Gündem

ARBELLA 3. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI

YARIŞMANIN AMACI

Farklı dillerde söylenip farklı biçimlerde gösterilse de gönül dili sevgidir. Bazen sözlerle, bazen bakışlarla, bazen sarıp sarmalayarak gösterir kendisini. Dili, dini, ırkı ve kültürü olmayan bu evrensel hayat kaynağının en güzel karelerinin fotoğraf sanatçılarının vizöründen yansımasına destek vermek istedik.

Güzel baktıkça güzelleşen dünyamızı kendi bakışıyla fotoğraf karelerinde yansıtmak isteyen herkesi evrensel alanda buluşturmak istedik. Çocukların evrensel lezzeti makarna ile bir dünya turuna çıkarak fotoğrafa olan ilginin artmasını ve duyguların sanat yolu ile aktarılmasının gücünü desteklemeyi hedefledik.

Arbella Makarna olarak çıktığımız bu yolda fotoğraf sanatçılarının çabasını ödüllendirerek, fotoğraf sanatına duyulan ilgiyi canlı tutmayı, duyguların bu sanat kanalıyla kitlelere iletilmesine aracı olabilmeyi sürdürmek hedefimizdir.

 

KATILIM KOŞULLARI
 • · Yarışmaya katılım, amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı herkese açıktır.
 • · Katılım ücretsizdir.
 • · Yarışmada toplam 3 ayrı kategori vardır. Yarışmacılar her kategoriye en fazla 4 fotoğraf ile katılabilirler.
 • · Daha önce Arbella fotoğraf yarışmasında ödül veya sergileme alan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • · Yarışmaya katılacak fotoğraflar JPG formatta, 300 dpi çözünürlükte, uzun kenarı en az 2400 piksel olarak ayarlanarak internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Ödül ve sergileme alan fotoğrafların büyük boy baskıları ARBELLA MAKARNA tarafından yaptırılacaktır. Bu nedenle çözünürlük ayarlarına dikkat edilmeli, en üst düzey kalitede kayıt seçeneği ile JPG fotoğraflar kayıt edilmelidir. Yukarıdaki kurallara uygun olmayan fotoğraflar kayıt aşamasını geçseler dahi eleneceklerdir.
 • · Yarışmacılar, geleneksel veya modern her türlü fotografik tekniği özgürce kullanabilirler. Ancak manipülasyon içeren çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Yarışma kategorileri şu şekildedir;

A- Çocuk ve Makarna (Renkli)

B- Sevgi (Renkli&Siyah-Beyaz)

C- Serbest (Renkli&Siyah-Beyaz)

 

 • · Tüm kategoriler için hazırlanan fotoğraflar internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Yarışmaya baskı veya CD ile fotoğraf kabul edilmemektedir.
 • · Katılımcılar www.arbella.tv adresine internet üzerinden ulaşarak Arbella 3. Uluslararası Fotoğraf Yarışmasına katılabileceklerdir.
 • · Yarışmacılar yarışmaya katılabilmek için arbella.tv sitesine üye olmak ve yarışma şartnamesini onaylamak zorundadırlar. Onay kutucuğunu işaretlemek yolu ile katılımcılar şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
 • · Arbella tarafından katılımcılara mail yoluyla sergi davetiyesi gönderilecektir.
 • · İnternet üzerinden yarışmaya gönderilen fotoğraflarda sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde iletisim@arbella.tv adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecektir. Bu adres sadece fotoğraf yükleme problemi yaşanılan anlar oluşmuşsa kullanılacaktır, buradan fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılmış olunması anlamında değerlendirilmez ve katılım kesinlikle kabul edilmez.
 • · Yarışmaya jüri üyeleri ve birinci derece akrabaları ile Arbella Makarna çalışanları katılamaz.
 • · Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer görülen fotoğraflar www.arbella.tv, www.tfsf.org.tr internet sitelerinde yayınlanacak ve belirlenecek olan alanlarda sergilenecektir.
 • · Yarışma sonunda şartnameye uymayan eserlerin tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, yerine başka eser konmaz, derece ve ödül boş bırakılır.
 • · Ödül alan eserlerin kullanım hakları Arbella Makarna (Durum Gıda San. Ve Tic. A.Ş) ve eser sahibine ait olacaktır. Ödül alan fotoğraflar, ödülleri veren firma olan Arbella Makarna (Durum Gıda San. Ve Tic. A.Ş) tarafından eserler basılı ve sanal ortamlardaki yayın organlarında gayri ticari olarak tanıtım, haber, reklam amaçlı ve sosyal sorumluluk projelerinde kullanılabilir. Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini şimdiden kabul ederler.
 • · Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserleriyle ilgili olarak her hangi bir yasal sorunun sorumlusu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • · Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, ünvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
 • · Dereceye giren fotoğraflar TFSF yayını almanak 2013’de yer alacaktır.
 • · Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, eser kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan ve ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı yarışmalarda böyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı eserlerle katılımda bulunan kişilerin yarışmalara katılımı TFSF Yarışma İlkeleri gereğince bir yıl süreyle kısıtlanır, kural ihlalinin tekrarı halinde yarışmacı TFSF onaylı yarışmalardan süresiz olarak men edilir. Bu durum FIAP’a da bildirilir.
 • · Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
 • · Eser gönderenler bu konuda gereken izinlerin kendileri tarafından alınmış olduğunu, doğabilecek anlaşmazlıklarda tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmektedirler. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda Arbella Makarna ve Durum Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. sorumlu olmayacaktır.

 

YARIŞMA TAKVİMİ

 

Yarışmaya Katılım Başlangıç Tarihi : 01 Ağustos 2013

Son Katılma Tarihi : 10 Aralık 2013

Seçici Kurul Toplantısı : 14-15 Aralık 2012

Sonuç Bildirimi : 21 Aralık 2013

Sergi ve Ödül Töreni : Yarışma sonrası tarih ve yeri belirten bir mail ile tüm

katılımcılara bilgi verilecektir.

Ödül Alan Fotoğrafların web sitesinde Yayınlanması : 31 Ocak 2014

 

SEÇİCİ KURUL

 

Prof. Sabit Kalfagil Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi

İzzet Keribar Fotoğraf Sanatçısı – EFIAP

İbrahim Zaman Fotoğraf Sanatçısı

Reha Bilir Fotoğraf Sanatçısı – AFIAP – Hon. FBPS – Hon. SUPC

Erol Doğaner Fotoğraf Sanatçısı – AFIAP – UPI CR1 – Hon. SSS – Gifsad Kurucu Üyesi

Doğan Alpay Fotoğraf Sanatçısı – AFIAP – UPI CR1 – Gifsad – Anafod Bşk.Yrd.

Abdulkadir Külahçıoğlu Arbella Makarna Genel Müdürü

Jüri toplantısı en az 3 seçici kurul üyesinin bir araya gelmesi ile yapılır.

 

ÖDÜLLER (Her kategori için ayrı dağıtılacaktır)

FIAP : 1.000 USD ve Fiap Altın madalya

FIAP : 500 USD ve Fiap Gümüş madalya

FIAP : 250 USD ve Fiap Bronz madalya

UPI : 1.000 USD ve UPI Altın madalya

UPI : 500 USD ve UPI Gümüş madalya

UPI : 250 USD ve UPI Bronz madalya

FIAP Mansiyonlar : Her kategoriden 6 adet

UPI Mansiyonlar : Her kategoriden 6 adet

Sergilemeler : Her kategoriden 10 adet

Arbella Özel Ödülü : Tüm kategorilerden 1 adet (Arbella Temsilcisi tarafından seçilecektir.)

FIAP En iyi fotoğrafçı ödülü : Tüm kategorilerde en fazla derece alan fotoğrafçı

 

YARIŞMA SEKRETERYASI

 

Aylin Razaki

Arbella Makarna

Durum Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yenimahalle Cumhuriyet Bulvarı 73/4

33281 Kazanlı-MERSİN

e-posta: durum@durum.com.tr

e-posta destek: iletisim@arbella.tv

Telefon : +90 324 241 11 11

Faks : +90 324 451 32 01

Yarışmamız, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) , Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği (UPI) ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından onaylanmıştır. Yarışma süresince TFSF Temsilcisi bulunacaktır.

 

FIAP Destek No : 2013/241

UPI Destek No : L130049-M3G3S3B

TFSF Destek No : 2013/53

Katılımcılar internet üzerinden katılım formu doldurmak zorundadırlar. Yarışmaya katılan tüm yarışmacılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılacaktır.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu