Mobil

Mobil Teknolojiler ve Kapitalizm

Kapitalizm gerçekten çok değişik bir şey. Rüzgarına kapıldımı bir toplum kolay kolay kurtulması mümkün değil. Öyle bir kapitalist sistem kurulmuş ki dünya üzerinde ne yapsan ne etsen kurtulman imkansız. Bireysel olarak kapitalizm rüzgarından bir nebze olsun farkındalık sahibiysen kurtulabilirsin. Ama toplumun geneli bu rüzgara kapılmış ve seninde belirli bir farkındalığın yoksa bu rüzgar seni uçurup götürür demedi deme. İyide hocam mobil blog diyorsun, mobil teknolojiler üzerine yazılar yazacağız diyorsun peki bu ne şimdi diyeceksiniz? Tamam tamam diyinde hele bir söyleyeceklerime bakın.

Şu bir gerçek genç nüfusumuzun çok olmasından dolayı teknolojik aletlere olan merakımız ve teknoloji kullanma oranımız çok yüksek yani teknolojiyi çok hızlı tüketen bir toplumuz. Bu iyi bir şeymi tartışılır. Eğer teknoloji üretmiyor ve sadece tüketiyorsanız işler çok vahim demektir. Modern kölelikten, Afrikadan falan bahsetmiyorum. Sizin, bizim evimizden, bizden ,bizim kapitalizm rüzgarına kapılmamızdan bahsediyorum.

Şöyle bir bakacak olursak teknolojide hiç yerinde durmuyor. Hemen hemen her 3 ayda bir teknoloji yenilenmiş oluyor. Teknolojideki bu hız teknolojik olarak insanlığı bir adım öne taşırken, toplumları bir tüketim çılgınlığına mecbur bırakıyor. Çünkü satın aldığınız telefon 3-6 ay içinde eskimiş oluyor. İşte bizi tuzağa düşürende aslında bu durum. Evet teknoloji hızla ilerliyor ve satın aldığımız cihazlar çok çabuk eskiyor ne var ki şu gerçekle karşı karşıyayız. Biz bu teknolojiyi ne kadar kullanıyoruz ve en en önemlisi biz bu teknolojiyi ne kadar üretiyoruz.

Yukarıda da söylediğim gibi evet biz teknolojiyi hızlı tüketen bir toplum olarak teknoloji üretiminde maalesef çok çok gerilerdeyiz. Bunun temel nedeni işte kapitalizmdir. Kapitalist sistem diyorki neden üreteceksik kardeşim ben üretiyorum zaten hemde çok kalitelisini üretiyorum al kullan. Al kullan ki ben dahada para kazanayım, daha daha para kazanayım. Sen çalış patates üret, kömür çıkar, petrol çıkar, bana bunlar lazım. Ne kadar kurnaz bir sistem ki hem kendine ham madde ürettirirken hemde onu üretirken ortaya çıkan parayı kendi ürününü satarak yine kendine kazanç olarak çeviriyor.

Elbette ben burda bir uzman değilim ama işin özü özeti bu. Kapitalist ülkeler her durumda ama her durumda kazanç sağlarken, teknoloji üretemeyen yada ürettirilmeyen ülkeler hep bağımlı hep bağımlı. İşin garibi adam bize bir cep telefonu sattığında alacağı paranın karşılığı bizim 2 ton demir ürettiğimizdekiyle aynı. Yani biz 2 ton demir karşılığında 138 gram plastik ve demir olan bir cep telefonu satın alabiliyoruz.

Elbetteki burada şunu savunamayız. Şimdi kapitalist sisteme karşı çıkacağız diye teknolojiyi kullanmayalım mı ? Elbetteki kullanalım, kullanmamak en büyük ahmaklık olacaktır. Lakin burada şu önemli hususu göz ardı etmemek lazım. Bize sürekli olarak sunulan yeni teknolojiye ne kadar ihtiyacımız var. Örneğin 4 bin TL verip aldığınız cep telefonunda parmak izi taraması olması sizin için ne kadar önemli ve bu teknolojiyi ne kadar ihtiyacın var. Şifre kullan kardeşim atom bombası fırlatma kodlarını taşımıyorsun nihayetinde basit güçlü bir şifre kullanıp sorunu çözmek yerine parmak izi kullanmak için neden kapitalist bir sisteme dünya para dökesin ? Yani bu basit bir örnek. Bunun gibi yüzlerce örnek çoğaltılabilir.

Ortalık tüketicileri kandırmaya yönelik binbir tuzakla, kandırmacayla dolmuş. Adam diyor abi diyor bunda 8gb ram var. O yüzden çok para döktüm buna. Ula napcaksın 8gb rami olan telefonu ? Uzaya araç mı göndereceksin yada hava tahmini programımı çalıştıracaksında 8gb diye 1000 TL fazla para veriyorsun o telefona. Burda şunu diyen olacaktır para benim değil mi kardeşim istediğim yere harcarım sanane. Elbette parası olana bir çift lafım var.

Parası olana diyecek sözümüz yok diyemeyiz. En nihayetinde parası olan kişi verir parasını ve alır telefonunu tabletini en pahalısından. Ancak parasıyla beslediği o kapitalist sisteme kurban giden çocukları insanları hatırlaması ve o ihtiyacı olmadığı iphone 7 ye o kadar para vermenin kuyruğunun nereye gittiğini bilmesi temennisiyle.

Şimdi dedik ki parası olan alır telefonunu kime ne ? O vicdanıyla başbaşa kalmıştır gerisi bizi ilgilendirmez. Ya peki bizim gibi safsatalar. Hani cepinde parası olmayın taksitle bir, iki hatta 3 maaşını cep telefonu, tablet vb ürünlere yatıranlara ne diyeceksiniz. 24 ay taksitle efendim alın alın. Hadi parası olana bişi diyemeyiz ama bizimkisi tam bi enayilik değil mi ? Düşünsene her 4-5 yılda bir 3 aylık maaşını kapitalizm sisteme feda ediyorsun.

Burada son bir hususu da belirtip konuyu kapatacağım. Kapitalist sistem baktıki yav herkesin cebinde para yok. Tamam parası olana biz teknolojimizi satıyoruz onda sıkıntı yok ancak parası olmayana biz nasıl satacağız mallarımızı. Hea hemen kredi kartları, taksitler girdi girişti hayatımıza. Artık kapitalist sisteme sadece paramızı değil geleceğimizide ipotek etmişiz. 24 ay taksitle cep telefonu alan bizler işte böyle bir çarkın parçasıyız diyemeyeceğim biz o çarkın dönmesi için gereken yanmış yağız. Sade ve sadece kapitalist sistemin birer kölesi olmuşuz.

İşte değerli mobilblog takipçileri. Biz biz olalım alacağımız her teknolojik üründe bu hususları göz ardı etmeyerek hem kapitalist sisteme bu nebze kapılıp yok olmayalım hemde ihtiyacımız olmayan o teknolojik özelliklere milyonlar dökmeyelim. İşte sen kardeşim hangi cep telefonu? diye sorduğunda bu söylediklerim de aklının bir köşesinde kalır umarım. Sağlıcakla Kalın…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu