Eğer daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsan, daha ilgi çekici şeylerin önünde durmalısın. (Jim Richardson)

Daha iyi bir fotoğraf makinesi, kalbinde ya da kafanda bir şey yoksa senin için bir şey yapamaz. (Arnold Newman)

En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (Ara Güler)

Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür. (Vernon Trent)

İyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır. (Ansel Adams)

Bir savaş fotoğrafçısı olarak ömrümün sonuna kadar işsiz kalmayı isterdim. (Robert Capa)

Ben bir amatörüm ve ömrümce de öyle kalmaya niyetliyim. (Andre Kertesz)

Kelebek Fotoğrafçılığı

Kelebek Fotoğrafçılığı

İnsan her zaman  güzel gördüğü şeyleri çizmek, yazmak, resmetmek, anlatmak yada fotoğraflamak ister. Doğanın bizlere sunduğu o kadar çok güzellik vardır ki kelebeklerde bu güzelliklerdendir. Bin bir renk cümbüşüyle kelebekler, gerek renkleri gerekse güzellikleri nedeniyle bir çok fotoğraf tutkununun ilgi alanına girer.

Ancak her dalda olduğu gibi kelebek fotoğrafı çekmenin de bir takım incelikleri var ve bu inceliklerin bilinmesi başarılı bir kelebek fotoğrafının sırrını oluşturur. Dağ, taş gibi zorlu arazilerde gezilip dolaşıldığından giysilerin mevcut şartlara uygun olmasında fayda vardır. Kelebek fotoğrafçılığında güzel sonuçlar almak için  100mm üzeri makro bir objektif gereklidir.

kelebek-fotografciligi-2 Kelebek Fotoğrafçılığı

Kelebekler sabah güneşini alıp ısındıktan sonra uçmaya başlarlar. En kolay görüntüleme saati, hayvanın sakin olduğu sabah saatleridir. Güneşin yükseldiği saatlerde kelebekler hızlı uçar, az konar ve görüntü almak zorlaşır. Diğer bir uygun zaman dilimi de güneş batmadan hemen önceki dakikalardır. Güneşin batımıyla birlikte kelebekler uyuyacakları yeri seçip konar ve hareketsiz dururlar. Bu durumda ışık da iyice yumuşamış olduğundan harika renk ve detaylara sahip, sanatsal yönü daha ağır basan, uzun pozlamalı makro fotoğraflar çekilebilir.

kelebek-fotografciligi-3 Kelebek Fotoğrafçılığı

Ancak kelebek çekimi ister istemez sert ışığın olduğu saatlere denk düşer. Bu durumda biraz negatif pozlama iyi sonuç verir. Kelebek çekerken flaş kullanımı, tercih edilecek bir yöntem değildir. Flaş, genelde art alanın doğallığının kaybolmasına ve kelebekte tür tespiti için büyük önem taşıyan rengin değişmesine neden olabilmektedir. Ancak flaş kullanımının kaçınılmaz olduğu zamanlar da flaş kullanılabilir.

kelebek-fotografciligi-4 Kelebek Fotoğrafçılığı

Kelebek fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, modelin her tarafının net olmasını sağlamaktır. Bunun için objektifin net alanının, kelebeğin tüm noktalarını kapsaması büyük önem taşır. Yani, makro lenslerde sığ olan alan derinliğinden maksimum düzeyde yararlanmak gerekir. Bunu sağlamak için de örneğin kelebeğin kanat üstü çekiliyorsa kanatların oluşturduğu düzlemle objektifin 90 derecelik açı yapmasını sağlamak yeterlidir. Veya kanat altı çekiliyorsa bu 90 derecelik açıyı sağlamak için çoğunlukla yere yatmak gerekir.

Hep aynı tür kelebeği model alarak yapılan çalışmalar belli bir süre sonra doyurucu olmaktan uzaklaşıyor ve değişik modellerle çalışma arzusu başlıyor. Artık o arazi senin, bu arazi benim dolaşma dönemi başlıyor ve tek bir türü çekmek için İl il gezmek gerekebiliyor. En nihayetinde hem kelebek tutkusu hemde fotoğraf tutkusu bir araya gelince inanılmaz güzellikler ortaya çıkıyor.

Yazar Hakkında

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

Benzer yazılar

2 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica