlamda hakim bir yapıya sahiptir. Fotoğrafta Işığı her anlamda iyi kullanılması gerektiği aşikardır. Siyah beyaz fotoğrafta ise renkler olmadığından ışığın ayrı bir önemi vardır. Işığı daha etkili kullanmak istediğimizde ve ışığın etkisini fotoğrafa daha çok yansıtmak istediğimizde siyah beyaz fotoğraf tercih edilmelidir.

neden-siyah-beyaz-fotograf1 Neden Siyah Beyaz Fotoğraf ?

Fotoğraflarımızda renkler çıktığında fotoğrafın sadeleştiğini, durgunlaştığını etkisinin daha çok arttığını görmekteyiz. Özellikle fotoğraf karelerimizde yer alan öğelerin şekilleri siyah beyaz fotoğraflarda daha etkin bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Fotoğrafımızdaki öğelerin şekillerini daha belirgin olarak ortaya koymak istediğimizde siyah beyaz fotoğrafın daha etkili olduğunu görmekteyiz.

neden-siyah-beyaz-fotograf-2 Neden Siyah Beyaz Fotoğraf ?

Renksiz fotoğraflarımızda yani siyah beyaz fotoğraflarda renk kontrasttır. Özellikle öğelerin öznesini ön plana çıkarmak istediğimizde kontrastı etkili bir biçimde kullanabiliriz.

neden-siyah-beyaz-fotograf-3 Neden Siyah Beyaz Fotoğraf ?

Fotoğlarımızda ince desenlerin etkisini ortadan kaldıran renktir. Renk ortadan kaltığında desenlerin daha iyi ortaya çıktığını görmekteyiz. Farklı desen fotoğraflar elde etmek istediğimizde siyah beyaz fotoğraf bazen çok daha etkilidir.

Işığınız bol olsun.

 

Yazar Hakkında

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica