Gündem

Instagram Deyip Geçme !

Hepi topu 6-7 yıllık şirket. 2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından IOS için bir app olarak geliştirilen Instagram, kaliteli filtreleri ve sosyal ağ özellikleri ile kısa zamanda yaygınlaşan bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. İşin en ilginç tarafı ise 2012 yılında facebook tarafından tam 1 milyar dolara satın alınmıştır. Bi düşünün bu yıl bir tane uygulama yapıyorsunuz ve 2 yıl sonra onu 1 milyar dolara satıyorsunuz. Yok böyle bir şey.

Üstüne üstlük Instagram’ı Facebook’a 1 milyar dolara satan Kevin Systrom bin pişman. Neden mi çünkü 150milyon kullanıcısı olan  Instagram’ın şu anki piyasa deleri yaklaşık 10-15 milyar dolar. Türkiye’nin en büyük şirketlerini üst üste koysak bir Instagram etmiyor ne yazık ki:( Türkiye’nin yıllık ihracatının 150 milyar olduğu düşünüldüğünde basit bir uygulamanın ne kadar değerli olduğu ortaya çıkıyor. İşte her gün her saat her dakika baktığımız o instagram 40-50 yıllık şirketlerin piyasa değerinden kat ve kat daha fazla.

Ağır sanayi, tarım, fabrikalar vb ekonomiye verdikleri değer elbette tartışılamaz ancak teknolojiyi gerçek anlamda yakalamaz isek Instagram gibi devleri ortaya çıkarmamız oldukça zor. Teknoloji kullanımında üst sıralarda olduğumuz bir gerçek ancak teknoloji üretme konusunda daha emeklemeye başlamadığımız aşikar. Umut ediyorum gelecek yıllarda bizlerde bu yarışta kendimize yer edineceğiz. Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı