Fotoğraf MakineleriGündem

Çalınan Fotoğraf Makinesi Nasıl Bulunur?

Genelde çalıntı fotoğrafları internette görmemiz mümkün. Birçok fotoğraf grubunda çalıntı fotoğraflarla ilgili  tartışmalar yaşanıyor. Ancak bizim burada üzerinde duracağımız çalınan yada kaybolan fotoğraf makineleri.

Belki çok şey söylenebilir ama fotoğraf makinemiz bizler için çok değerli. Kimi harçlıklarından biriktirip alır, kimi yazın çalışıp alır, kimi bir aylık maaşını verip alır. O yüzden çok değerlidir fotoğraf makinelerimiz. Ayrıca kimi fotoğrafçı arkadaşlar araba fiyatına makinelere sahiptirler. Hatta makineyi alsın bana lensimi geri versin diyenlere de rastlamak mümkün. En önemliside makineden geçip içindeki fotoğrafların peşine düşenlerdir. Bir katalog çekimi yapmışsınızdır. mankenler vs. yada bir düğün çekimi yapmışsınızdır. O anı geri getirip o fotoğrafları çekmeniz imkansızdır. O yüzden makine gidince makineye ağlamayıp içindeki fotoğraflara ağlayanları da görmemiz mümkün.

Bir diğer hususta ikinci el bir makine alacaksınızdır. Ancak makinenin çalıntı olup olmadığını bilmiyorsunuz yada şüpheleniyorsunuz. Satıcıya bu makine çalıntı mı diye sorsanız elbette size çalıntı demeyecektir. Hatta kendine yapılmış bir hakaret sayacaktır.

Peki makinemiz çalındı yada ikinci el makine alacağız neler yapabiliriz?

Elbette ilk önce durumu polise bildirmemiz gerekir. Bu yapabileceğimiz ilk çözümdür.  Bu tür durumlarda bir fatura beyan etmeniz gerektiğini unutmayın. Diyelim ki polis makinenizi buldu. Hırsız  benim derse bu fotoğraf makinesi  ne yapabilirsiniz? O yüzden makinenin sizin olduğunu ispatlamanız icap edebilir. Bunları aklımızın bir kenarında tuttuktan sonra başka neler yapabiliriz onlara bakalım.

Burada yapılacak olan Fotoğraf makinemizin İnternetteki izini sürmek. Çalınan fotoğraf makinenizle bir fotoğraf internete yüklendiği zaman bunun bilgilerine ulaşmak fotoğraf makinemizi bulmamızı kolaylaştıracaktır. Bildiğiniz üzere bir fotoğraf kendi üzerinde exif bilgileri dediğimiz bilgileri depolar. Exif bilgilerinde fotoğrafın hangi makine  hangi ayarlar ve hangi lensle çekilmiş olduğu bilgilerinin yanısıra fotoğraf makinemize ait seri numarası bilgileri de yer alır.

İşte kişi diyelim çalıntı fotoğraf makinenizle bir fotoğraf çekti ve fotoğraf paylaşım sitelerine yükledi. Bu sitelerdeki yüklü fotoğrafları tarayıp bizim makinemizle çekilmiş fotoğraf varmı diye araştıran siteler mevcut. Bu siteler bu fotoğrafları tarıyor ve bizim seri numarasının olduğu fotoğraflar bu sitelere yüklenmiş mi diye araştırıyor. Bu siteler sizin makinenizle çekilmiş fotoğrafları buldukları gibi sizin çektiğiniz fotoğrafları çalıp kullananları da bulmuş oluyor.  Bunlardan öne çıkan iki tanesine bakalım. 

1- stolencamerafinder.com

calinan-fotograf-makinesini-bulma

Buraya sizin makinenizle çekilmiş bir fotoğrafı sürükleyip bırakabilir yada seçip yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemi bittikten sonra karşınıza çıkan ekrandan fotoğraf makinesinin çalındığını, yada makinenizi kaybettiğinizi raporlayabiliyorsunuz.

calinan-fotograf-makinesini-bulma-2

Sizin seri numarası ile internette yüklenmiş (500px, Flickr gibi) fotoğraflardaki seri numaraları karşılaştırılıp eşleşme aranıyor. Eğer eşleşme bulunursa size fotoğrafın bulunduğu sayfanın linkini , nereden yükleme yapıldığını gösteriyor.

Ayrıca diyelim ki bir fotoğraf makinesi buldunuzx onuda bulduğunuzu raporlayabilirsiniz. Elbette daha fazla seçenek ve ayrıntılar için pro sürümüne geçmelisiniz.  Pro sürümü aylık 5 euro.

2- cameratrace.com

calinan-fotograf-makinesini-bulma-3

Bir başka site ise Camera Trace , Fotoğraf makinesinin seri numarasını kayıt altına aldıktan  sonra bize özel kod yardımıyla internette arama yapıyor. Bizim fotoğraf makinemizin  seri numarasıyla  uyuşan fotoğrafların  ne zaman ve nerede çekildiği hakkında bize bilgi veriyo.
Tek sefer ödemek koşuluyla $10 ücret alıyor.  2006 yılından itibaren yüklenen tüm fotoğrafları araştıran camera trace uygulaması 300 farklı markadaki 11 milyon fotoğraf Makinesini tanıyor.

Böyle bir durumla karşılaşmamanız temennisiyle. Işığınız bol olsun.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. kotrol ettim herhangi bir üyelik bölümü yok. ancak ödeme yaparken belirttiğiniz e postanıza üyelik linki veya bilgi gönderilmiş olabilir.

   onun dışında contact bölümünden mail atıp durumu bildirebilirsiniz

 1. Merhabalar makinemin değiştirilme yapılıp yapılmadığını bilmek için sitenizi ziyaret ettim,fakat çekimini yaptığım ilk makinemi aldığım zamandaki ve değiştirilme yapıldığını düşündüğüm sonraki fotoğrafı yükleyemedim,zira servise gidip geldikten sonra seri numaraları birbiriyle eşleşmedi sorguladığımda ne aldığım firma de de servis bundan haberleri olmadığını savundu,makinemi başka hiç bir servise bırakmadığım için şimdi şüphe içindeyim.

 2. Merhaba ;
  ben izmir kordonda otururken GoPro Hero 4 Black kameramı çaldırdım bi baktım yok onuda bu yöntemle bulabilirmiyim. daha 4 günlük üründü içime oturdu çalınması

 3. Merhaba birkarefotograf Ailesine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.çalınan kameranızı bulmak için veya kameranız kaybolduğunda , çalındığında güvende kalmak için size bir tavsiyemiz var.
  http://www.kayitliurun.com sitesi size kayıp ve çalıntı ürünüzü bulmanızda yardım eden bir site. Temel mantığı çalınmış yada kayıp olmuş eşya ve araçları araştıran bir firma.Sitemize girip bu işleri yapmamız için gerekli tüm belge ve pantentleri görebilirsiniz Dedektif gibi ama insan değil çalınan yada kayıp olan eşyaları buluyoruz. Ayrıca site sadece kayıp çalıntı eşya dışında. Kullanmakta olduğumuz eşyaları ve araçları da güvene almak için kendi adınıza kayıt edebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Tüm mağdurların dertlerine deva olmaya çalıyoruz. Üstelik tamamen “ÜCRETSİZ” İster mağdur olun ister tedbir alma amacı ile herkesi Kayıtlı Ürün Ailesine Bekliyoruz.

 4. Merhaba Sayfa Adminlerine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.çalınan kameramı bulmak için veya kameram kaybolduğunda çalındığında güvende kalmak için size bir tavsiyemiz var. http://www.kayitliurun.com sitesi size kayıp ve çalıntı ürünüzü bulmanızda yardım eden bir site. Temel mantığı çalınmış yada kayıp olmuş eşya ve araçları araştıran bir firma.Sitemize girip bu işleri yapmamız için gerekli tüm belge ve pantentleri görebilirsiniz Dedektif gibi ama insan değil çalınan yada kayıp olan eşyaları buluyoruz. Ayrıca site sadece kayıp çalıntı eşya dışında. Kullanmakta olduğumuz eşyaları ve araçları da güvene almak için kendi adınıza kayıt edebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Tüm mağdurların dertlerine deva olmaya çalıyoruz. Üstelik tamamen “ÜCRETSİZ” İster mağdur olun ister tedbir alma amacı ile herkesi Kayıtlı Ürün Ailesine Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu