FotoğrafçılıkGündem

Fotoğraf Kültürsüzlüğü Üzerine

İstanbul’da başladığım işim ile birlikte yeni bir dünya inşa ettim kendime. Yıllardan beri sınavlar, sorular, testler derken kendi isteklerimi sürekli ertelemiştim. Yeni dünyamı kurgularken az tüket, çok gez felsefesiyle yoluma baktım.

İlk işim ucuzundan bir kamera almak oldu. Dia ile hayatın renkleri yakalamak üzerine fotoğrafik bir yolculuğa başladım. Gezi, seyahat üzerine Atlas dergisi beni fotoğrafa ısındıran ve seyahat konusunda ateşleyen bir güçtü. Fotoğraf konusunda fotoğraf dergisi ve photodigital dergisini takip ediyordum. Fotoğraf dünyasının derinlerine indikçe öğrenmem gereken ne kadar çok bilgi olduğunu fark ettim.

Fotoğraf, hayatıma seyahat kültürümün bir parçası olarak girmişti. Ama hayatımı saran bu mucizevi keşfin beni derinlerine çekmesi ile fotoğrafın salt bir kayıt aracı olmadığını keşfettim. Susan Sontag “fotoğraf üzerine” kitabı ile fotoğrafın biçim yapısının ötesinde anlam boyutunun derinliğini, John Berger ile görme kültürünü, Ara Güler ile belge kültürünü öğrendim ve hala öğrenmeye devam ediyorum.

Fotoğrafta hep daha derinleri keşfetme arzusuyla 2006 yılında Marmara Üniv. Güzel Sanatlar Fotoğraf bölümünde ülkemizin fotoğraf kültüründe önemli, değerli hocalarımdan dersler aldım.

Öğrendikçe fotoğrafın derin ve anlamlı dünyasında beslenecek kaynaklara ihtiyaç duydum. Tüketim kültürü içinde “ihtiyaç” kelimesi bence çok önemli bir yere sahip. Pek çok lüzumsuz ve keyfi ürünler veya işler için para harcanırken, nitelikli işler ve ürünler hep ikinci planda kaldığını düşüyorum.

Ülkemizde fotoğraf endüstrisi büyüyor, büyümeye devam ediyor. Yalnız “endüstri” kelimesine dikkat. Çılgınca tüketimin ana malzemesi makineler ve buna bağlı ürünler. Memleketin fotoğraf eğitim kültürü de maalesef endüstri ve tüketim kültürünün bir parçası olarak bilinçli tüketim, fotoğrafın salt bir teknik mesele olmadığı yönünde açıklamalar yapmadığı, makinelere, objektiflere övgüler geldiği için temel tüketici işin sırrının teknik bir çözümleme meselesi olduğunu düşünüyor.

Benim için fotoğraf istikametinde olmanın, yol almanın en temel meselesi ise “TUTKU”. Fotoğrafçı olmak; tutkulu olmak, bir materyale, biçimsel bir ögelere takılmadan, pinhole bir kamera ile babadan, dededen bir emektar kamera ile film ile hatta kendi filmini, kendi baskı kâğıdını yaparak bu yolda yürümek demek, kitaplarla fotoğraf insanlarının düşünce ve görsel kültürlerini analiz ederek, fikirleri fotoğrafik yöntemler ile imgesel bir dile dönüştürmektir.

Ama düzen maalesef biçimsel tüketim üzerine kurulu. Pahalı bir kamera ile profesyonel olunan bir fotoğraf dünyası da, çok düşünmeye, okumaya, derinleşmeye ne gerek var ki. Parayı biriktir. Bilmem kaç taksitle pahalı bir alet, iyi bir iki objektif al. Hepsi bu! İşte artık sende bir fotoğraf sanatçısı oldun.

Fotoğraf kültürümüzün geldiği bu noktada kitaplar yok, dergiler yok, sergiler yok, galeriler yok! Fotoğrafik görme kültürü kavramı yok!

İşte böyle bir kültür istikametinde maalesef nitelikli fotoğraf kültürü için İZ Dergisi’ne, ESPAS Yayınları’na, YGS Yayınları’na, nice nitelikli yayınlara yer olmadı.

Espas kitap gibi bizler için gerçekten güçlü, nitelikli bir yayın ortamının kapanmasının ardından şimdide İz Dergisi’nin yayına ara vermesi fotoğraf kültürü üzerine yaşayan, nitelikli fotoğrafik fikirler ile beslenen, güçlü fotoğraflar ile kaliteli baskısı ile gözümden, kalbime dokunan bir yayın ortamını daha yitirdim.

Nereye gidiyoruz? Memleketin fotoğraf kültürü nereye gidiyor? Popüler fotoğraf kültürünün yağmacılığı, hızlı tüketimi maalesef fotoğrafı değersizleştiriyor.

Fotoğraf yolunda ilerlemeye devam ediyorum. Elimden geldiğince fotoğraf kültürü üzerine söyleşilere katılmaya ve fotoğrafı insanlarının hayatına bir tüketim aracı olarak değil de bir iletişim aracı olarak kazandırmaya çalışıyorum.

Fotoğraf istikametinde buluşmak üzere.

Hasan Kasapoğlu


birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu