GündemMobil

LG G4 İncelemesi

Geçtiğimiz günlerde tüm dünyayla aynı anda İstanbul Sabancı müzesinde tanıtımı yapılan LG G4, akıllı telefonlar da tasarımın çizgisini değiştirerek yeni kavisli bir tasarım serisi oluşturdu diyebiliriz. LG Flex 2’de gördüğümüz bu kavisli yapı LG G4’te de kullanılarak kullanıcı odaklı bir model ortaya çıkarılmış oldu. Tanıtım gecesinde basın mensuplarının yanı sıra Bloggerlar’a da yer verilmesi bizleri ayrıca mutlu etti.

birkarefotoğraf

LG G4’ü ilk elime aldığımda şunları hissettim. Batarya takılmamış sanırım, ekran gerçekten çok iyi ve arka kapakta kullanılan deri birinci sınıf. Özellikle kavisli yapısı telefonun tam elime oturmasını sağladı. Bununla birlikte arka kapağın deri olmasının şu avantajını gördüm LG G4’te kullanılan gerçek deriden dolayı telefonun çabuk kayıp düşmesi oldukça güç. Deri sevmeyenler için elbette plastik kapakta düşünülmüş. Ayrıca LG G4 6 farklı arka kapak renk seçeneği mevcut.

birkarefotoğraf

Ülkemizde teknolojiyi çok hızlı tükettiğimiz bir gerçek. Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir vazgeçilmezi. O kadarki telefonun cebimizde olup olmadığını kontrol etmemiz nerdeyse bir refleks haline dönüşmüş durumda. LG’nin yaptığı bu tanıtım gecesi bizleri oldukça şaşırttı ve memnun etti diyebiliriz. Elbette bu ülkemizde teknoloji kullanımının yüksek düzeye ulaşmasıyla paralel gelişen bir durum. Elbette bu durum Arz ve Talep dengesinin bir sonucu diyebiliriz.  Teknoloji devlerinin Türkiye’ye verdikleri önemi,  işte bu tanıtım toplantılarından anlamamız mümkün.

lg-g4-on-inceleme-1

İstanbul’daki Tanıtım gecesinde konuşan LG Electronics Türkiye Genel Müdürü Calvin “Bu ürünü geliştirirken üzerine yoğunlaştığımız en önemli konu, LG G4’ün kullanıcılara nasıl bir değer sağlayacağı sorusu oldu. Bu sorunun cevabını bulmadan elde edeceğimiz tek şey; sadece metal ve camdan oluşan bir yığın olacaktı. Konu akıllı telefon tasarımına geldiğinde, tasarımın aynı zamanda kullanışlı ve kişinin hayat tarzına değer katacak nitelikte olması en önemli unsurdur. Kendimizi adeta zarafet ve rahatlığı gösteren, el yapımı hissi veren bir ürün yaratmaya adadık” şeklinde konuştu.

lg-l4-turkiye

LG G4’ün öne çıkan özellikleri ise şöyle, yeni kullanıcı dostu arayüzü, 16mp lazer odaklama ve 3 eksen görüntü sabitleme özelliğiyle birlikte LG G3’ten %80 daha fazla ışık alan f/1,8 diyaframa sahip kamerası, IPS Quantum kavisli ekranı, pil dostu 6 çekirdek işlemcisiyle 3 GB rami, android 5.1 lolipop işletim sistemi, hafif olması, gorilla glass 3 ekranı ve gerçek deri arka kapağı. Bütün bunlar LG G4’te ilk göze çarpanlar diyebiliriz. Neyse konuyu çok uzatmadan daha derin sulara dalıp ayrıntılara bir göz gezdirelim. Bakalım ağımıza neler takılacak.

 

 

LG G4 Teknik Özellikleri

 • İşlemci:Qualcomm Snapdragon™ 808 işlemci
 • Ekran:5-inç Quad HD IPS Ekran (2560 x 1440, 538ppi)
 • Hafıza:32GB dahili hafıza, 3GB LPDDR3 RAM / microSD yuvası
 • Kamera:16MP F1.8 Diyaframa Sahip Kamera / OIS 2.0 / 8MP F2.0 Diyaframa sahip ön kamera
 • Pil:3,000mAh (çıkarılabilir)
 • İşletim Sistemi:Android 5.1 Lollipop
 • Boyutlar:9 x 76.1 x 6.3 – 9.8 mm
 • Ağırlık:155gram
 • Ağ:4G / LTE / HSPA+ 21 Mbps (3G)
 • Bağlantı:Wi-Fi / Bluetooth/ NFC / USB 2.0
 • Renk Seçenekleri:(Seramik) Metalik Gri / Seramik Beyaz / Parlak Dore /(Orijinal Deri) Siyah / Kahverengi / Kırmızı / Gök Mavisi / Bej / Sarı
 • Diğer:Manuel Mod / Aralıklı Hareketli Çekim / Hızlı Çekim Özellikleri

 

Tasarım

 

birkarefotoğraf

LG G4 tasarım özelliklerine baktığımız zaman oldukça alışılmışın dışında bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kavisli bir tasarım tercih edilmesi ergonomi açısından bizleri oldukça memnun etti.

birkarefotoğraf

LG G4’ün arka kapağı ise gerçek deriden üretilmiş. Evet, bildiğiniz gerçek deri. Geri dönüştürülebilir bir yapıya sahip olan bu deri kapak el işçiliği ürünü. Arka kapakta tercih edilen deri telefonu elimize aldığımızda elimizden kaymasının önüne geçiyor. Kavisli yapısıyla elimize oturan LG G4, deri kapağıyla da bu ergonomiyi iyice sağlamlaştırıyor. LG G4’ü ilk elime aldığımda ilk hoşuma giden elime tam anlamıyla oturmasıydı diyebilirim.

lg-g4-inceleme-46

Telefon düşmelerinin temel nedeni telefonun büyüklüğü ve ele oturmayan yapısıdır. LG G4’ün sahip olduğu bu ergonomi ve tasarım telefonun düşmesini güçleştiriyor, düşse bile kavisli yapısından dolayı kırılmalara karşı yüzde yirmi oranında daha dayanıklı. İki arkadaşımda LG G3 ekranını çatladığına bizzat şahit olduktan sonra tercih edilen bu tasarımın daha doğru olduğu kanısındayım. Elbette kul yapısı nihayetinde 5. Kattan telefonu atıp ekran çatlıyor mu diye test edecek değiliz.

birkarefotoğraf

Sahip olduğu kavisli yapısı ve çıkarılabilir kapak kullanması nedeniyle ince yapısından bir miktar ödün vermiş. Bu kavisli tasarım ve arka kapağın açılır olmasından dolayı orta bölümde biraz kalın bir yapı ortaya çıkmış. Kenarlarda ise bu yapı inceltilerek telefonun son şekli ortaya çıkarılmış. LG G3’ten biraz daha kalın ve ağır olan LG G4’ün orta kısımdaki kalınlığı 9,8 mm ağırlığı ise 155gram. LG G3 149 gram ve 8,9mm kalınlığındaydı. LG G4 Arka kapağı ise çıkarılabilir bir yapıda.  

lg-g4-inceleme-35

Arka kapağı çıkardığımızda hafıza kartı ve telefon kartı yuvasını görüyoruz. Bununla birlikte LG G4’te yer alan pilde çıkarılabiliyor.  Arka kapağın çıkarılabilmesinin iyi bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Hepimiz telefonlara kılıf alıyoruz malum olduğu üzere. Çıkarılabilir kapak bunun önüne geçiyor. LG G4 te arka kapağın eskimesi yada zarar görmesi durumunda arka kapağı değiştirmemiz mümkün. 6 farklı renk seçeneği mevcut. Ayrıda kılıf üreticileri emin olun çok daha fazla renk seçeneği bizlere sunacaktır. Ayrıca deri sevmeyenler için seramikle güçlendirilmiş plastik kapaklar da  kullanıcıların tercihine bırakılmış. Yani deri sevmiyorum diyorsanız telefonu alırken bu kapakları tercih edebiliyorsunuz. Şunu da hatırlatalım el işçiliğiyle üretilen bu deri kapaklar için özellikle hayvan öldürülmemiş. Yemek için kesilen inek keçi koyun derilerinden bu kapaklar üretilmiş.

birkarefotoğraf

 Burada kullanılan deri kılıfın çabuk zarar geleceğini unutmayın. Çünkü deri çabuk aşınabilen ve zarar görebilen bir yapıya sahiptir. Bunu en basit deri montlarınızda görebilirsiniz. Şöyle ki tırnağınızla deriyi rahatlıkla çizebilmeniz mümkündür. Kadın kullanıcılar için bu durum can sıkıcı olabilir çünkü onlar genelde çantada taşıyorlar telefonu ve bu nedenle bu deri arka kapağın çizilmesi çok olası. Erkekler için ise böyle bir sıkıntısı yok ancak onlarda telefonu ceplerine koyup çıkarırken deri arka kapak aşınacaktır. Ne olursa olsun çıkarılabilir ve değiştirilebilir bir kapak tercih edilmesi biz kullanıcılar için son derece avantajlı olduğunu görmekteyiz. Aşındıysa, çizildiyse üzerine oje sürüldüyse değiştirin gitsin. 

birkarefotoğraf

 LG G4 te arka kısımda kameranın yanında bulunan tuş dışında herhangi bir tuş yer almıyor. Arka kısımda yer alan bu tuş ise güç ile birlikte hem kamerayı hem ekran kilidini hem de ses özelliklerini kontrol etmemize imkan tanıyor. Bu tuşun yapı olarak daha kaliteli olmasını isterdim. Biraz basit kalmış gibi görünse de telefonu elinize aldığınızda işaret parmağınızla bu tuşu kontrol edebilmeniz son derece basit. Neyse söylenecekleri söyledik sanırım. Sizleri şu sorularla baş başa bırakıp Ekran özelliklerini anlatmaya başlayayım. Metal mi? Derimi? – Düz mü? Kavislimi? LG G4’ü almak isteyenlerin aklına takılan en önemli sorulardan bazıları bu yönde olacaktır.

 

Ekran

lg-g4-inceleme-34

LG G4 ekranı tasarım gereği iç bükey bir yapıya sahip. Bu yapıyı son yıllarda televizyonlarda görüyoruz. Bununla birlikte LG G4 ekranında Corning Gorilla Glass 3 ile güçlendirilmiş ekran kullanılmış. İç bükey yapısı ve kullanılan gorilla glass (güçlendirilmiş cam) sayesinde ekran, kırılmalara ve çatlamalara karşı daha dayanıklı hale getirilmiş. LG G3 te kullanılan düz yapı bir çok ekran çatlamalarına neden olmuş ve bir çok kişinin canı yanmıştı.

birkarefotoğraf

5,5 inç genişliğinde 2K görüntü sunan  LG G4 ekranı 16mp, Quad hd 1440 x 2560 piksel çözünürlüğe ve 538 ppi değerlerine sahip. Burada önemli olan ana nokta şu LG G4 te kullanılan Quantum IPS LCD panel. Bir çok fotoğrafçı hemen IPS panelinin önemini biliyordur. Özellikle fotoğrafçılar fotoğraf işlerken gerçekten kaliteli IPS panel bilgisayar ekranı kullanırlar. Bunun en önemli nedeni bir çok açıdan bakıldığında daha doğru ve daha doğal renkleri görüyor olmanız.  Fotoğraf işlerken kullandığınız monitör bundan dolayı çok önemlidir. Çünkü bir ekranda işlediğiniz fotoğrafta elde ettiğiniz renkleri başka bir ekranda baktığınızda göremeyebilirsiniz. O yüzden IPS panel kullanarak bir çok ekranda aynı renk yoğunluğunu görebilmek için bu paneller tercih edilmektedir.

lg-g4-ile-cekilmis-kareler-2

LG G4 te kullanılan bu ekranda en doğal renkleri görmemiz için dizayn edilmiş. Firmanın da beyanları bu yönde. Bununla birlikte LG G4 teki arka kamerada en iyi renkleri algılamaya yönelik optimize edilmiş. Yani hem en doğru renkleri kamerasıyla algılıyor hem de bunu ekranına yansıtıyor. Yaptığım çekimlerde buna bizzat şahit oldum.

lg-g4-inceleme-27

LG G4’ü elime aldığımda hissettiğim hafiflik hissi ve elime tam oturması beni oldukça memnun etmişti ancak ekran genişliğinin 5.5 inç olması ekrana tam hakimiyeti engelliyor diyebiliriz. Kullanım açısından hiçbir sıkıntı oluşturmuyor ancak yüzde yüz hakimiyet söz konusu değil. Gerekli durumlarda mutlaka ikinci bir el gerekiyor diyebiliriz. Ben çok daha küçük bir ekran kullandığım için tek elimle telefonumun tüm özelliklerine tam hakim olduğumdan yadsıdığım bir durum bu. Belirli bir kullanımdan sonra bu duruma alışılabilir olduğunu düşünüyorum. Yine de küçük ekranlarda sahip olunan hakimiyeti sağlamayacaktır. Tabi ki geniş ekranın getirdiği avantajları da göz önünde bulundurmak gerekli. Fotoğraf çekerken küçük ekranda göremediğiniz bir çok detayı geniş ekranda görüp müdahale etme şansınız, oyun oynarken ve internette dolaşırken kargacık burgacık yazılarla mücadele etmeyecek olmanız bu avantajlar arasında. LG G4’te ön yüzde fiziksel her hangi bir tuşa yer verilmemiş. Tamamıyla sanal tuşlar mevcut. Telefonda yer alan tuşların 3’ü de arkada yer alıyor.

İşlemci, Ram ve Performans

lg-g4-inceleme-36

LG G4’te Qualcomm Snapdragon™ 808 6 çekirdek işlemci kullanılmış. Bu işlemci Dual-core 1.82 GHz Cortex-A57 & quad-core 1.44 GHz Cortex-A53 çekirdek barındırıyor. Elbette 64 bit desteğine sahip bu işlemciler.  Aslında bu çok yeni bir işlemci değil hali hazırda LG G Flex 2’de Snapdragon 810 kullanmıştı.

lg-g4-inceleme-37

Snapdragon 810 8 çekirdek,  4 adet yüksek performans sunan 1,82 ghz A57 ve 4 adet daha düşük performanslı 1,44 ghz A53 çekirdek barındırıyor. Snapdragon 808 de 810 da yer alan 4 yüksek performanslı a57 çekirdekten 2’si çıkarılmış. Yani Snapdragon 808 810’un kırpık versiyonu diyebiliriz. LG G4’te 3 GB dual kanal  lpddr3 933 mhz ram kullanılmış. Genel uygulamalar ve oyunlar için bu ram fazlasıyla yeterli oluyor. GPU        Adreno 418 grafik işlemcisi barındıran LG G4, grafik özellikleriyle bizleri oldukça memnun ediyor. Peki, LG G4 te neden Snapdragon 810 yerine 808 kullanılmış ona bakalım.

lg-g4-inceleme-38

  Snapdragon 808 kullanılmasının en önemli nedeni ise pil ömrü ve ısınma. Az çok bilgisayardan anlayan herkes bilir ki çok çekirdek çok güç tüketimi, çok güç tüketimi de daha çok ısınma anlamına geliyor. Burada devreye giren şu Performans. Yani terazinin bir kefesinde pil ve ısınma problemi dururken bir kefesinde performans duruyor. Snapdragon 808 uzun süre performansını koruyabiliyor, daha az ısınıyor, daha az enerji harcıyor ama Snapdragon 810 yüksek performansa sahip olsa da bu performansının sürekliliği yok ve daha çok ısınması ve pil tüketmesi durumu söz konusu. Bu durumu iyi değerlendiren LG, G4’te Snapdragon 810 yerine 808 kullanarak çok doğru bir tercih yapmış.

lg-g4-inceleme-39

Şu işlemciyle ilgili yazarken dedim ki bu nedir. Bu işlemciyle telefonda ne yapacağız ben anlamlandıramıyorum. Gün geçtikçe bilgisayarlar telefona telefonlar bilgisayara dönüşecek sanırım. 6 çekirdek 8 çekirdekli telefon mu olur diye şaşırıyorum. Benim üstün performans bilgisayarım bile 4 çekirdek.  Elbette performanslar farklı bunu biliyorum ama yani teknolojik anlamda cep telefonları ayrı bir dünyaya açılmış. Bunun en önemli nedeni ise elbette talep. Akıllı telefon piyasası inanılmaz boyutlara ulaştı. Gelişen bu Pazar ve talep elbette rekabete ve teknolojik gelişmeye kapı açtı diyebiliriz. İşte LG G4 te bu ürünlerden birisi.

LG G4 Kamera Özellikleri

birkarefotoğraf
birkarefotoğraf

LG G4 kamerası 16 megapiksel (5312 x 2988 pixel) çözünürlüğe sahip. Lazer otomatik odaklama ve optik görüntü sabitleyici ile özellikle videolarda çok iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz.  LG G4 1/2,6 kamerasının sensörü, kompakt makinelerinin sensörleriyle aynı boyutta. 2160p/30fps, 1080p/60fps 4k video çekim performansı sunan LG G4 HDR fotoğraf çekme, Raw dosya kaydetme özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ön kamerası 8 MP olan LG G4 ön kamera video kaydı  1080p/30fps. Özellikle selfie çekimler için ön kamerasının özellikleri geliştirilmiş. Eskiden bu kameralar o kadar kaliteli olmuyordu. Ancak gerek teknolojinin gelişmesi gerekse görüntülü görüşme, selfie çekimlerinden dolayı bu kameralar da ayrıca geliştiriliyor.

lg-g4-inceleme-40

LG G4 0,6 saniyede açılan f/1,8 diyaframa sahip 16mp kamerası bizlere yüzde 80 oranında daha iyi ışık sağlıyor. Ayrıca OIS 2.0 teknolojisiyle ışığın yetersiz olduğu ortamlarda 2 (X-Y) eksende görüntü sabitleme özelliği ile başarılı olan LG G4, ilk defa eklenen Z düzlemi sayesinde OIS+ teknolojisinin performansını da iki katına çıkararak çok daha iyi görüntü sabitleme özelliği sunuyor. Bunu özellikle videolarda daha iyi gözlemleyebiliyoruz.

lg-g4-inceleme-41

 LG G4’te birçok kompakt ve DSLR-Like Fotoğraf makinesinde görmediğimiz manuel mod olması bizleri ayrıca şaşırttı.  Manuel mod sayesinde enstantane, ISO, odaklama ve beyaz ayarını ayrı ayrı ayarlamamıza olanak tanınıyor. Raw ve jpg formatında kayıt yapan LG G4 8mp Ön kamerasıyla da göz dolduruyor.

lg-g4-inceleme-42

LG G4 kamera özellikleri başlı başına bir inceleme konusunu oluşturuyor aslında. Günümüzdeki cep telefonlarının kamera özellikleri gerçekten çok gelişti. Kompakt fotoğraf makinelerinin satış rakamlarının dibe vurmasının temelini de bu oluşturuyor aslında. Kompakt makine almak isteyenlere benim tavsiyem genelde kompakt makineye verecekleri parayı akıllı telefon alırken kullanmaları yönünde oluyor. Ancak bu demek değil ki cep telefonları kompakt makinelerden çok iyi fotoğraf çekiyor. Bazen bazı kişiler cep telefonlarıyla çekilen fotoğrafların Dslr makineler gibi fotoğraf çekebildiği yönünde. Ancak bu kıyaslamanın yapılması çok da doğru değil. Bu kıyaslama bisikletle otomobil kıyaslaması gibi bir durum oluşturur. Her ne olursa olsun cep telefonlarının fotoğraf özellikleri çok gelişti. Özellikle bu incelemede bir fotoğraf sever olarak LG G4 bu fotoğraf özelliklerini bir adım öne taşıdığı yönünde. Bakalım bu özellikler nelermiş?

lg-g4-ile-cekilmis-kareler-1

LG G4 te üstte söylediğim gibi kameranın renk algılayıcısının çok geliştirildiği ve bu renklerin IPS ekran sayesinde gözle görülür hale getirildiği yönündeydi. Yaptığım çekimlerde bu doğal ve canlı renkleri birebir görme şansı buldum. Özellikle yüzde yüz croplarda ki bu fotoğraf kalitesinin değerlendirilmesinde bir kriter diyebilir. Neden kriter dire soracak olursanız çünkü fotoğrafın keskinliği ve netliğini belirleyen fotoğrafın birebir boyuta getirildiğinde netliğin kaybolmaması gerekir. İşte yaptığımız çekimlerde LG G4’ün bu kaliteyi yakaladığı gördük.

lg-g4-ile-cekilmis-kareler-3

lg-g4-ile-cekilmis-kareler-4
%100 Crop

Beni en çok etkileyen renkler olduğunu açıklıkla söyleyebilirim. Bununla birlikte manuel çekime izin vermesi çok büyük bir avantaj. Özellikle arka planı bulanıklaştırmaya olanak tanıması çok daha güzel fotoğraflar elde etmemi sağladı diyebiliriz. Ayrıca yakından manuel yaptığım çekimlerde yakın mesafeden netleme yapma olanağı buldum.  Bahar olduğu için bol bol çiçek çektim. Şu var ki çiçek çekerken hafif rüzgarda çiçek sallanırken çiçeğe netleme yapamadım. Çiçek sürekli hareket ettiği için netleme yapması için çiçeğin üzerine dokunmak biraz güç oldu. Dokunduğumda da netleme sürekli arkaya kaydı. Bu durum için çok uğraşma şansı bulamadım. Bence bir yazılım güncellemesiyle bu durumun düzeltilmesi gerekli.

lg-g4-inceleme-28

Manuel modlar fotoğraf severleri ve Dslr kullananları çok memnun etse de bu alanda bilgisi olmayanlar için manuel modu kullanmak oldukça güç. İSO enstantane kullanımı bilmeyenler bu modu dikkatli kullanmalı yada iyice öğrenmeliler. Şu var ki manuel kullanıma olanak tanıyan LG G4 diyafram değiştirmeye olanak tanımıyor. Yani LG G4 sabit diyaframa sahip. Arka kamerası f/1,8 sabit diyafram ön kamerası da f/2,0 sabit diyafram. Diyafram özelliklerini ayarlamak neden önemli çünkü diyafram enstantane ve İSO fotoğrafın temel yapı taşlarını oluşturur. Yani bu üçlü birbiriyle bağlantılı olarak ayarlanır. Enstantaneyi düşürdüğünüzde diyaframı etkiler.  Diyaframı düşürdüğünüz de enstantaneyi etkiler. Neyse nihayetinde LG G4 bir Dslr değil. 

Merak edenler için söyleyeyim ekran görüntüsü almak için güç tuşu ile ses azaltma tuşuna aynı anda basıyoruz. Ses artırma ve güç tuşu ile de seri fotoğraf çekiyoruz. Bu arada Çektiğim fotoğrafları yazının sonunda bir galeri olarak sizlerle paylaşacağım.

birkarefotoğraf
birkarefotoğraf

LG G4 te fotoğraf çekerken gerçekten kendimden geçiyorum desem yeridir. Renklerin inanılmaz doğallığı beni cezbettiğinde bu renkleri fotoğraflama ihtiyacı duyuyorum. Cebimde LG G4 yer alması büyük avantaj. Evet, evde iki tane Dslr makinem var ama Dslr makineleri yanımızda her zaman taşımamız mümkün olmuyor. Bununla birlikte keskinliğin kaybolmaması çok daha güzel fotoğraflar ortaya koymamıza olanak tanıyor.

Depolama ve  Pil

 lg-g4-inceleme-31

Bu kadar gelişmiş fotoğraf ve video özellikleri barındıran bir telefonun depolama alanı gerçekten çok önemli. 32gb dahili hafızası olan ve 3000 mAH pil gücüne sahip olan LG G4, gerek Artırılabilir hafızaya sahip olması gerekse pilinin değiştirilebilmesi yönünden kendini bir adım öne taşımış. Nihayetinde bol bol fotoğraf ve video çekeceğiz bunları depolayacak geniş bir alana sahip olmak bir tarafa yanınızda taşıyacağınız yedek bir pille pil biter mi düşüncesinden kurtulmak başlı başına büyük bir avantaj.

birkarefotoğraf
birkarefotoğraf

Kullanırken ve kurcalarken 1.5 gün pil dayandı. Normal kullanımda bu kullanım 2 güne çıkarılabilir. Ancak ne mümkün bu makineyle oyun oynamadan video izlemeden fotoğraf çekmeden durmak ne mümkün. Sizleri bilmem ama bana 1 gün zor dayanır bu makine. İşe gitmek için Servisi beklerken papatya çekmeye çalışan, hatta makro çekim yapmaya çalışan bana 3000 mAH pil mi dayanır. Şunu da belirtelim Quick Charge 2.0 adlı hızlı şarj teknolojisi de LG G4’te kendine yer bulmuş.

LG G4 Kullanıcı Deneyimi ve Sonuç

lg-g4-inceleme-33

Android Lolipop 5,1 İşletim sistemi kullanılan LG G4, LG UX 4 yeni kullanıcı arayüzü ile çok daha kolay kullanım özellikleri sahip. İki kez arka tuşa basarak fotoğraf çekme, 0,6 saniyede kamerayı aktif edebilme, yeni galeri özelliği sayesinde gittiğiniz yerlere göre fotoğrafları gruplama, tek takvim üzerinden tüm sosyal hesap aktivitelerini takip edebilme gibi özellikleri sayesinde kullanıcı özellikleri ön planda tutulmuş.

lg-g4-inceleme-43

LG G4 te klavyeyi çok beğenemedim işin açıkçası. Neden diye soracak olursanız 5.5 inç ekran var ancak Ğ Ş tuşuna basmak için iki hareket yapmak durumunda kalıyorsunuz. L harfi ise I harfine benziyor. I harfimi L harfimi diye yazarken tereddüt yaşıyorum. Dikey konumda bu halde olan klavye yatay konumda da aynı hüsranı bana yaşattı. Ben tüm tuşları klavyede görme taraftarıyım.

lg-g4-inceleme-44

 LG G4 te kullanılan bağlantı kablosu çok sert. Daha yumuşak bir kablo tercih edilebilirdi. Elbette bize gelen tanıtım ürünü. Satışa sunulacak modellerde farklı bağlantı kablosu dahil edilebilir.

Merak edenler için söyleyeyim ekran görüntüsü almak için güç tuşu ile ses azaltma tuşuna aynı anda basıyoruz. Ses artırma ve güç tuşu ile de seri fotoğraf çekiyoruz.

Fotoğraf makinelerinde görmeye alıştığımız NFC desteği, Quick 2 şarj teknolojisi, 3g ve 4g desteği, android 5.1 işletim sistemi ile güncel teknolojiye ayak uyduran LG G4, Google Office yüklü olarak kullanıcılara sunuluyor. Aynı zamanda LG G4 sahipleri 100 GB’lık Google Drive depolama alanına iki yıl boyunca ücretsiz kullanabiliyorlar. LG G4 MirrorLink özelliği ile Volkswagen araba sahiplerine aracın bilgisayarına kolaylıkla bağlanarak rehber, navigasyon ve müzik uygulamalarını araçlarından kolayca yönetmelerine olanak tanıyor.

LG G4 Fiyatı

En çok merak edilen elbetteki LG G4’ün Fiyatı. Teknolojiye ne kadar para ayırdığımızın yanı sıra ödenen bu parayı hak eden bir telefon almak istediğimiz muhakkak. LG G4 Türkiye’de tavsiye edilen son kullanıcı fiyatı 2199 TL olarak satışa sunuldu. 

LG G4 İle Çekilmiş Fotoğraflar

Işığınız bol olsun…

 

[review]

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu