Ben bir amatörüm ve ömrümce de öyle kalmaya niyetliyim. (Andre Kertesz)

Eğer daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsan, daha ilgi çekici şeylerin önünde durmalısın. (Jim Richardson)

Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür. (Vernon Trent)

En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (Ara Güler)

İyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır. (Ansel Adams)

Daha iyi bir fotoğraf makinesi, kalbinde ya da kafanda bir şey yoksa senin için bir şey yapamaz. (Arnold Newman)

Bir savaş fotoğrafçısı olarak ömrümün sonuna kadar işsiz kalmayı isterdim. (Robert Capa)

Gece Çekimi İçin Bir Kaç İpucu

Gece Çekimi İçin Bir Kaç İpucu

Fotoğraf için ışık olmazsa olmazdır. Özellikle ışığın yetersiz olduğu ortamlarda fotoğraf çekmek oldukça zordur. Geceleyin yapacağımız çekimlerde de ışık yetersiz olduğu için dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Fotoğraf makinemizin zorlandığı ışığın yetersiz olduğu gece çekimlerinde Fotoğraf makinemizin ihtiyacı olan ışığı sağlamak için titizlikle çalışmalıyız.

gece-fotograf-cekimi Gece Çekimi İçin Bir Kaç İpucu

Öncelikle gece çekimlerinde ışık miktarını artırmak için diyafram değerini yani F değerini münkün olan en düşük değere getirmeliyiz. Fotoğraf makinemizi Aparture (A-Av) moduna alarak diyafram değerini düşürmemiz mümkün bildiğiniz gibi. Elbette manuel ayarlarda yapacağınız çekimlerde daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.  Ancak burada en önemli nokta Diyafram değerini düşürdüğümüzde Net Alan derinliğimizin düşeceğidir.  O yüzden net alan derinliğine dikkat ederek diyafram değerini düşürmeliyiz.

gece-cekimi-2 Gece Çekimi İçin Bir Kaç İpucu

Bildiğiniz üzere ışığın yetersiz olduğu durumlarda diyafram değerini  ve enstantane hızını düşürürüz. Enstantane hızını düşürdüğümüz de bildiğimiz gibi en küçük titremede netliği kaybederiz işte bu tür gece çekimlerinin olmazsa olmazı  elbetteki üç ayaktır.    Üç ayak kullanmak hem uzun pozlamalar da netliği yakalamamızı  hemde bizlere ışığın yetersiz olduğu durumlarda 1 veya 2 stop ışık sağlar. 1-30 saniye arasında ve Bulp modunda yaptığımız uzun pozlamalar da üç ayak kullanırız. Eğer tripodumuz yoksa mutlaka bir yerlere yaslanmalı destek almalı mümkün mertebe makinemizi sarsmamaya özen göstermeliyiz.

gece-cekimi1 Gece Çekimi İçin Bir Kaç İpucu

Peki ışığın az olduğu ortamlarda flaş kullanabilirmiyiz. Elbetteki flaş kullanmak mümkün.  Ancak flaş mesafemizin ve dahili flaşların yetersiz oluşu bununla birlikte flaş kullanmanın fotoğraflar üzerinde ortaya çıkaracağı olumsuzluklardan dolayı flaş kullanmaktan çekinmeliyiz. Örneğin gece çekeceğiniz bir binayı komple flaşla aydınlatmak imkansızdır bununla birlikte uzun pozlamalarda da flaş kullanamayız. Ancak model çekimi veya makro çekim yapıyorsanız ve ışık yetersizse flaş kullanmakta her hangi bir sakınca yoktur.

gece-cekimi-3 Gece Çekimi İçin Bir Kaç İpucu

Gün batımından sonra ilk yarım saat bir saat gece çekimleri için en uygun saatlerdir. Bunun nedeni gün batımından hemen sonra gökyüzünde oluşacak renkleri de fotoğrafa dahil edebilmenizdir. Unutulmamalıdır ki gün batımından hemen sonra çekilen fotoğrafların güzelliği apayrıdır. İlerleyen saatlerde bu etkiyi yakalayamazsınız.

gece-cekimi-5 Gece Çekimi İçin Bir Kaç İpucu

Elbette gece çekimlerindeki  uzun pozlamalarda dikkat etmemiz gereken bir diğer husus pil problemidir. Makinen uzun süre pozlama yapması pili hızlı bir şekilde tüketecektir. Eğer bir veya bir kaç saatlik yıldız pozlama yapacaksanız pilinizin tam dolu olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca normalde 500-600 çekim yapan makineniz uzun pozlama çekim yapıyorsanız 100 tane kare ancak çekebilirsiniz. O yüzden çok dikkatli ve titiz olmalısınız yoksa yıldız pozlama yapmak için çıktığınız dağın zirvesinden hüsranla geri dönebilirsiniz. Battery grip kullanmanız, yedek pil götürmeniz şiddetle tavsiye olunur. (Ayrıca unutmayın ki makineniz çekim yaptığı süre kadar fotoğrafınızı işleme süreside devreye girip uzun pozlama sürenizi artırır bu da eksta pil tüketeceği anlamını taşır.)

gece-cekimi-6 Gece Çekimi İçin Bir Kaç İpucu

Bunların dışında ışığın yetersiz olduğu durumlarda başımızın belası noise yani kumlanma başlı başına büyük bir sorun teşkil eder. Fotoğraf makinemizde ISO değerini en düşükte tutma ve varsa Makinenizde gürültü azaltmayı mutlaka açmalısınız.  Ayrıca uzun pozlama yaparken kolaya kaçmayın makineniz uzun pozlama çekim yaparken çekim yaptığı süre kadar fotoğrafınızı işleyecektir. O yüzden işi aceleye getirip çekeceğiniz fotoğraflarda noise gibi problemler oluşması muhtemel olduğu için gece çekimlerinde acelecilik hiç doğru değildir.

Son olarak gece çekimlerinizde ve uzun pozlamalarda mutlaka ve mutlaka uzaktan kumanda veya zamanlayıcı kullanmalısınız. Çünkü parmağınızı deklanşöre basarken oluşturacağınız titreşim keskinliği kaybetmenize neden olur.  Unutmayın en güzel fotoğraf doğru ışıkta çekilen keskin fotoğraftır.

Işığınız bol olsun.

 

 

Yazar Hakkında

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica