Hafıza Kartı ve Tripodlar

Gelişen Teknolojide USB Belleklerin Yeri

Teknoloji zamanla gelişiyor ve zaman her şeyi değiştiriyor. Çağımızın en hızlı değişen ürünleri de elektronik ürünler olarak önümüze çıkıyor. Günümüzde en çok tercih edilen elektronik ürünlerden biri de USB Belleklerdir. USB Bellekler fotoğraf sektöründe olduğu giibi diğer bir çok sektörde de veri taşıma, veri saklama ve benzeri amaçlarla kullanılır.

USB Belleklerin Tarihsel Gelişimi

İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi teknoloji hızlı gelişiyor ve dosya boyutları büyüyor, ihtiyaçlar çoğalıyor ve teknoloji bu ihtiyaçlara çözümler buluyor. Daha önce fotoğraf filmi üzerinden çıktısı alınan fotoğraflar artık bu teknolojiler sayesinde dijital ortama alınıyor ve filme gerek kalmıyor. Tüm bu işlemler esnasında çeşitli veri depolama ve aktarım araçları kullanılıyor. Bir çok fotoğrafçı tüm çekimlerin sonrasında cihazındaki verilerin kaybolmasından endişelenerek verileri bir flash bellek içerisine yedekliyor. Geçmişe dönüp bakacak olursak ilk olarak disketleri hatırlatalım size, disketler 1.44 MB. Kapasiteye sahipti ve o zamanlarda bunun işimizi görecek düzeyde olduğunu düşünüyorduk.

Teknoloji ilerledikçe dosya boyutları ve ihtiyaçlar büyüdü, teknoloji devleri de buna çözümler üretmeye başladı. İlk flash bellek IBM tarafından 2000 yılında üretilerek piyasaya sürüldü ve kapasitesi 8 MB. Olarak duyuruldu. Ne büyük sıçrama değil mi ? Artık 8 MB dosya aktarımını flash belleklerle yapabilecektik. Zaman içerisinde teknolojinin gelişimiyle CD, DVD derken artık disket sürücüleri bilgisayarların kasalarında kendine yer bulamaz oldu. USB Bellekler büyüdükçe büyüdü ve artık USB bellek üreticileri 1 TB, 2 TB boyutlarda bellekler üretmeye başladı.

Hayatımızın Merkezindeki Dijital Veriler

Bilgisayar ve cep telefonlarının hayatımıza girdiği ilk yıllarda 700 MB. Boyuta sahip bir CD, 2 GB boyuta sahip bir cep telefonu bize devasa boyutlarda gibi gelirdi ama zaman ilerledikçe dijital verilerin boyutları büyüdü, dijital veriler çoğaldı ve 16 GB  bilgisayarla tüm işlerini halleden insanlar 128 GB telefonlara dahi verilerini sığdıramaz oldu. Bunun sebebi de teknolojinin gelişmesi ve eş zamanlı olarak külfet olarak bize geri dönmesi diyebiliriz. Örnek verecek olursak ilk zamanlarda insanlar 16 GB hard diski olan bir bilgisayara 500 MB. Bir oyun yükleyerek o oyundaki grafiklerle, o oyunun özellikleriyle mutlu olabiliyorken şimdi bırakın bilgisayarı telefonlarda bile yüksek GB boyutlara sahip oyunlarla insanlar meşgul oluyorlar.

Önceleri hatırlarsanız oyun CD’leri vardı ve tüm oyunlar bu CD’lere sığardı. CD boyutunun 700 MB. Olduğunu bildiğinize göre gerisini siz düşünebilirsiniz. Şimdi o boyutlardaki oyunlar insanlara nostaljik geliyor ve bu oyunları nasıl oynuyormuşuz diyorlar. O nedenle devasa boyutlara sahip oyunlarla zaman geçiriyorlar. Oyunlar üzerinden verdiğimiz bu örneği bir çok dal için çoğaltabiliriz. Bu durum da dijital verileri hayatımızın merkezine getiriyor ve devamlı daha yüksek boyutlu cihazlara ya da USB belleklere ihtiyaç duyuyoruz. Aynı örneği fotoğraflar için de verebiliriz. Önceleri amatör dijital fotoğraf makinelerinde düşük kapasiteler mevcuttu ve belki de yüzlerce fotoğrafı o kapasiteye sığdırabiliyorduk. Fakat günümüze baktığımız zaman bir cep telefonuyla çekilen resmin bile 7-8 MB. Hatta geliştirildiği zaman daha üst boyutlara ulaştığını görebiliyoruz.

Telefonu ile devamlı resim çeken birisini düşündüğümüz zaman bu durum ciddi bir kapasite ihtiyacını gerektiriyor. Bu kişinin cep telefonunu kullanmaya devam edebilmesi için devamlı olarak telefonundan yedekleme yapması gerekiyor. Telefondan yedekleme işlemi için de akıllı telefonlarla uyumlu olan OTG USB Bellekler devreye giriyor ve kısa sürede telefondan USB bellek içerisine aktarım yapılmasına olanak sağlıyor.

Özel Baskılı USB Bellekler

USB Bellekler konusunu özel baskılı promosyon USB bellekler üzerine birkaç şey karaladıktan sonra noktalayacağız. Bir çok firma tanıtımları için çeşitli ürünler yaptırmakta ve bu ürünleri hitap ettiği kitlelere dağıtmaktadır. Günümüzün aktif kullanılan ve firmayı devamlı hatırlatacak ürünlerinden biri USB bellekler olduğu için şu sıralar oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bir çok firma kendi logo baskılarıyla özelleştirilmiş USB bellek üretimi yaptırarak tanıtımlarına katkı sağlamakta ve müşterilerine şık bir hediye sunmaktadır. Fotoğraf sektöründe de bir çok firma kendilerini hatırlatması adına fotoğraf makinesi şeklinde USB bellek ürettirmekte ve müşterilerine şirin bir hediye sunmaktadır. Promosyon USB Bellekler sadece firmalar bazında değil kurumlar bazında da tercih edilmektedir. Örnek verecek olursak öğretmenler günü etkinliği için öğretmenlerin kullanımına sunulacak bir USB bellek hediye bir okul tarafından hazırlatılabilmektedir.

Usbbellek.com.tr sitesinde firma logo baskısıyla özelleştirilmeye uygun bir çok USB bellek modelini görebilir, istediğiniz modelden siparişinizi verebilirsiniz. Baskılı USB bellek yaptırmak için öncelikle baskı seçeneklerine göz atmanızı öneririz. Metal ürünlere lazer baskının önerildiğini lütfen unutmayınız.

Tüm ürün modelleri için tıklayınız.


birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu