Gündem

Camera Raw 8.8 Yayınlandı

Bildiğiniz üzere Adobe Firmasının çıkardığı Camera Raw eklentisi, birçok farklı kameradan raw görüntülerini çeşitli Adobe uygulamalarına içe aktarmanızı sağlıyor.

adobe-camera-raw-8_8-1

Adobe Camera Raw eklentisi, Şubat 2003’te yayınlandığında profesyonel fotoğrafçılar için en son vazgeçilmez araç haline gelmişti. Bu güçlü eklenti daha fazla kamerayı desteklemesi ve daha fazla özelliği içermesi için sık sık güncellenmekte ve Adobe Photoshop CC’nin ve CS6’nın parçası olarak kullanılabilmektedir. Adobe Photoshop Lightroom® yazılımı ise, Camera Raw eklentisinde kullanılabilir olan aynı güçlü raw işleme teknolojisi temelinde oluşturulmuştur.

adobe-camera-raw-8_8-4

Camera Raw 8.8 Photoshop CS6 ve Photoshop CC final sürümleri için artık kullanılabilir durumda. Desteklenen Fotoğraf Makineleri listesine aşağıdakilerde eklendi. 

Camera Raw 8.8 Desteklediği Yeni Fotoğraf Makineleri

  • Casio EX-ZR3500
  • Canon EOS 750D (Rebel T6i, X8i Öpücük) (*)
  • Canon EOS 760D (Rebel T6s Kiss 8000D) (*)
  • Canon X-A2
  • Fujifilm XQ2
  • Hasselblad Yıldız II
  • Nikon D5500
  • Olympus OM-D E-M5 II
  • Panasonic Lumix DMC-GF7
  • Panasonic Lumix DMC-ZS50 (DMC-TZ70, DMC-TZ71)

 

Ek bilgi:

adobe-camera-raw-8_8-5

Adobe ve Nikon, dijital görüntüleme teknolojisinin sürekli yenilik içinde olması konusunda oldukça isteklidir. Her iki şirket de, mevcut RAW formatlarındaki süregelen ilerlemenin fotoğraf topluluğuna yeni bir kontrol, kesinlik ve kalite düzeyi getirdiğini kabul etmekte, bizler de bu yeniliğin desteklenmesine yardımcı olduğumuz için heyecan duymaktayız.

Adobe, genel müşterilerimizin Nikon kameralarında Adobe yazılımını kullanırken mükemmel bir deneyim elde etmesini sağlamak için Nikon ile birlikte var gücüyle çalışmaya kararlı olup bu konuda pazarda yer alan yanılgı nedeniyle hayal kırıklığı içindedir. Adobe, genel müşterilerimizin ürünlerimizi birlikte kullandığında fotoğraflarından en iyi kaliteyi elde etmesini güvence altına almak istemektedir.

Nikon, yazılımı ve uyumlu sistem bileşenlerini destekleyen Nikon Electronic Format (NEF) dosyası aracılığıyla dijital fotoğrafçılar için RAW görüntü kavramını geliştirmek için çabalamaktadır. Nikon, yenilikçi olarak rolünü düşünerek sektördeki organizasyonlara katılmaya değer vermektedir; böylece gelecekte RAW görüntülerin önemi artacak ve RAW görüntüler pazardaki fotoğrafçılar arasında daha çok kabul görecektir.

Nikon, NEF dosyasının, Nikon’un öncülük eden geliştirmeleri sayesinde önemli görüntü kalitesi sağladığına inanmaktadır. Nikon, son kullanıcılara daha iyi kalite, rahatlık ve kullanışlılığa sahip görüntüler sağlama hedefini izlemek için gelecekte Adobe ve diğer sektör üyeleriyle işbirliği yapmayı amaçlamaktadır.


Camera Raw 8,8 ile  birlikte bir çok hata da giderilerek daha fazla lens desteğide sunulmuş durumda. Camera Raw Tarafından Desteklenen Tüm modellere BURADAN bakabilirsiniz. Camera Raw 8,8’i BURADAN indirebilirsiniz.

Işığınız bol olsun…

Etiketler

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı