Gündem

Instagram’da Satış Yapmanın 8 Püf Noktası

Instagram 800 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip bir sosyal medya aracıdır. Hayatımıza girdiği ilk andan itibaren ülkemizde de oldukça popüler olan bu platform aynı zamanda e-ticaret için de kullanılmaktadır.

Instagram’da hesabınızı e-ticaret sitenize müşteri çekmek için kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda açtığınız hesap ile direkt buradan satış yapabilmeniz de mümkündür.

Bugün sizlere Instagram’da satış arttırmayı sağlayan bazı püf noktaları aktaracağız.

1-Ürünlerin Kaliteli Görsellerini Koyun

Bilindiği gibi Instagram görsel üzerine odaklanmış sosyal medya platformudur. Dolayısıyla ürünler ile ilgili atacağınız fotoğrafların kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Özellikle tekstil ürünleri satıyorsanız mutlaka her detayı takipçilerinize gösterebilmeniz gerekmektedir.

2-Yorumları Cevaplayın

Özel mesajlar ve yorumlar atan kullanıcılara her daim cevap verin. Sizlerden gelecek olan cevaplar sayesinde kullanıcı satıcı arasındaki güven sağlanacaktır.

3-Diğer Sosyal Medya Hesaplarıyla Sayfanızı Destekleyin

Facebook, Twitter gibi diğer sosyal medya araçlarından sayfanıza ziyaretçi çekin. Sosyal medya üzerinden ticaret yapabilmek sosyal medyanın tüm alanlarına hakim olmanız gerekmektedir.

4-Instagram’da Reklam Satın Alın

Instagram reklam açısından oldukça fazla opsiyona sahip olan bir platformdur. Bütçenize göre reklamlara çıkarak sayfanızı ziyaret eden kişi sayısını arttırabilirsiniz.

Ürünlerinize uygun reklam modellerinden birini seçin gerekirse bu işte uzmanlar ile çalışabilirsiniz. Instagram reklamları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu yazıyı inceleyebilirsiniz; https://business.instagram.com/advertising/

Instagram gibi sosyal medya araçlarında uluslararası satışlar gerçekleştirmeniz mümkündür. Fakat bunun için kampanyalarınızda İngilizce’yi etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için Hedef Tercüme’nin deneyimli tercümanlarından yardım alabilirsiniz; https://www.hedeftercume.com/ingilizce-tercume/

5-Kullanıcılardan Geri Dönüş Alın

Instagram gibi sosyal medya platformlarında karşılıklı güveni sağlamak son derece önemlidir. Bu yüzden müşterilerinizden yardım alarak teslim edilen ürünler hakkında yorum yapmalarını isteyin. Mutlu müşterilerden oluşan bir sayfadan satış yapmak son derece kolaydır.

6-Hesabınız Kurumsal Olsun

Satış yapacağınız hesabın kurumsal olması gerektiğini unutmayın. Kişisel hesaplardan da satış yapabilirsiniz fakat daha fazla müşteriye ulaşabilmenin yolu kurumsal hesaplardır.

7-Kampanyalar Düzenleyin

Sosyal medyada etkileşim almak daha fazla kişinin sayfanızı görüntülemesini sağlayacaktır. Bu yüzden önemli günler için kampanyalar düzenleme fikrini düşünebilirsiniz. Kampanyaları asla yük olarak düşünmeyin ufak çaplı fakat etkili reklamlar olarak görün.

8-Tedarik ve Dağıtım

Tedarik edemeyeceğiniz ürünleri asla takipçilerinize sunmayın sürekli tedarik sorunun olması yüzünden birçok kullanıcı mağazanıza olan ilgiyi kaybedecektir.

E-ticarette başarılı olmanın en önemli anahtarı hızlı teslimattır. Siparişleri mutlaka zamanında gönderin ve müşterilerinizden tam puan alın.

Sonuç Olarak;

E-ticaret yapılan platforma göre müşteri kazanmanın birçok farklı dinamiği değişse de aynı kalacak olan birtakım prosedürler vardır. Tedarik, dağıtım, ulaşılabilirlik ve güven e-ticaretin olmazsa olmazlarıdır.

Kaynaklar;

https://www.hubspot.com/instagram-marketing

https://www.jeffbullas.com/8-top-instagram-accounts-marketers-need-to-keep-their-eye-on/

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu