Baskı SistemleriGündem

Mürekkep tanklı epsonlar ile ekonomik fotoğraf baskısı

Dijitalin çıkmasıyla artık fotoğrafları dijital ortamda saklar olduk. Bir çoğuda kazayla silinmesi veya depoladığımız harddiskin bozulmasıyla kayboluyor. Elimdeki fotoğrafları somut olarak elimde bulundurmak için arayışlara girdim. Bir ev kullanıcısına yönelik düşük bütçeli olarak Canon, HP, Epson gibi cihazlar var.

epson-fotograf-baskisi2

Bitmeyen mürekkepli yazıcılar diye piyasada ismi geçiyor. Get bitmeyen mürekkep mi olurmuş? Bitmeyen kartuş. 1000 sayfa olunca gene kartuş peşinde koşuyorum hani bitmiyor du bu? Eline şırıngal şırıngayla kartuş doldur. Eller mürekkep olsun. Epson da bunu görmüş ve mürekkep tank sistemli yazıcıları çıkartmış. Hemen tırsmayın not düşeyim yasaldır. Bunlardan L110, L300 serileri 1 siyah 3 renkli tanktan oluşuyor. Tanklardaki mürekkep bitince alacağınız 70mllik tanesi 22 TL lik şişe ile dolduruyorsunuz. Aşağıdaki resimde de rahatlıkla görebilirsiniz.

epson-fotograf-baskisi

Üretici sayfasında yüksek kapasiteli bir set ile “4.000 sayfaya kadar siyah ve 6.500 sayfaya kadar renkli baskı yapabilmekte*” yazıyor. Sayfa başına oldukça iyi bir maliyete denk geliyor. L110 ve L300 arasında hemen hemen pek bir fark yok. L300 kağıt tepsisinin kapasitesi daha fazla ve siyah beyaz baskıda daha hızlı. Her iki cihazda da tarayıcı yok. Tarayıcı öodeli için L210 modeline bakmanızı tavsiye ederim. Fakat fotoğraf taraması için DMAX özelliği bulunmamakta. 48 bit taramayı desteklesede dpi oldukça düşük. Belge taraması için sorun çıkartmaz. Fotoğraf tarama gibi bir niyetiniz var ise L110 veya L300 alıp DMAX özellikli tarayıcılara yönelmenizi tavsiye ederim.

epson-fotograf-baskisi-3

Basılan fotoğraflarda ararenk seçeneğini artırmak fotoğraf kalitesini arttırmanın tek yolu. L800 bu konuda L110 ve L300den ayıran fark da bu. L800 modelinde açık mavi ve açık magenta renkleride olan bir cihaz. Böylelikle ara renklerdeki geçişler daha iyidir. Bir kademe daha kaliteli fotoğraf isteyenler için L800 ekonomik ürün olarak karşımıza çıkmakta.

epson-fotograf-baskisi-4

Ayrıca L800 de baskı yapılabilen CD/DVD lerin üstüne de baskı yapabilirsiniz.L800 mürekkepleri 70ml olarak satılıyor ve tanesi 36 TL den satılıyor.

epson-fotograf-baskisi-5

Umarım bir nebze olsun sizlere yardımım dokunmuştur. Bir sonraki yazım parayı biraz daha kıyıp uygun fiyatlı 12 kartuşlu sergilik fotoğraf baskısı alabileceğiniz yazıcı yazısına kadar hoşçakalın.

Saygılarımla Turan BABACAN ^^

*Belirtilen verimler/Sayfa Başına Maliyet, ISO/IEC24712’de sağlanan Test Şablonlarının baskı simülasyonundan Epson orijinal metodolojisi bazında tahmin edilmiştir. Belirtilen verimler/Sayfa Başına Maliyet, ISO/IEC24711 bazında DEĞİLDİR. Belirtilen verimler/sayfa başına maliyet yazdırdığınız görüntülere, kullandığınız kağıt türüne, yazdırma sıklığına ve sıcaklık gibi çevresel koşullara göre değişebilir
ya kadar renkli baskı yapabilmekte*” yazıyor. Maliyet olarak çok iyi bir değere denk geliyor. L110 ve L300 arasında hemen hemen pek bir fark yok. L300 kağıt tepsisinin kapasitesi daha fazla ve siyah beyaz baskıda daha hızlı. Her iki cihazda da tarayıcı yok. Tarayıcı öodeli için L210 modeline bakmanızı tavsiye ederim. Fakat fotoğraf taraması için DMAX özelliği bulunmamakta. 48 bit taramayı desteklesede dpi oldukça düşük. Belge taraması için sorun çıkartmaz. Fotoğraf tarama gibi bir niyetiniz var ise L110 veya L300 alıp DMAX özellikli tarayıcılara yönelmenizi tavsiye ederim.

Etiketler

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı