GündemNikon

Neden D7100 ?

Bilindiği üzere ekipman seçimi oldukça kafamızı karıştıran ve bizleri zorlayan bir süreçtir. Seçeneklerin gün geçtikçe daha artması bizleri oldukça zorluyor. Aklımıza takılan Nikon D7100 tercih edilmesinin nedeni nedir diye bir bakalım.

Forum Üyelerimizden merveb  sormuş.

[quote font=”0″]Arkadaşlar Merhaba,

Bir kaç güne nikon d7100 alıcam. profesyonellik anlamında ilk makınam olacak diyebilirm. tabi her yeni başlayan gibi benimn de aklımda sorular ve tereddütler var. öncelikle d7100 kullanıcıları düşüncelerini paylaşabilirse çok sevinirim. tabi zaten bi çok kez forumlarda okuma fırsatı buldum ancak tekrar sormak istiyorum.
bir de makinayı teknosa mediamrk gibi bi yerden mi alsam yoksa hayyamdan mı baksam çok ama çok kararsızım. çünkü tecrübesiz olduğum için açıkçası paramın boşa gitmesine üzülürüm.
fotoğraf çekmeyi ve çekilmeyi çookkk seviyorum..
şimdiden teşekkürler..[/quote]

Forum üyelerimizden oranozel yanıtlamış.

[quote font=”0″]D7100 güzel bir makinedir. Tavsiye ederim. Teknik detayları ( iso diyafram enstantane vs. ) öğrenmelisiniz ilk önce. Kullanma kılavuzunu birkaç defa okuyun. Ekipman hastalığına yakalanmamaya dikkat edin ayrıca sadece bir bilene fotoğrafınızı cektirin[/quote]

Ben yanıtlamışım

[quote font=”0″]bende hocama aynen katılıyorum. ayrıca bizim moderatör @rocker_tr arkadaşla baya araştırdık oda makine alacaktı tercihini nikon d7100 den yana kullandı. şu an aps-c dslr nikon cephesinde alınabilecek en iyi makinelerdendir.

tabi ekipman dan ziyare önemli olan teknik bilgi, makinenin kullanımı iyi bilmek ve emek vermekle başlıyor. aşağıda verdiğim linklerdeki konularla başlayabilirsiniz.

Birkarefotoğraf | Fotoğrafa Dair… | Fotoğrafçılık Sitesi

Fotoğrafçılıkla İlgili Temel Bilgiler
[/quote]

Forum üyelerimizden rocker_tr yanıtlamış.

nGBaWN

2 yıl boyunca d90 kullandıyordum. Taki geçen haftaya kadar. d90 ve 50mm 1.8D ile beraber kaybettim. İkinci el 800 TL ye d300 alacaktım babam para yardımı yaparım en son kullandığının üstünü al. Sürekli kullanıyorsun zaten ilerletmeye çalışıyorsun makineni geriletme dedi ve d7000 ve d7100 leri araştırıyordum. Maddi olarak sıkmak istemediğimden d7000 ne daha çok bakıyordum ama AA fitresinin olmaması nedeniyle D7100 de karar kıldım. AA filtesinin olmaması nedeniyle daha keskin görüntüler elde edebiliyorum artık. Artı site içinde video çekimleri yapacağım için kulaklık ve microfon girişinin olması + bir avantaj oldu. Ama karar kılmamdaki en büyük sebeb AA filtresinin olmamasıdır.

Şimdi seni tanımıyorum bu yüzden daha çok genel konuşacağım o yüzden. Bir çok kişi makine alıp bir süre fotoğraf çekip makineyi bir köşeye kaldırıyor. Nu yüzden yeni başlayacaklara önereceğim makine 600-800 TL lik ikinci el makineler.

1. D90
2. D300

Orta sekment makineler. Giriş seviyesinden daha iyidir. Temiz bulunamaz ise Giriş seviyesi 650D HARİÇ (Açılır ekranı ve dokunmatik ekranı çok bozuluyor şikayetler nedeniyle kısa sürede aynı özellikte sadece yeni nesil bonyet olan 700D yi çıkardı.) Giriş seviyesi Canonlardır. Canon tavsiye etmemin nedenide Otomatik netleme yapan AF motorunun gövdesinde olmasıdır. Nikonların giriş seviyesinde yoktur. Bu yüzden önermiyorum. Sonra otomatik netleme için AF motorlu lens bulup buna ekstradan para bayılıyorsun hemde 500-600 TL.

D7100 baya tuzlu bir cihaz bir üst seviyesi full frame makineler. Ben kompact makine kullanıyordum bir süreden sonra bana yetmemeye başladı, çantasındayken on tuşuna dokununca lensi açıldı ve bozuldu. Ondan sonra ikinci el 800 TL ye D90 alarak devam ettim. Ama çevremde çok makine alıpta bırakan var. O yüzden düzgün bir ucuz makine alarak kendinizi sınayın ve 1-2 sene sonra body ve lensinizi kendiniz karar vererek alırsınız. Zaten bu süre zarfında da kendinizide geliştirmiş olursunuz. Geliştirdikten sonra da esas fotoğraflarınızı esas makine ile yaparsınız.

Bu şekili ben kendimdede uyguladım ve memnun kaldım. O zamanlar D7000 ni sıfır almış olsaydım şimdi esas fotoğraf çekme dönemimde d7100 ile devam edemiyecektim. Şu anda d7200’nin haberleri sızmayada başladı.

Lens olarak tavsiyem. Başlangıç olarak 18-105 – 18-135mm titreşim özellikli bir lens tavsiye ederim. Tak gez lenstir. Titreşim olması çok işinize yarayacaktır.

Yazan: Turan BABACAN

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı