İyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır. (Ansel Adams)

Bir savaş fotoğrafçısı olarak ömrümün sonuna kadar işsiz kalmayı isterdim. (Robert Capa)

Ben bir amatörüm ve ömrümce de öyle kalmaya niyetliyim. (Andre Kertesz)

Eğer daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsan, daha ilgi çekici şeylerin önünde durmalısın. (Jim Richardson)

Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür. (Vernon Trent)

Daha iyi bir fotoğraf makinesi, kalbinde ya da kafanda bir şey yoksa senin için bir şey yapamaz. (Arnold Newman)

En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (Ara Güler)

Instagram Deyip Geçme !

Instagram Deyip Geçme !

Hepi topu 6-7 yıllık şirket. 2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından IOS için bir app olarak geliştirilen Instagram, kaliteli filtreleri ve sosyal ağ özellikleri ile kısa zamanda yaygınlaşan bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. İşin en ilginç tarafı ise 2012 yılında facebook tarafından tam 1 milyar dolara satın alınmıştır. Bi düşünün bu yıl bir tane uygulama yapıyorsunuz ve 2 yıl sonra onu 1 milyar dolara satıyorsunuz. Yok böyle bir şey.

Üstüne üstlük Instagram’ı Facebook’a 1 milyar dolara satan Kevin Systrom bin pişman. Neden mi çünkü 150milyon kullanıcısı olan  Instagram’ın şu anki piyasa deleri yaklaşık 10-15 milyar dolar. Türkiye’nin en büyük şirketlerini üst üste koysak bir Instagram etmiyor ne yazık ki:( Türkiye’nin yıllık ihracatının 150 milyar olduğu düşünüldüğünde basit bir uygulamanın ne kadar değerli olduğu ortaya çıkıyor. İşte her gün her saat her dakika baktığımız o instagram 40-50 yıllık şirketlerin piyasa değerinden kat ve kat daha fazla.

Ağır sanayi, tarım, fabrikalar vb ekonomiye verdikleri değer elbette tartışılamaz ancak teknolojiyi gerçek anlamda yakalamaz isek Instagram gibi devleri ortaya çıkarmamız oldukça zor. Teknoloji kullanımında üst sıralarda olduğumuz bir gerçek ancak teknoloji üretme konusunda daha emeklemeye başlamadığımız aşikar. Umut ediyorum gelecek yıllarda bizlerde bu yarışta kendimize yer edineceğiz. Işığınız bol olsun…

Yazar Hakkında

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir