Lensler

Lomografi Petzval Portrait ile Harika Portreler

Adını matematikçi Joseph Petzval‘den alan Petzval objektif tasarımı, 1840 yılında Viyana’da ortaya çıkmış. Charles Chevalier imzalı zamanının objektiflerine göre daha açık diyafram kullanımına olanak tanıyan objektif, yüksek perde hızı kullanımını mümkün kılarak çığır açmış. Merkezde çok keskin kenarlarda ise kendine has bir netlik kaybına sahip olan objektifin günümüzde sağlam örneklerini bulmak oldukça zor.

Kickstarter’daki 3000 destekçi sayesinde, 2013’te Petzval Lens’in 21. yüzyıldaki yeniden üretimini gerçekleştirildi. Sadece 30 günlük bir zaman diliminde, Yeni Petzval Lens en başarılı Kickstarter tasarım projesi oldu.

Lomografi-Petzval-Portre-2
Yeni Petzval Lens Petzval Kitabı Temizleme Bezi Deri Kese Pirinç Lens Kapağı

Lomography Petzval Sanat Lens, ilk olarak 1840’da Viyana’da üretilen efsanevi Petzval Lens’in yeniden üretimidir.Bütün Canon EF ve Nikon F girişli analog ve dijital fotoğraf makinelerinde uyumludur ve fotoğrafçıların, yönetmenlerin eşsiz görüntüler ve videolar yaratmalarını sağlar.

Petzval Lens ile çekilen karakteristik fotoğraflar; odak noktasındaki kusuruzluklar, canlılıklar, güçlü renk doygunluğu, muhteşem girdaplı bokeh etkisi, sanatsal vinyetler ve dar derinlik alanı ile ayırt edilir. Yeni Petzval Lens, karakteristik girdaplı bokeh etkisi sayesinde objeni odak noktasında tuttuğu için portre fotoğrafçılığı için idealdir. Lens tasarımında tarihe yayılmış bir ünü bulunan Rusya’daki şirket Zenit tarafından üretilen Yeni Petzval Lens, üstün cam optik özelliğe sahiptir.

Lomografi-Petzval-Portre-4

Her bir yeni Petzval Lens orjinali gibi pirinç kaplamadan yapılmıştır ve üstün cam optik özelliğe sahiptir. Bütün lensler Lomography yardımıyla, Rusya’daki Zenit fabrikasında optik uzmanlar tarafından tasarlanıp üretiilmiştir. Zenit, uzman bir lens üreticisidir ve Petzval Lens’i bugünün SLR fotoğraf makineleri ile kullanma özelliğine sahip şeklinde tasarlayacak altyapısı vardır.

sahne-sanati-fotografciligi-7

Muhteşem Portre Lensi olan Yeni Petzval Lens ile çekilen fotoğraflar keskin odak noktaları ve benzersiz bokeh etkisi ile hemen ayırt edilebiliyor. Petzval fotoğraflarındaki bu ayırt edici görüntü sana optik deneyim konusunda, fotoğraf düzeltme programlarının ya da filtrelerin veremeyeceği tatmini sağlar. Objeni odak noktasında tuttuğu için en iyi portre lensidir. Güçlü bokeh etkili yumuşak fotoğraflar için açık diyafram ile çek ya da süper keskin ve temiz fotoğraflar için diyaframını kapalı tut.

Lomografi-Petzval-Portre-6

Petzval Canon EF ve Nikon F Bağlantılı Fotoğraf Makineleri ile Uyumlu bir yapıya sahip. Eski Petzval Lens sadece büyük format analog fotoğraf makineleri ile çalışıyordu ama Yeni Petzval Lens, Canon EF ve Nikon F ile çalışmak üzere tasarlandı.

Ve ilk olarak, 35mm analog fotoğraf makineleri ve DSLR fotoğraf makineleri ile muhteşem Petzval görüntüsünü kolayca yakalayabilirsin. Bu durum sana olanaklar dünyasının kapılarını açıyor. Artık 35mm SLR ya da DSLR ile Petzval fotoğraflar ve muhteşem DSLR filmler çekebilirsin.

Lomografi Petzval Portrait Özellikleri

 

 • Odak Uzaklığı – 85mm
 • Maksimum Diyafram Değeri – F/2.2
 • Diyafram – Waterhouse diyafram, F/16’ya kadar. Aynı zamanda lens kullanılmadığı zamanlar için diyafram açıklığını kapatacak bir parça içerir.
 • Görüntü Çemberi – 44mm
 • Ağırlık – 0.68 kg
 • Lens Uzunluğu (objektif kapağına montaj flanşı) – 113mm
 • Görüş Alanı – 30 derece
 • Objektif Giriş Profili – Canon EF ve Nikon F
 • Elektronik Kontaklar – Hayır
 • En Yakın Odak Mesafesi – 1m. (ilave yakın çekim lensleri ile birlikte daha yakını odaklayabilirsin)
 • Odak Mekanizması – Dişli Odaklama
 • Filtre Girişi: 58mm
 • Görüntü Dairesi: 44mm

Lomografi Petzval Portrait Fiyatı: 1800TL

Lomografi Petzval Portrait Tarihi

1840 yılında, Joseph Petzval, 19. yüzyılın en popüler optik tasarımlarından biri haline gelecek olan sevgili lensini ilk kez üretti. Özünde bir matematikçi olmasına rağmen, optik alanındaki çalışmaları sayesinde Petzval kendine şöhret edindi.

Petzval Lens’in tarihçesine bakmadan önce, bir yıl önce olan olaylara değinmek gerekir. 9 Ocak 1839’da, Fransız Bilimler Akademisi, Fransız sanatçı ve fizikçi Louis Daguerre’nin tasarımı olan dagerreyotipi sürecindeki gelişmeleri duyurdu. Ancak, dagerreyotipinin (gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhalar ve camera obscura’dan oluşuyor) özellikle portre çekimlerinde problem çıkartacağı ortaya çıktı. Her fotoğrafın çekimi 10 dakika ya da daha fazla sürüyordu.

Dagerreyotipi buluşunun ardından, özellikle oktik süreçler ve pozlama süresini azaltmak gibi eksiklerini giderme yarışı ortaya çıktı. Fransız optisyen ve mikroskop üreticisi Charles Chevalier, Louis Daguerre’in tasarladığı ilk fotoğraf makinesi olan Le Daguerreotype için bir lens üretti. Ancak,küresel sapmaların dışında, özellikle 1840’lerdeki fotoğrafçılık malzemelerinin ışığa duyarlılığı da dikkate alındığında, f/15 diyafram yinede pozlama süresini kısaltmakta yeterli olmadı. 1840 yılında Chevalier iki farklı çimentolu akromatik lensten oluşan Photographe à Verres Combinés adını verdiği bir lens daha tasarladı. Diyafram açıklığını f/5.6’ya indirmeyi başarsada, lens keskin görüntü vermeyi başaramıyordu.

Joseph Petzval’in Efsanevi Lensi Keşfedildi

Arkadaşı Andreas von Ettinshausen, optik alanındaki bu gelişmeler hakkında Joseph Petzval ile bağlantıya geçip, kendi fotoğrafçılık lensini üretmesi konusunda teşvik edildi. Petzval, bu daveti kabul etti ve Chevalier’in lensindeki kusurları geliştirmeye kendini adadı ve şiddetle araştırma ve yeni tasarım deneyleri yapmaya başladı. Yaklaşık altı ay sonra, bir çözüm buldu. Lens tasarımı, çift akromatik objektiften oluşan dört ayrı lensi, üç grupta birleştiriyordu. Lens neredeyse hiç distorsiyona sebep olmuyordu, odak uzaklığı 160mm, diyafram ayarı ise f/3.6’ydı. Bu 1840’lerin hotographe à Verres Combinés lensine oranla bir buçuk kat daha hızlı pozlama olanağı sağlıyordu.

Petzval Lens ilk hızlı fotoğrafçılık ve bilimsel hesaplama temelli lens olarak kendine nam saldı. Onun sayesinde fortre fotoğrafçılığı gelişti. Günümüzde portre lenslerindeki en önemli karakteristikler olarak bilinen tüm özellikler 19. yüzyılda Petzval lensin optik buluşu ile ortaya çıktı.

Lomografi Petzval Portrait İle Çekilmiş Fotoğraflar

[flickr_group id="868027@N25"]

Işığınız bol olsun.


Etiketler

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı