Adım Adım Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi

Adım Adım Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi

       Fotoğraf makinesi almak aslında otomobil almaya benzer biraz. Bir fotoğraf makinesi almaya karar verdiğinizde önünüze yüzlerce seçenek çıkıyor. Hele bir de Dslr bir makine almaya karar verdiyseniz işiniz daha da zorlaşıyor. Gövde seçimi, Objektif seçimi, filtre vs. gibi aksesuarların seçimi kafanızı iyice karıştırıyor. Bu yazımızda bir fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca özetlemeye çalışacağız.

       İlk olarak ne çekmek istiyoruz. Eğer profesyonel çekimler yapmayı düşünüyorsanız tabi ki Dslr’e makinelere bakmanız gerekir. Ancak amacınız hatıra tarzı fotoğraflar çekmekse kısacası fotoğraftan sanatsal ve teknik bir beklentiniz yoksa bakmanız gereken makineler kompakt ve Slr- Like fotoğraf makineleridir.

       İkinci olarak bütçenizi belirlemelisiniz. Çünkü 50 TL’ye Analog bir fotoğraf makinesi alabileceğiniz gibi 90.000 TL yede orta format bir makine alabilirsiniz. Kompakt bir makinede olsa Dslr’e bir makinede olsa ilk belirlemeniz gereken şeylerden biride bütçeniz. Aslında kompakt bir makine alırsanız çok fazla aksesuar vs. almanıza gerek kalmıyor. Bir çanta bir hafıza kartı vs. kompakt bir makine sahibinin ihtiyaç duyacağı aksesuarlar arasında. Ancak Dslr’e bir makine almaya karar verdiyseniz işiniz daha zor. Sadece gövde almakla iş bitmiyor çünkü. Alacağınız gövdenin yanında Objektif, hafıza kartı, filtre, çanta, tripod vs. gibi aksesuarlara da ihtiyaç duyuyorsunuz. Tüm bu seçeneklerde sizin bütçenizle doğrudan orantılı olarak hangi ekipmanları alacağınızı etkiliyor.

       Aşağıda fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine başlıklar halinde değinmeye çalıştık.

 • Çözünürlük: Görüntü, piksel adı verilen ışık noktacıklarından oluşur. Megapiksel ile ifade edilen bu durum sayı ne kadar yüksek olursa çözünürlükte o kadar yüksek oluyor anlamına geliyor. Ancak burada önemli bir nokta var ki oda yüksek megapiksel yüksek görüntü kalitesi anlamına gelmiyor. Çözünürlük görüntü kalitesini etkilese de tek başına görüntü kalitesinin mükemmel olmasını sağlamıyor. Burada size verebileceğimiz tavsiye şu olur. Bir fotoğraf makinesi satın alırken optik çözünürlüğü yani sensörün yakalayabileceği piksel sayısını göz önünde bulundurun.

birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-6

 • Iso: Iso fotoğraf makinesinin bir görüntüyü doğru pozlandırmak için gerek duyduğu ışık miktarının standart ölçü birimidir. Eğer yüksek görüntü kalitesinde fotoğraflar istiyorsanız düşük ISO da fotoğraflar çekmelisiniz. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Düşük ışık koşullarında ise ISO değerini yükselttiğinizde fotoğraflarda kumlanma olarak tabir edilen ve görüntü kalitesini düşüren durum ortaya çıkar. Peki, bu anlattıklarım fotoğraf makinesi alırken bizi neden ilgilendirir. Çünkü yüksek kalitede fotoğraflar istiyorsak ISO başarımı iyi olan bir fotoğraf makinesi almalıyız. Unutmayın ki Dslr olarak tabir edilen fotoğraf makineleri daha yüksek ISO başarımı sağlar. Alacağınız fotoğraf makinesinin ISO başarımını mutlaka göz önünde bulundurun.
 • Objektifin Özellikleri: Kompakt, Slr – Like ya da Dslr bir fotoğraf makinesi sahibi olmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada objektifin özelliği olmalı. Bir fotoğrafı oluşturan temel etkenlerden biri ışık olduğuna göre alacağımız objektifte maksimum seviyede ışık alabilmeli. Diyafram adıyla adlandırılan bu durum f değeri ile ifade edilir. F değeri ne kadar düşükse (örneğin 1.8 ) objektif daha fazla ışık içeri alır. Aynı zamanda düşük f değeri fe düşük ışık koşullarında daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlar. Çünkü objektif içeri daha fazla ışık alacağı için ISO’yu yükseltmenize gerek kalmaz buda daha kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlar.

birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-2

 • Flaş: Fotoğraf makinesi üzerindeki dahili flaş çoğu amatör kullanıcı için yeterli seviyede. Ancak bazı profesyonel seri makinelerde (Canon Eos 5d – 5d Mark II – Mark III ) gibi dahili flaş bulunmaz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta makinenizin performansını flaşlı çekimlere göre değil doğal ışık ortamında gösterdiği hassasiyete göre seçin. sony-hvl-f42am-4fa90bda44add-550x500
 • Video: günümüzde pek çok dijital kamera sesli ve görüntülü olarak video kaydı yapabiliyor. Fotoğraf makinesi seçerken bu noktayı da atlamamalısınız. Alacağınız makinenin video performansını da göz önünde bulundurun. Aynı zamanda video çekebilen bir fotoğraf makinesinde iyide bir hafıza kartı olmalı. Hafıza kartının okuma ve yazma hızının yüksek olmasına dikkat edin. Ayrıca uzun videolar çekmeyi planlıyorsanız alacağınız hafıza kartının hafızası da yüksek olmalı. Bunun dışında pil ömrünü de göz önünde bulundurarak yedek pil yâda batarya almanızı da tavsiye ederim.

birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-4

 • Pil: Alacağım makinenin pili AA mı olsun yoksa şarjlı mı olsun derseniz; size tavsiyem kompakt bir makine alıyorsanız AA pille beslenen bir makine tercih etmelisiniz. Çünkü bu tip pilleri her yerde bulabilirsiniz ve makinenizde ki pil bittiğinde yolda kalmazsınız. Ancak profesyonel bir makine alacaksanız. Zaten Li-on pillere muhtaçsınız demektir. Makinenizle birlikte yedek bataryada almanızı da tavsiye ederim. Burada dikkat etmeniz gereken nokta alacağınız bataryanın yan sanayi olmaması. Şahsen ben Canon Eos 5d mark II de orjinal bir batarya kullanıyorum. Unutmayın ki yan sanayi piller her ne kadar makinenize zarar vermez dense de yada ben uzun zamandır kullanıyorum hiç zararını görmedim diyenler olsa da 3.000 TL verdiğim makinede şahsen ben 50 TL lik yan sanayi pil kullanmam. Makineniz zarar gördüğü gibi garantisi varsa bu garanti devre dışı da olabilir.
 • birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-5
 • Manuel mi? Otomatik mi? : Kompakt fotoğraf makineleri ve Fotoğraf çekebilen cep telefonlarında çoğu zaman manuel ayarlar bulunmaz. Fotoğraf makinesi tüm ayarları yapar ve size sadece çekmek kalır. Eğer ilerde daha üst düzel makine almayı düşünmüyorsanız bu tip makineler işiniz görecektir. Ancak fotoğrafçılığı hobi olarak görüyorsanız ve ilerde daha üst düzey bir makine kullanırım diyorsanız alacağınız makinenin manuel ayarlarda yapabilmesine dikkat etmelisiniz. Bütçeniz yeteli değilse size Slr – like olarak tabir edilen ve objektifi değiştirilemeyen fotoğraf makinelerini tavsiye edebilirim. Bu tip bir makine başlangıç için kâfi gelecektir. Ancak yeterli bir bütçeniz varsa giriş seviyesinde Dslr’e olarak birçok makinenin de uygun fiyata bulunabildiğini belirtmeliyim.

Peki Satın Alacağım Fotoğraf Makinesinde Hangi Özellikleri Araştırmalı ve Dikkat etmeliyim ?

1. Megapixel:
Fotoğraf makinesinin megapixel değerinin büyük olması o makinenin fotoğraf kalitesinin iyi olacağı anlamına gelmez. Megapixel değeri fotoğrafn büyüklüğünü temsil etmektedir. Aynı zamanda çekilmiş bir fotoğrafta bulunan pixel sayısını temsil etmektedir. Örneğin; 5 mp birde 3.2mp özelliğine sahip iki fotoğraf makinesinde çekilen resimlerde ki tek fark ebattır. 5mp özelliği olan makine ile çekilen resim , 3.2 mp özelliği olan makine’den çektiğimiz resime göre ebat olarak büyüktür.
(Profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşmayanlar için gereksiz bir özelliktir.)

2. Dijital Zoom ve Optik Zoom:

Fotoğraf makinesi alırken dijital zoom yerine Optik zoom’ a dikkat edilmelidir. Dijital zoom’ un görevi makinenin arkasında bulunan LCD ekranda zoom yaparak çekilmiş resmi büyüterek ayrıntıları görmektir.
Optik Zoom ise; belirlenen görüntünün fotoğrafını çekerken zoom yaparak yakınlaşıp yada uzaklaşarak görüntüyü istediğiniz ölçüde yakalamanızı sağlar. Optik zoom değeri ne kadar yüksek ise o kadar kullanışlıdır. Fotoğraf kalitesinde en önemli etkenlerden biridir.

3. Optik Lens Kalitesi:
Fotoğraf makinesinin, fotoğraf kalitesini belirleyen en önemli faktör optik lens kalitesidir. Fotoğraf makinesi alırken megapixeli büyük olanı tercih etmek yanlıştır. Fotoğraf kalitesini belirleyen megapixel değeri değil makinenin kullanmış olduğu optik lenstir. Optik lenslerini kendileri üreten markalar : Canon, Nikon, Sony, Olympus, Kodak, Fuji, Minolta, JVC markalarıdır.

4. Fotoğraf makinesi alırken Flaş fonksiyonu önemlidir.
Fotoğraf çekerken flaş patladığında kuvvetli ışık insan gözünün içinde ve en arkasında bulunan kılacak damarlardan yansıyan kırmızı bir renk verir. Bu da fotoğraflarda gözlerin kırmızı görünmesine yol açar. Bunu engellemek için fotoğraf makinesi alırken Red Eye Reduction özelliği olan makineleri tercih etmek gerekir.

5. Sensör fotoğraf kalitesini etkiler.
İki adet sensör vardır: CMOS ve CCD sensörleri.

CCD eski tip makinelerde  ve Bazı üst düzey makinelerde (D-SLR) kullanılmaktadır.Kalite bakımından CCD sensör daha iyidir ancak CMOS sensöre göre daha pahalıdır. 
CMOS sensör ise yeni nesil makinelerde kullanılmaktadır. Daha yaygın olarak kullanılmasının nedeni üretim maliyetinin düşük olması yani ucuz olması ve İso başarımının CCD sensöre göre nispeten iyi olmasıdır. Ancak CCD sensör her zaman cmos sensörden iyi olmaya devam edecektir. Fotoğraf makinesi üreticilerinin CCD sensör kullanmayı bırakmasının nedeni araştırma, geliştirme ve üretim maliyetinin yüksek olmasıdır. 

CCD sensörlü makineleri tercih etmeniz fotoğraf kalitesi bakımından etkili olmaktadır. CCD kullanan makineler günümüzde oldukça pahalıdır. Hasselblad H4D60 40.2 x 53.7mm CCD sensör kullanır. Buna  mukabil Nikon D4s Cmos sensör kullanmaktadır. 

6. Deklanşör Gecikmesi
Fotoğraf çekilirken poz verdiniz ve fotoğrafı çeken kişi de deklanşöre bastı. Bu basma işleminden fotoğrafın yakalanabilmesine kadar geçen süre deklanşör gecikmesidir. Bu gecikme ne kadar fazla ise poz durumu da o kadar uzun sürmektedir. Bu sebeple makine alırken deklanşör gecikmesi 2 saniyeyi geçmeyen makineleri tercih etmeniz daha iyi bir tercihtir.

7. Pil ve Hafıza ünitesi kullanım açısından önemlidir.
Makinelerin pil süresinin uzun olması iyi bir özelliktir. Makine alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Şarj edilebilir kalem pil ile çalışan makineler daha avantajlıdır.
Makine ile gelen hafıza ürün boyutu da önemlidir. Ne kadar hafıza varsa o kadar fotoğraf kaydı yapabilirsiniz. Yüksek hafızalar avantaj sağlar.
Dikkat edilmesi gereken diğer özellik ise USB çıkışının olmasıdır. Çekmiş olduğunuz resimleri USB bağlantısı ile PC’ ye aktarabilirsiniz.

8. Kutu İçeriği:
Alacağınız markaya ait kutu içeriğini mutlaka kontrol ediniz.
Fotoğraf makinesi alırken marka/modele göre kutu içerisinde olması gerekenleri kontrol etmelisiniz. Kullanım klavuzu, Hafıza Kartı, Bilek yada boyun askısı, Garanti Belgesi, Lens kapağı, Piller, Şarj Aleti, USB bağlantı kablosu vb. marka/modele göre değişmektedir. Bunlara mutlaka göz atınız.

Yukarıda ki yazımızda size bir fotoğraf makinesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Unutmayın ki asıl önemli olan sizin ihtiyaçlarınız ve bütçeniz. Bir fotoğraf makinesinde kullanmayacağınız bir özelliğe para vermenin bir anlamı yok. O nedenle önce ihtiyaçlarınızı, sonrada bütçenizi belirleyin, daha sonra karar verdiğiniz model için vereceğiniz para gönül rahatlığıyla cebinizden çıkacaktır.

Yazar Hakkında

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

Benzer yazılar

523 Yorum

  1. Birkarefotoğraf

   İyi günler. Öncelikle yeni başlayacağınız bu serüvende başarılı olmanızı temmenni ederim. Fotoğraf bir sevdadır. Nikon D3200 Yerine D5100’ü incelemenizi öneririm. Fiyatları birbirine yakın. Ben 5100 kullanıyorum. Başlangıç için iyi bir seçenektir.

   Yanıt
 1. ESAD

  BEN gazetecilik öğrencisiyim. fotoğraf makinesi almak istiyorum.ahım şahım bi bütçem yok sıfır ürünlerde bin 2bin enson 2bin500 liralık bi makine düşünüyorum.almışken güzel bişey alıp kendimi ilerletmek istiyorum.yardımcı olurmusunuz?

  Yanıt
 2. tülay

  Merhabalar ben de fotoğrafçılığa merak saranlardanim.. Yeni başlayacağım bayagi arastirdim fakat arastirdikca kafam karışıyor. Bütçeyi yüksek tutaraktan giris seviyesi icin onerebileceginiz en iyi makine hangisidir ?

  Yanıt
 3. melike.aydin

  benim için de yeni bir başlangıç olacak ama bende makine konusunda kararsızım yorumlara bakılırsa az çok fikir sahibi oldum ama d5200 veya d7000 de kararsızım sizce başlangıç için fazla mı lüks olur yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıt
   1. sevgi

    Ben de nikon d5100 ile d7000 modellere baktım. d7000 de su gecirmezlşk tozdan korunma özellikleri vardı. ama profesyonel degilim. olma niyetim de yok. Fakat cocuklarımın büyürken daha guzel resimlerini anı olarak cekmek istiyorum. Bizde panasonic lumix 20x optic zoom leica lensli makina var. 16 mp. yinede büyük lensli makineler gibi degil diye yeni almak istiyorum.

    Yanıt
     1. sevgi

      nikon d5100 icin ayrıca lens almam gerekmi. Uzak çekimlerde ve cok yakın çekimlerde netlik istiyorum. gerçek gibi. nikon d90 vardı arkadaşda cok begendim cekimleri. ama şu an üretimi yok. bana o ayarda neyi tavsiye edersiniz.

 4. Özgür

  üstat bende hatıra fotografları içın bi makina almayı düşünüyorum. 800tlye kadar bir bütçem var.önerebileceginiz makina varmı? ikinci el veya sıfır?

  Yanıt
 5. ERKUT

  Merhaba, ben emlak sektöründe çalışıyorum. Elimde Tokina SD 11-16 F2.8 IF DX II lens var. Bu lense uygun iyi bir kamera almak istiyorum. Hangi kamerayı tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  Yanıt
  1. Birkarefotoğraf

   Elinizde bulunan lens canon be nikon uyumlu iki farklı modeli bulunuyor. Sizinkinin hangisinin uyumlu olduğunu anlamak için deneme yapmalısınız. Nikon ve canon makinesi olan bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.

   Yanıt
 6. Bubuş

  Merhaba,

  Ben çıkaracağım saat blog’um için, dünyaca ünlü katıldığım saat fuarlarında çektiğim fotoğraf ve videoları yayınlamama yardımcı olacak bir makine alacağım. Fotoğraf konusunda geçmişim var. Bütçe konusunda bir sınırlamam yok; makinenin dışardan estetik olması benim için önemli (dışı deri kaplı vs olabilir). Makinenin yanında bir de lens öneriniz varsa ve benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler.

  Yanıt
 7. Alican

  Merhaba , ben üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. Otomotiv Mühendisliği okuyorum ve bütçeme göre 400 – 600 lira arasında bir fotoğraf makinesi almak istiyorum. Önceliğim , yanımda rahatça taşıyabileceğim kompakt ürünler , lakin ; bu fiyat aralığında ikna edici özellikte DSLR tavsiye edermisiniz bilmiyorum. Bu konuda önerinizi almak isterim. Daha önce bir kaç makina araştırdım ; fakat hangisi daha iyi bilmiyorum.

  1 – http://www.teknosa.com/urunler/135176726/canon-powershot-sx610hs-20-2-mp-18x-optik-zoom-dij#product-features

  2- http://www.teknosa.com/urunler/135176325/samsung-wb350f-kahverengi-dijital-fotograf-makines#product-features

  3- http://www.teknosa.com/urunler/135175803/sony-cybershot-w690-siyah-dijital-fotograf-makines

  4- http://www.teknosa.com/urunler/135176518/canon-powershot-sx520-hs-dijital-fotograf-makinesi#url

  5- http://www.teknosa.com/urunler/135176375/nikon-coolpix-l330-siyah-dijital-fotograf-makinesi#url

  6- Sizin tavsiyeniz?

  Teşekkür ederim.

  Yanıt
 8. Hülya

  Merhaba.
  21 yaşındayım.Senelerdir içimde dağ bayır deniz orman gezip,güzel fotoğraflar çekme isteğim var.Ama bunlar herkesin pahalı telefonlardan çektiği fotoğraflar gibi olsun istemiyorum.Bu isteğimi daha fazla ertelememek için bu sene bütçeme uygun bir makine almak istiyorum.1000-1500TL arası aldığıma değecek bir makine istiyorum.Bu bütçe içerisinde amacıma uygun en iyi hangisidir hocam?
  Fotoğraflar hatıra kalsın istemiyorum.Bir blog açıp orada paylaşımlar bulunacağım…

  Yanıt
 9. Hüseyin

  Merhaba Arkadaşım Verdiğiniz çok güzel bilgiler var öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ben hiç anlamam makinalardan kusura bakmayın. sizden ricam ben yeğenime bir hediye almak istiyorum bütçem de kısıtlı.ortalama 500 civarı Tavsiye edebileçeğiniz bir makina varmı varsa ricam olur.Saygılar..

  Yanıt
 10. harun

  Iyi gunler fotograf makinesi alacağım 4 markadan sectiklerim asagıda hangisini onerirsini acaba yardımcı olabilir misinz?samsungun rengi hosuma gitti birazck.d (bordo)
  *SONY DSC-H300 20.1 MP 3″ LCD EKRAN *SAMSUNG EC-WB1100BPRTR 16.2 MP 3″ LCD EKRAN DIJIT
  * CANON POWERSHOT SX520 HS DİJİTAL KOMPAKT 
  NIKON COOLPIX L340 BRIDGE LCD EKRAN

  Yanıt
 11. Gülşah

  Hocam merhaba. Okulda seçmeli ders olarak fotoğrafçılık bölümünü seçmek istiyorum ve ilerletip dış mekan çekimleri falan yapmak istiyorum. Ama maddi olarak çok fazla durumum yok. Canon eos 600d iyi midir ve nette baktığım kadarıyla 18-55 1119 TL. Sizce iyi midir yoksa daha uyguna ihtiyacımı karşılayacak kamera var mıdır?

  Yanıt
 12. Nezrin

  Merhaba. Dslr fotograf makineleriyle fotograflar cektim amator olarak ve iyi de cekiyorum, simdi baya bilgi topladim cekim teknikleri ve photoshopla ilgili ve kendim bir makine alip profesyonele donusturmek istiyorum. Bu durumda hangi makineyi tavsiye edersiniz? Butcem canon 650D ye uygun ve bi kac kisi de tavsiye etti. Daha cok portre fotograflari ve moda fotograflari icin acik alanlarda kullanacagim. sizce profesyonel bi is icin uygunmudur? Ve zamaniniz varsa Canon mark 3 le 650 d arasindaki keskin farklar nedir bilmek isterim. Butcem arttigi zaman mark 3 elde etmeyi dusunuyorum. Onceden tesekkurler..

  Yanıt
 13. Andrey

  fotoğraf tutkunu değilim ben sadece anı fotoğrafı çekmek istiyorum ama telefon kamerasındanda bi farkı olsun istiyorum. Bunun için 200-300 lira bütçem var çok kapsamlı bi makine aramıyorum ne önerirsiniz?

  Yanıt
 14. Erkan

  Merhaba hocam kolay gelsin 6000 bin tl civarında bütçem var sizce canon6d ve kıt lens mi alsam yoksa nikon fullframe bir makine tavsiyeniz var midir? Genel fotoğraf çekimin doğa araba fotoğraflari manzara siz olsanız hangi kombinasyonu alırdınız?

  Yanıt
 15. Zeliha

  Merhabalar, bende şehir şehir gezen biriyim ve gezerken çekindiğim fotoğrafların yüksek kalitede olmasını istiyorum.canon 600d aklıma takıldı.sizce hangi makinayı almalıyım?

  Yanıt
  1. Birkarefotoğraf

   Sık seyahat ediyorsanız taşınışanilirliği daha yüksek aynasız fotoğraf makinelerine yönelmelisiniz. Olympus omd serisinden bütçenize uygun bir model iyi bir tercih olacaktır. Dslr modellerin fotoğraf kalitesi yüksek olsada taşınabilirliği düşürür. Bazen sırf ağırlığı yüzünden makinemi yanıma hiç almadığım zamanlar olmuştur.

   Yanıt
 16. muslume

  merhaba
  NIKON COOLPIX L340 BRIDGE LCD EKRAN DİJİTAL KOMPAKT FOTOĞRAF MAKİNESİ ni almayı düşünüyorum ama kararsızım. bunun 800 tlye kadar bu makineden daha iyi bir fotograf makinesi önerir misiniz .

  Yanıt
 17. ugur

  Hocam merhaba yeni olacak bebegimizin fotolarini cekmek icin ve sonrasinda disariya cikamya basladiginda fotograflarini cekmek icin makina almak istiyorum lensli makinalarda bir suru lens tasimak zor geliyor hem uzak hem yakin cekimde basarili bir bir makina olarak ne onerirsiniz

  Yanıt
  1. Birkarefotoğraf

   Fotoğraf makinelerinde hepsi bir arada olunca kalite kaybı yaşanır. Ben size aynasız fotoğraf makinelerini öneririm. Gerçekten hafifler. Ancak hem uzak hem yakın çekeceksiniz nikon p900 tavsiye ederim. Ben kendim aynasız tercih ederdim bebeğiniz sizden ne kadar uzak olabilir ki? O yüzden bütçenize uygun aynasız bir fotoğraf makinesi sizi gerçekten memnun edecektir.

   Yanıt
 18. momiji

  merhaba , ilk fotograf makinem olacak. açıkçası önce hobi amaçlı kullanıp sonrasında geliştirerek devam etmek istiyorum
  70d düşünüyorum, teknik bilgim az ama kursa gitmeyi düşünüyorum ancak çektiği fotoğraflar oldukça etkileyici, 18-135 kit lens bir de yanında 50 mm 1.8 veya 1.4 alsam nasıl olur?
  bir de 700d ile başlaman daha iyi olur diyenler yüzünden kafam karışıyor ama 700d yi elime aldıgımda da çok ısınamadım gibi. 70d yeni başlayanlar için fazla komplike diyorlar, sizden tavsiyelerinizi bekliyorum

  Yanıt
 19. halit

  hocam merhaba 🙂 uzun zamandır fotoğtafçılığa ilgim var , yakın zamanda inşallah nikon d 5200 almayı düşünüyorum , kursuna da gitcem. sizce bu makina başlangıç için uygun mu , makinayı 18-55 lensle mi alsam daha iyi olur 18-105 mm lenslemi alsam. üstünlüğü veya dez avantajları nelerdir , 15-55 mmye göre 18-105 mm lensin.

  Yanıt
  1. Birkarefotoğraf

   18-105 lens daha kullanışlı olacaktır. 5200 ise ihtiyaçlarınızı uzun bir süre karşılayacaktır. çekinmeden alıp kullanabilirsiniz.
   önemli olan bir an önce başlamanız bol bol fotoğraf çekmeniz. edineceğiniz teorik bilgileri pratiğe dökmeniz sahip olduğunuz makineden çok çok daha önelidir.

   Yanıt
 20. Can

  Merhabalar
  Nikon D5300 + 18-55mm Lens
  Nikon D5200 + 18-105mm Lens
  Hangisini tercih edeyim sizce fiyatları aynı sayılır
  Lens si normal 18-55mm. Alıp bir üst model mi alayım

  Yanıt
 21. Karadeniz

  Merhaba. Ben çektiğim manzara ve portre fotoğraflara bakarak çeşitli tekniklerle resimler yapıyorum. Fotoğrafları büyüttügüm zaman ve baskısıni aldığımda netliği kaybolmayacak bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.Ne tavsiye edersiniz.Teşekkürler.

  Yanıt
 22. Gökçen

  Merhabalar,
  Ben de öncelikle bebeğimin fotograflarını çekebilmek için bir makine önermenizi rica edeceğim. Kapalı ortamlarda flaş olmadan netlik gereksinimim oluyor dolayısıyla. Daha önce benzer bir tavsiye önerisine nikon p900 demişsiniz, ancak benim ayırabileceğim bütçe 1000-1500 arası. Fotografçılıkla profesyonel olarak ilgilenmedim ancak hep istediğim bir konu olmuştur. Bununla birlikte fazla zaman ayırma şansım olmadığından yarı profesyonel bir makine mi almalıyım? Sony h400, hx300 ya da hx400 önermişti bir arkadaşım ancak konu hakkında bilgim yeterli olmadığından farklı yazılar okudukça kararsızlığım oldu. Ne tavsiye edersiniz?

  Yanıt
 23. Vildan

  Merhaba ben butik kurabiye ve pasta isiyle ilgileniyorum yaptigim urunlerin resimlerini cekmek icin bir makina almak istiyorum canon700d ye bakdim sizce iyimidir benim kullanim alanima uyarmi

  Yanıt
 24. ilker

  Fotoğraf makinelerine merak sardım.Hatıra amaçlı güzel fotoğraflar çekmek istiyorum yanliz butcem 850 tl ve altı sizce ne almalıyım , bana bir fotoğraf makinesi önerir misiniz ? Teşekkür ederim .

  Yanıt
 25. halilkoru

  Merhaba fotografcilik hakkinda hicbir deneyimim ve bilgim yok. Fakat emlak isine girdim ve evlerin odalarinin fotolarini genis aciyla cekebilecegim(cok onemli) ayrica video görüntülerini kaliteli çekebilecek bir fotograf makinasi istiyorum. Makina ve lensi ayrimi almam gerekir. Yarı pro mu yoksa tam pro mu makina almam gerekir. Bütçem ne kadar olmalı. Kafam karisik. Yardimci olurmusunuz simdiden Teşekkürler.

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Odaların çekimi için size en geniş açıyı sağlayacak olan tam kare bir makine (Canon 5d Mark II ) ve yine en geniş açıyı sağlayacak olan geniş açı bir lens. (Canon 10-18mm f/4.5-5.6) sizin için yeterli olacaktır. ayrıca 5d mark 2 video kaliteside çok iyidir. Eğer bütçeniz yeterliyse canon 10-18 lens yerine
   Tokina 16-28mm F/2.8 lens de alırsanız geniş diyafram aralığı size çok iyi ışık sağlayacaktır.

   Yanıt
 26. Sema

  Sorulara bu kadar hızlı ve bu kadar sabırla cevap veren sitelere pek nadir rastlar olduk. Tebrikler ve teşekkürler 🙂
  Bende 1500-2000 Tl lik bir bütçede en iyi görüntü kalitesini yakalayacağım bir öneri rica ediyorum sizden. (video çekimleri içinde kullanacağım)
  Birde merak ettiğim başka bir husus var. Objektiflerin görüntü mesafesindeki fazla seçeneklilik görüntü kalitesini olumsuz etkilemez mi. Yani bir 50 mm objektiften aldığımız verimi 18-135 mm den alabilir miyiz? Tek başına objektif fiyatlarına baktığımızda birçok markanın fiyatlandırması (örneğin 18-250 mm, 50 mm den çok daha ucuz) bu soruma az çok yanıt oluyor aslında ama size de danışmak istedim. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. öncelikle objektiflerle ilgili sorunuzdan bahsedeyim.

   objektifler prime ve zoom objektifler diye ikiye ayrılır. prime objektifler en iyi görüntü kalitesi için dizayn edilmiş sabit odak uzaklığına(mercek elemanları hareket etmeyen) sahip objektiflerdir. bu objektiflerde diyafram açıklığı daha fazladır. hem daha fazla ışık hem daha fazla keskinlik sunan bu objektifler bizlere daha fazla kalite sunarlar. 50mm f1,4 objektif prime objektiflere en iyi örnektir.

   zoom objektifler yani 18-55 18-135 objektifler odak uzaklıkları sabit değildir ve mercek elemanları hareketlidir. mercek elemanları hareketli olduğundan dolayı görüntü kaliteleri düşüktür. bunu kaliteyi belirleyen şöyle bir hesaplama yapılır. odak uzaklığı 18-135 bir objektifde 135/18=7,5 tarzında bir hesaplama yapılır. buradaki değer 1’e yakın olursa görüntü kalitesi en yüksek olur. yükseldikçe görüntü kalitesi düşer kabul edilebilir değer ise maksimum 4’tür. yani 18-135 bi lens işte bu kaliteden ödün verdiği için daha ucuzdur.

   gövde konusuna gelince nikon d7000 veya canon 60-70d tercih edilebilir. ancak aynasız fotoğraf makineside düşünebilirsiniz. bütçenizi birar artırmanız gerekebilir bu modeller için ancak ikinci ellerede yönebilirsiniz elbette güvenilir bir yerden satın almak kaydıyla.

   Işığınız bol olsun.

   18-

   Yanıt
  2. Sema

   Bu hızlı ve açıklayıcı yorumunuzun üzerine bir önceki mesajımdaki övgü cılız kalmış.
   Gerçekten saygınlık uyandıran bir ciddiyetle sitenin hakkını teslim ediyorsunuz ??
   Tekrardan çok teşekkür ederim.

   Yanıt
 27. Ersoy Selki

  Canon EOS 100D 18-55 kit hakkında fikrinizi alabilir miyim?Ayrıca nikon 5100 düşünüyordum.5200 cıkınca piyasa da cok az ve pahalandı.Nu konuda ne dersiniz.

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   100d hakkında pek pilgim yok ancak nikon d5100 bende kullanıyorum. dprewiev incelemesinde 5100 için kuzu postuna bürünmüş kurt yorumu yapmıştı editör. nikon d7000 sensörü kullanıyor. yaşadığım tek sıkıntı yetersiz ışıktaki netleme hızı. onun dışında emin olun sizi fazlasıyla tatmin ediyor. sitemizin videolarınıda nikon d5100 ile çekiyorum. onlara bakıp video performansınıda görebilirsiniz.

   Yanıt
 28. yusuf

  hocam merhabalar; ben öğrenciyim üniversitede.. hem ‘diş hekimliğinde fotoğrafçılık’ dersim için hem de gezilerde, özel toplu günlerde falan kaliteli daha güzel fotoğraflar çekmek için iyi bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.. bunun için bin lira kadar bir bütçem var.. bu bütçeye uygun profesyonel ya da yarı profesyonel bir canon ya da nikon makine tavsiye ederseniz çok memnun olurum.. hocam bir de yarı profesyoneller ile compactlar arasında nasıl bir fark var.. şimdiden çok teşekkürler.. ya da yarı profesyonel ile profesyonel arasında çok fark var mı…. şimdiden çok teşekkürler 🙂

  Yanıt
 29. Neslihan

  Merhaba,

  Fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım 2000-2500 en fazla ayırabileceğim bütçe. Nikon ve canon hangi modelleri tavsiye edersiniz? Daha çok portre fotoğrafı çekeceğim

  Yanıt
 30. Evren

  Yeni başladım ve cidden hevesliyim yurt dışınada çıkacağım iyi birşey istiyorum bu isi profesyonel olarak dusunuyorum butce sıkıntım yok bana ne onerebilirsiniz?

  Yanıt
   1. evren

    Cevabınız için teşekkürler fakat makinalar 5 bin tl civarlarında yeni başladım birazda bu açıdan tuzlu geldi 😀 Canon dan önerebileceğiniz 2 bin civarına dek güzel bir makina varmı ?

    Yanıt
 31. ersin

  iyi günler bende 70d aldım yarın elimde olacak ilk açtığımda yapacağım bi ayar falan yapmam gerekirmi kullanmadığım zaman lensi çıkarmalımıyım

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   öncelikle hayırlı olsun. İlk olarak bizim fotoğrafçılıkla ilgili yazıları dikkatlice okuyun inceleyin. http://www.birkarefotograf.com/foto-okul/

   Sonra kullanıp kitapcığını dikkatlice okuyun hangi düğme ne işi yarıyor onları anlamaya çalışın. makineyi korumak için lcd ekranı bir cep telefoncuya gidip camını koruyucuyla kaplatın işin ehli birisi olsun. sonra lensi bir kere takmanız yeterli çıkarıp takmayın lens sürekli takılı dursun. çıkarıp takarken içine toz kaçarsa sıkıntı olur.

   onun dışında bol bol çekim yapın ayarlarını kurcalayın karıştırın deneyin öğrenin. ayarları sıfırlama menüsü var ayarları kurcaladıktan sonra oradan ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

   Yanıt
 32. Siraç

  Selamun aleyküm öncelikle. Hocam ben araba, dağ tepe, manzara ve anı çekimlerini yüksek çözünürlüklü bir makinayla yapmak istiyorum. Ama bildiğim ve beni yolda bırakmayacak bir makinada almak istemiyorum. Güvene bileceğim bir makina önere bilirmisiniz. Şuan elimde SAMSUNG WB2000 var.

  Yanıt
 33. Mehmet

  Kolay gelsin öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler bütçem 2bin ile 2bin 500 tl arasinda almak istedigim makina hem doğa cekimi olsun sosyal hayatta kullanabilecegim bir cihaz olsun istiyorum canon markasi tercihim ne oneririsiniz hocam bu konuda bana cihaz olarak saygilar…

  Yanıt
 34. Remzi

  Merhaba, ben oğlumun basketbol maçları için Nikon d5100 almak istiyorum, 20-25 metre mesafeden de fotograf çekmek istiyorum lens tercihim ne olmalıdır acaba ?

  Yanıt
 35. CAN

  yazın fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum,canon 1200 yada 1100D mi yoksa nikon D5100 mü almalıyım? canon 600D de olabilir…bunların yanında hangi lensleri önerirsiniz 18-55 den başka

  Yanıt
 36. can

  canon 1100D mi yoksa 1200D mi ? 1000-1200 bütçem var…ve önerdiğiniz makinenin yanına hangi lensleri alayım ? tam olarak lensler arasındaki farkları söylerseniz de sevinirim..teşekkürler

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   elbette kalite kaybı mutlaka yaşanır. 300mm bir lens ile 70-300 lens arasında kalite açısından önemli farklar vardır. 70-300 gibi tabir edilen zoom lensler kalite açısından her zaman kalite kaybı yaşanır. 300mm gibi lensler prime lens olarak adlandırılırlar ve kaliteli sonuçlar verirler. bunun nedeni lenslerin içindeki mercek elemanlarının kalitesinden ve mercek elemanlarının hareketinden kaynaklanır. zoom yapabilmek için hareket ettirilen mercek elemanlarından dolayı kalite kaybı oluşturur. o yüzden profesyonel fotoğrafçılar genelde prime lensler kullanırlar.

   Yanıt
 37. İsmail Pala

  Merhaba,atölyemizde hazırladığımız tasarım ürünlerin fotoğraflarını çekmek için bir makina arıyoruz bütçe 1500-2000 arası tavsiyeniz ne olur.Teşekkürler

  Yanıt
 38. ela

  Merhaba,
  Fotoğraf çekmeyi çok sevsem de profesyonel değilim ve özellikle çocuğumuzun doğumunda ve sonraki dönemde iç ve dış mekanda kullanımı çok zor olmayan bir makineyle yüksek kalitede fotoğraflar çekmek istiyorum. Yorumları okudum ve biraz araştırmayla nikon 5100, canon 1200 d, canon 600 d arasında kaldım. Siz hangisini önerirsiniz?

  Yanıt
 39. Erkan

  Merhaba.Ben fotoğrafa yeni başlıyacağım.Bunun için kendime makine bakıyorum.Şu anda canon 650d kafamda fiyatından dolayı almak içime sinmiyor çünkü çok pahalı.Nikon hakkındada hiç iyi şeyler duymadım ama yinede ufak bi araştırma yaptım ve d3200 ve d5100 baya uygun geldi sizce ne yapmayalıyım? Paraya kıyıp canon almalımıyım yoksa nikon u mu tercih etmeliyim? Çok kararsızım çokkkk

  Yanıt
   1. Erkan

    Teşekkürler cevabınız için.Peki sizin başka önebileceğiniz makina var mı? bide d5100 alırsak lens olarak ne alalım? Bide tekrar bi araştırma yaptımda d5100 ile canon 650d arasında pek fark yok gibi tercihiniz değişir mi?

    Yanıt
    1. birkarefotoğraf

     iki makineyi birbiriyle kıyaslayınca canon ergonomik yönden daha iyidir. ancak nikon D5100 de Nikon D7000 sensörü kullanılmıştır ve dünyanın önde gelen inceleme sitesi dpreview editörü Nikon d5100 ü koyun postuna bürünmük kurt olarak tanımlıyor. Bununla birlikte canonun kullanım rahatlığıda yadsınamaz elbette. benim tercihim Nikon D5100 den yana olacaktır. Objektif olarak ta 18-55 vr bir lens sizi uzun süre götürecektir.

     Yanıt
     1. Erkan

      Teşekkürker cevaplar için.Sizinle daha rahat konuşabileceğim platform var mı ? facebook twiter bana email olarak atar mısınız?Sorularım var.aldıktan sonra keşke demek istemiyorum çünkü.

     2. birkarefotoğraf

      buradan tüm sorularınızı rahatlıkla sorabilirsiniz. bu platformun amacı bu zaten. bu tür kararsızlığı yaşayan başka insanlarda bu sorulara cevap ararken sizlerle yaptığımız bu konuşmaları okuyup karar vermeye çalışmaktadır.

     3. Erkan

      Ben araştırıyorum şu anda ama canon 100d gözüme çarptı.650d den farkı sadece açılır ekran olmaması ve bataryasının küçük olması.fiyat olarakta 400 tş gibi bi fark d5100 ilede çok bariz farkı yok fiyat farkı var.bu makine alınıp ileri doğru iyi bi lens alınamaz mı?Yoksa siz 5100 öneriyorsunuz ve 18-55 vr kit ile birlikte 1700 1800 buluyo baya bi fark var.100d ise 18-22 ıs ile birlikte 1200 tl ? sizce hangisi neden yada daha uygun bir makine varmı?

     4. Erkan

      ben f/p olarak bakıyorum birazda.Yani yeni başlıyacağımdan çok aşırı para vermek istemiyorum ama paramı çöpede atmak istemiyorum bunun için bana 100d baya uygun geldi onun için tekrar sordum yoksa 650d,5100d tabiki öncelikli tercih her zaman

     5. Erkan

      bu fiyatlar nerde acaba ? ben araştırıyorum bulamıyorum lensi ile birlikte tabi? email olarak atabilir misiniz? Ben sizi dinleyip direk almak istiyorum d5100 ü

 40. mehmet

  işim gereği fotoğraf makınesı ile proje yani ozalit kağıtlardakı mimari projelerin resimlerini çekmem gerekiyor. 500 TL kadar en iyisini söyler misiniz? Şimdiye kdr telefonum la çekitordum fakat bazen bulanık olduğu için sorunlar oluşturuyor.Yardımlarınızı bekliyorum acil !!!!

  Yanıt
 41. Zeynep

  Mrblar kursa yeni başladım ve öğrendiğim bilgileri pratiğe dökmeden bir anlamı olmayacak. Herkes farklı bir yorum yaptığından dolayı insanın kafası karışıyor 🙂 2000 liraya kadar bir makine almak istiyorum. Canon 700 nikon 5200 arasindayim. Nikonu daha çok benimsiyorum ama Sony nin lensleri daha kaliteli diyen de var alpha serisi var sanırım . siz ne onerirsnz

  Yanıt
   1. Zeynep

    Tsk ediyorum. Haklisiniz tabi pratik yapmam gerek ama bir iki sene sonra tekrar yeni makine almak da insanı maddi olarak biraz zorlar. Yüksek perf makineyi kullanmak zor olabilir ama zora adapte olmak daha iyidir sadece biraz yorucu olur 🙂

    Yanıt
 42. Alp

  Merhabalar ben Canon 750d almayı düşünüyorum fakat 2 makine arasında kaldım aralarındaki farkı anlayamadım bana yardımcı olurmusunuz

  1. si bu http://www.vatanbilgisayar.com/canon-eos-750d-18-55-is-242-mp-30-lcd-ekran-slr-dijital-fotograf-makinesi.html#ozellikler

  2. si bu http://www.vatanbilgisayar.com/canon-eos-750d-18-135-is-242-mp-30-lcd-ekran-slr-dijital-fotograf-makinesi.html#ozellikler

  lütfen hangisini neden seçmeliyim aralarındaki fark hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.

  Yanıt
 43. Seran

  Merabalar öğrenciyim fotoğrafa yeni başlıyacam nikon d3300 ile d5200 arasında kaldım özellikleri birbirine çok yakın ancak arasında 300-400 TL fiyat farkı var sizce bu fiyat farkını verip nikon 5200 alınmalımı yoksa d3300 yeterlimi

  Yanıt
 44. Büşra

  Merhaba fotoğraf çekmek istiyorum fakat makineler hakkında bilgim pek fazla yok. Gezdiğim yerleri ve doğayı çekebileceğim güzel bir makina istiyorum. Daha sonra kursuna da gitmeyi düşünüyorum. Bütçem 600-800 civarı hangi marka makinayı önerirsiniz.

  Yanıt
 45. Fikret

  Fotoğraf makinası almayı düşünüyorum. Dslr olsun istedim önce ikinci el baktım d3100/18-105 lens 900 liraya satıyorlardı. Sonra dedim ki sıfır olsun d3200/18-55 1400 liraya sıfır var onu alıyım dedim. Yorumları okudum d5100 ü herkese önermişsinizafam karıştı. D3200 kötü bir makina mı iş yapmaz mı neden almayın dediniz

  Yanıt
 46. M. Bavver

  Merhaba
  Öncelikle çok güzel yararlı bir iş yaptığınızı belirtmek isterim.
  Gazeteciliğe gideceğim bu sene.
  Sizden ricam var. Bir yetenek var bende fotoğrafçılık gibi birşey. Güzel pozlar manzaralar çekiyorum tlfndan.
  Araştırdım makinelerle ilgili her şeyi.
  Dslr fazla prof geliyo bana göre. Basit bir şeyde almak istemem.
  Canon 700D ye aşık oldm. Çok pahalı. Nikon daha prof oldğu için yanaşmıyorum.
  Canon başlangoç için iyi. Bana 0-600 tl arası bir fiyata fakat beni tatmin edecek makineleri önerir misin? Çeşitleri söyle bende sentezliyim.
  Yardımcı olursan çok memnun edersin beni dostum.

  Yanıt
 47. Hasan

  Merhaba hocam. Ben üniversite öğrencisi olan biriyim ve fotoğraf çekmek benim için büyük bir tutku, terapi…Ve bunun ileride kaybolacağını da sanmıyorum. Telefondan makineye geçmek istiyorum. Bütçem 1000+200 en fazla. Kendimi zorlarsam en çok bu kadar olabilir. Ve telefondan gayet başarılı şeyler çıkarıyorum çevremin feedback lerine göre. Photoshop programı da kullanıyorum. Ne önerirsiniz bana.

  Yanıt
 48. orçun

  1500 2000 tl arasında bir makine arıyorum fiyat performans olarak neler önerebilirsiniz?amacım kendi çapımda güzel resimler çekebilmek amatör olarak

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   doların yükselmesi nedeniyle vb. 1500tl altı DSLR bulmak çok zor. Nikon d5100 yada canon 600d bulabilirsiniz. bununla birlikte bütçenizi ne yazıkki artırmalısınız. nikon d5200 canon 700d aynasızlardada Olympus OMD E-M10 öneriyorum. bunlar 1500-2000 tl aralığında

   Yanıt
 49. meltem

  Merhaba. Fotoğraf makinesi alacağım ama kararsız kaldım. Nikon düşünüyorum. D3200 D5100 arası kararsızım. Ayrıca lensle alakalı da hiç fikrim yok. 2. el almayı düşünüyorum. Hangi özelliklerine daha çok dikkat etmeliyim?

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Meltem hanım D3200 ile D5100 arasında kaldıysanız doğru tercih elbette Nikon D5100 olacaktır.
   2. el alacaksanız mutlaka tanıdık bildik birilerinden temiz almaya çalışın.
   lens te dikkat etmeniz gereken vr özelliğinin olmasıdır.

   Yanıt
 50. ahmet

  merhaba öncelikle yardimlariniz icin tesekkur ederim fotoğraf cekmeyi çok seviyorum ama bi makinam olmadı telfonla bile cok güzel isigi doğru kullanip hoş güzel kareler elde ediyorum fotoğrafçılık bilgim yok denilecek kadar az makina almaya karar verdim ama kafam karışık bilgi sahibi sizlerden yardım alarak kendime uygun bi makina almayı düşünüyorum maddi yönden 1500 2000 arasinda ne öneriyorsunuz

  Yanıt
 51. Naile Kara

  merhabalarr. ben bir makine almak istiyorum ama hiç bilgim yok makineler hakkında canon olsun istiyorum geniş açı çekebilicek görüntü kalitesi iyi olucak birşey istiyorum en fazla 1800 e çıkabilirim varmıdır bana uygun bir makine 🙂 ve yanına ek herhangi birşey almam gerekir mi

  Yanıt
 52. Mert

  İyi günler,
  Ben de fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ve artık dslr makinaya geçme zamanımın geldiğini düşünüyorum. canon mu nikon mu çok kararsızım. Canon 700d ve nikon 5200 ya da 5300 arasında kaldım. Bunlardan hangisi daha iyidir acaba? Bir de lens 18-55 mi 18-135 mi almalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıt
 53. Mert

  Hızlı yanıtınız için çok teşekkürler 🙂 wi-fi özelliğini düşünürsek canon 750d daha mı iyi bir seçim olur acaba? Bir de nikon 5300 ile 7000 fiyatları çok yakın hangisi daha uygun bir seçimdir?

  Yanıt
 54. Cihat

  Merhabalar. 1500 tl ye kadar bütçem var ve yorumlarınızı okudum genelde nikon d5100 önermişsiniz yakın zamanda makine alcam aklımda hep d3100 vardı ikisi arasındaki fark nedir? Neden 5100 herkse 3100 yeterli diyor portre uzun çekim makro bu tarz çekimler yapmayı düşünüyorum ilerde lens takviyesi yapcam bana öneriniz nedir?

  Yanıt
 55. nilfsh

  Merhaba, cameradecision.com sitesinde karşılaştırmalarda “Sensor Pixel Area” özelliğini görüyorum. Bu özelliğin anlamı nedir? Mesela Canon 500d 22.08µm2, Canon 80d 14.06µm2 demişler. Bu özellik fotoğraf kalitesinde ne kadar etkilidir?
  2. sorum; Profesyonel Fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım. Yeni başlayanlar için Canon 500d, 760d serisinden mi almalıyım, yoksa almışken 80d, 6d mi almalıyım?
  Çok teşekkürler yardımlarınız için.

  Yanıt
 56. Serdal

  Merhaba kolay gelsin yazıları baştan aşağı okudum 600 d kulandım daha önce arkadaştan alarak çekimi gayet güzeldi aynı makinadan almak istedim sonra 650d 700d 100d Conan modelleri arasında dönüp durdum bu yüzden bir türlü cihaz alamadım alicagim cihaz bütçe m nedeniyle 900 1200 arası 2.ci el sizce ne yapmami önerirsiniz özel anlarım olumsuzlestirmek istiyorum o kadar birde 2.ci el cihazın bana ne gibi zararı olur alıp vazgeçin çok insan var

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   merhabalar öncelikle kolaylıklar dilerim. ikinci el cihaz almak biraz riskli ancak biz fotoğrafçılar özellikle lenslerde fiyatların yüksek olmasından dolayı ikinci el tercih ediyoruz. lenslerde 2. el almak gövdeye göre daha az riskli.

   Şu da varki fotoğrafçılar makineleri satacaklarını düşündükleri için genelde çok iyi bakarlar. neyse azda olsa bu riski alırsanız.

   2. elde nikon d5200 veya canon 700d tercih edebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz husus temiz az kullanılmış mümkünse garantili ürün bakmanız.
   Bu makinelerde genelde 18-55 lens bulunur. bu lenslerde nikonda vr canonda Is yani titreşim önleme sisteminin olduğundan emin olun.

   iyi geceler.

   Yanıt
   1. Serdal

    700d baktım fakat bütçemi zorladı biraz 650 de de IS olmasına dikkat etmek gerek dimi aynı şekilde 700 ler 1500 1400 den aşka değil garantisi devam edenler ve Is yok Is neden bu kdr çok önemli lens te oluyor bu dediğimiz sanırım kitte bi değişiklik yok heralde pek anlamiyorm yardımın için teşekürler

    Yanıt
    1. birkarefotoğraf

     Lenste Is yani titreşm önleyici olması lens fiyatını etkilemektedir. yani 650d +18-55 ile 650d + 18-55 IS arasında fiyat farkı olmaktadır. ayrıca titreşim önleyici olması size daha çok hareket kolaylığı, hareket halinde daha rahat fotoğraf çekme, düşük ışıkta daha net fotoğraf çekme olanağı tanır.

     Yanıt
     1. Serdal

      Yardımlarınız için teşekürler emeğinize sağlık çok saolun baktım cihaz 1100 lira efs yazıyor üstünde araştırmaya devam o zmn o yüzden bu kdr değişken fiyatlar

 57. Hamit

  Hocam merhabalar ben mimarlik bolumu ogrencisiyim butcem sinirli. fotograf makinasi almak istiyorum ama cok kararsiz kaldim.canon 1100 veya 1200 ddüşünüyorum onlarda da cok farkli ozellikler var pek anlamiyorum.sizin bana oneriniz varmi nikon veya canon farketmez.
  Teşekkürler..

  Yanıt
 58. sertip

  Bi yardımcı olurmusun bana . kendıme nıkon d200 alcam ikinci el 900 iyimi fiyatı yoksa cokmu Bi yazarmsın tavsiyene ihtiyacım var bütçemde 900 civarlari .

  Yanıt
 59. Gamze Kanat

  ben gezilere gideceğim yurt dışı vs. gezdiğim yerleri çekmek istiyorum güzel kaliteli fotoğraflar olsun istiyorum 3000 tl ye kadar bütçem var.yukarıdaki bilgileri de okudum ama tam fikir sahibi olamadım. Biraz eğitim de aldım fotoğrafçılık konusunda ama az yani başlangıç sadece . sizin de fikrinizi alabilir miyim?

  Yanıt
 60. Avcı

  Merhaba,

  Nikon D40 makinem var. Eğitimler aldım ve bir kaç yıldır fotoğraf çekiyorum. Teknolojik olarak daha yeni bir makine almak istiyorum. Önerileriniz nedir?

  Yanıt
 61. Melisa

  Merhaba ben moda tasarımı yapıyorum ve ürünlerimizi sunmak için iyi bir cameraya ihtiyacım var 3000 tl ye kadar bir bütçem var canon 70d ve 750d nikon ise 5300 gözüme çarpanlardan çok kararsızım sizce hangisini almalıyım ?ve sizin önerebileceginiz moda çekimi için hangi camera ve lens olur?
  Şimdiden teşekkürler

  Yanıt
 62. esma

  iyi akşamlar ben bi makina almak istiyorum ama pek bi bilgim yok bu konu hakkında ilk defa makinam olcak amakafam çok karıştı yeni başlıycam ve ilerletmek istiyorum ne ile başlayabilirim ??

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   İyi akşamlar. Yeni başlıyorsanız fotoğrafçılık bölümümüzdeki yazıları okuyarak bilgi alabilirsiniz. bununla birlikte bulunduğunuz şehirde bir fotoğrafçılık kursuna katılmanız çok daha etkili olacaktır. Fotoğraf makinesi için tavsiyen nikon d5200 canon 700d olacaktır. bütçeniz düşükse bunların 2. ellerine bakabilirsiniz.

   Yanıt
 63. Melisa

  Teşekkür ederim,Dogrudur ama ikinci ele hiç girmek istemiyorum,ozaman 70d yarın gidip alıyorum peki lens olarak hangisini almalıyım o konuda bir öneriniz olurmu?

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   üzerinde yer alan kit lens sizin için yeterli olacaktır. lens seçimi apayrı bir konu. özellikle çekim yapılacak mekan çok önemli. ışık yeterlimi bunada bakmak gerekir. 18-135 kit lens ile çekimler yapın hoşnut kalmassanız yeni lens arayışına girebilirsiniz.

   Yanıt
 64. Neşe

  Merhabalar, bende bir süredir makineleri inceliyorum ve karar veremiyorum..bir fotoğrafçılık kursunada gitmeyi düşünüyorum ancak çok komplike bir makineden sıkılır mıyım bilmiyorumda..canona bakıyorum, 60 d 650 d ve sonra degistirmek istemedigim içinde 70 de ye bakıyorum..yardımcı olabilir misiniz, teşekkür ederim..

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Yeni başlıyorsanız 650d -60d 70d şeklinde sıralama yapabiliriz. Bütçeniz düşükse 650d alın. Fotoğrafa hevesle başlayan herkes iyi bir arkadaş ortamı bulamazsa sıkılır. O yüzden kursa gitmenizi tavsiye ederim.

   Yanıt
 65. halilt

  iyi günler yeni başlayan biri olarak nikon d3200 mü canon 1100 d mi önerirsiniz bütçe için d5200 e baktım ama şu an biraz fazla geldi ikinci elde de bu seçeneklerden hangisini önerirsiniz

  Yanıt
 66. ahuzar

  merhabalar ben öğrenciyim gezip gördüğüm yerlerin resmini karelemek istiyorum nikon d3200 ile canon 1200d arasında kararsız kaldım önceki yorumlarda siz hep nikon tavsiye etmişssiniz iki marka arasında ne gibi fark var neden nikon teercihiniz

  Yanıt
 67. Emre akbas

  Selam yorumların tamamına yakinini okudum. Yeni başlayanlara genelde tavsiyeniz nikon d5100. Bende fotoğrafçılığa amatör adim atmak istiyorum.başlangıç için d5100 ikinci el almayı düşünüyorum sizce mantıklımı ve nelere dikkat etmem gerekir alırken coook tesekkur ederim tüm yorumlar için…..

  Yanıt
 68. Ömür

  Merhaba

  Öncelikle tüm sorulara verdiğiniz bilgiler’den dolay teşekkür ederim.
  Kız arkadaşımıza bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyoruz.
  Kendisi ilk seviye’den başlayacağından dolayı hangi cihazı önerirsiniz?
  Fotoğraf çekimleri genelde TREKİNG ( Doğa yürüyüşleri) esnasında olacağından dolayı ağırlığı,dayanıklılığı ve işlevselliği bakımından bizim için önem teşkil etmektedir.
  Alacağımız cihaz ABD’de yaşayan bir tanıdığımızın vasıtasıyla alınıp getirilecektir.
  Yurt dışından geleceğinden dolayı ,ayrıca dikkat etmemiz gereken hususlar varmıdır.
  ( Türkiye Garantisi vb.)

  Blok yazılarınızın tamamını okudum Nikon d5100 18-55mm Vr özellikli cihaz ön planda.

  Bütçemiz 1500-2000TL arasıdır.

  Önerileriniz ve vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim .

  Yanıt
 69. Kerem

  Merhaba, biz pasta tasarim isi ile ugrasiyoruz. Yani duran nesneler cekecegiz (butik pasta). Ilk kez pro. Makine kullanacagiz ancak iyi bir urun almak istiyoruz. Fotograflarin cok net ve kaliteli olmasi onemli. Maksimum limitimiz 2300-2400 tl civarinda. Bize onerebileceginiz model hangisidir ?

  Yanıt
 70. Kerem

  Cok tesekkurler oncelikle. Biz uzun incelemeler sonucunda Nikon d5200 18-105mm de karar kildik ama simdi biraz kafamiz karisti 🙂 Soyledigim model isimize yarar mi ? Ve lens olarak 18-55 mi 18-105 mi daha uygundur ?

  Yanıt
 71. Kerem

  Aslinda Nikona daha sicagiz biraz. Sunu dogru mu anliyorum ? Biz yakin cekim pasta cekecegiz. 105 mm lens daha genis aldigi icin resmi keskinlik ve netlik dusuyor mu biraz ? Yani bizim icin 18-55 lens kit makineler daha mi uygundur ? Ve nikon d5200 18-55 mm bizim icin yararli olur mu ? Cok soru sordum ama fikirleriniz onemli bizim icin 🙂

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Kit len yerine 50mm 1.8 bir prime lens daha yararlı olur. Ayrıca iyi bir ışık çadırı almalısınız. Sadece makine ve lens ile işiniz bitmez. Ürün boyutlarına göre bir ışık çadırı seçmelisiniz. Bu işi bir kez yapacaksanız hizmet satın almanız daha doğru olur.

   Yanıt
 72. Kerem

  Sanirim yanlis anlasildim. Biz butik pasta tasarliyoruz ve surekli fotograf cekecegiz yaptigimiz pastalari. Bir kez degil yani. Siz hangisini onerirsiniz kesin olarak ? Canon 700d 18-55 mi yoksa Nikon d5200 18-55 mi ? Daha sonra lens alabiliriz ekstra tabi ama suan hangi makineyi almamiz daha uygun bizim icin ? (Az once instagramdan takibe basladik sizi ‘duygumasali’ olarak. Cektigimiz resim orneklerine bakabilirsiniz.)

  Yanıt
 73. Çiğdem

  Merhaba.3 yıl önce 2.el Canon 40D ile fotoğraf çekimine sıfırdan başladım.Makinenin anakartı bozuldu.Elimde 75-300 ve 50 mm lensler var.Hangi modeli önerirsiniz Canon için.Fotoğraf çekiminde gereken pek çok şeyi öğrendim diyebilirim. Ve gerçekten her bir mesajı titizlikle cevaplamanızı çok takdir ettim.

  Yanıt
 74. Veysel

  Sa öncelikle emlak sektöründeyim genellikle kaplı alanlarda ve dar mekanlarda çekim yapıyoruz şuana kadar hep gereksiz makineler kulandım . 2000 tl bütçem mevcut geniş açı kaplı alan öncelikli bir makine tavsiyesinde bulunursanız sevinirim

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Merhabalar. bu tür çekimler için geniş açı bir makine ve geniş açı bir lens şarttır. Canon 5d mark 2 ve lens olarak ta canon 10-20 sizin için iyi bir tercih olacaktır. hem ışık ve netlik probleminiz çözülecek hemde en dar mekanlarda rahat çekim yapabilecksiniz bu ekipmanla. ancak bütçenizi biraz aşar.

   Yanıt
 75. Aysen

  Merhabalar hocam;
  Öncelikle bu derya deniz alanda bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Fotoğraf makinesi alıyorum! demek beraberinde birçok soruyu da getiriyormuş. Eğer cevaplamaya zamanınız var ise; erkek arkadaşıma hediye olarak bir fotoğraf makinesi almak istiyorum. Açıkçası neredeyse tüm yorumları okuyarak biraz bilgi edindim. Biraz da araştırma yaparak Canon EOS 1200 ve (Aralarında çok fark yokmuş gibi geldi) Canon 100d lerden birini almaya karar vermek üzereyim. Bütçem en fazla 1500 tl olacak şekilde. Bu ilk makinesi olacak ve bir kursa gitmeyi düşünüyor kendisi. O yüzden gövdesi çok iyi olmasa da fena olmayan bir makine olsun ve daha sonra lenslerle destekleyerek seviyeyi yükseltebilsin istiyorum. Bu cihazlardan hangisini almalıyım ve hatta sizin başka bir öneriniz var mıdır? Yeni başlayanlar için zorlayacak cihazlar mıdır? Şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

  Yanıt
 76. Okan

  Merhaba. Fotoğraf makinesi alacağım ancak bütçem sınırlı bu yüzden 2. el almaya karar verdim. Bayadır araştırma yapıyorum. Üstünde almaya karar kıldığım 3 model var. Üçünün de fiyatı birbirine çok yakın. Biri Canon 450D (veya 500D) , diğeri Nikon D3000 (veya D3100) diğeri de Olympus Pen Lite E-Pl3. Çekeceğim fotoğraf tiplerini şöyle sıralayayim size: -Portre -Doğa Fotoğrafları . Yani çok hareketli olmayan fotoğraflar çekeceğim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler diler şimdiden teşekkür ederim 🙂

  Yanıt
 77. selim şahinoğlu

  merhaba fotoğraf çekmeye “o an” denilen anları yakalamaya ve bundan sonra hayatımın bir parçası yapmaya karar verdim.Yazınızı dikkatlice okudum notlar aldım yorumları ve verdiğiniz cevaplardaki makineleri bile inceledim.fakat işin zor kısmı herkeste var mı bilmem ama ben her zaman aldığım makine yada teknolojik alette uzun süre yenisi çıksa dahi benim isteklerimi karşılasın isterim ve çok araştırırım,aldığım ürünü de uzun yıllar kullanırım. her gün ve her fotoğrafta bir şey öğreneceğimi düşünerek bundan sonrada bunu hep yapacak biri olarak hangi makineyi önerirsiniz ? bütçe belirtmiyorum çünkü gerekirse biraz daha bekleyip para biriktire bilirim…belirtmek isterim herkese cevap vermeniz ve bu konuda yardımcı olmaya çalışmanız bizim için büyük şans size ne kadar teşekkür etsek az böyle yazılar ve ilgililer kolay bulunmuyor…

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Öncelikle fotoğraf ve fotoğrafçılığa olan ilginizden dolayı sizi tebrik ediyorum.Umut ediyorum bu sevginiz hiç azalmaz.
   Size önereceğim 2 fotoğraf makinesi var.
   1. si canon 70d 2. si ise Nikon d7200. Bütçeniz düşükse 60d veya d7100 alabilirsiniz. Işığınız bol olsun.

   Yanıt
   1. selim şahinoğlu

    teşekkür ederim cevap ve ilginiz için….bu tutku azalmayaca hatta size yazdıktan sonra dükkanımıza gelen itü de prof bülent beyi kendi makinesi ışık aksesuarları ile sanat yaparken görünce herşey netleşti bende ….

    Yanıt
 78. Canan Yigit

  Merhaba , Ne guzel her yoruma cevap vermisiniz☺Ben 3000 tl butcem var. Bebek dogum fotograflari , dis cekim dag gezi doga fotorgraflari cekmek istiyorum. Profosyonel dusunuyorum. Ben surekli malzeme degismeyo sevmem . Bir alayim tam olsun. Bana ne onerirsniz?

  Yanıt
 79. Agit

  Merhaba , Ben fotoğraf çekmeye çok meraklıyım ve giriş seviyesinde bir makine almak istiyorum .Yorumlarınızı okudum ve makinelerin bir çoğunu araştırdım ama hala karar kılamadım emin olamadım. Her ortamda fotoğraf çekebileceğim bir makine düşünüyorum,Bütçem 1500-2000 arası bir miktar makine + lens olarak ne önerirsiniz ilginiz için çok teşekkür ediyorum.

  Yanıt
 80. muharrem

  güzel abim benim ilk makinam olucak ne alacagımda kararsızım 2000 lira bütçem var nikon düşünüyorum ama hangisi sizden yardım iştiyorum balo çekimleride yapacagım

  Yanıt
 81. ceren

  ben manzara vb. fotoğrafları çekmeyi çok seviyorum ve artık telefondan değil de profosyonel fotoğraf çekmek istiyorum. yorumları da okudum genellıkle amatörlükten pro’ya geçerken nikon demişsiniz bende iyi bişey alıyım amatör çok olmasın istiyorum sizce nikon 5200mü yoksa canon 700d mi ve bütçem de 2000 altı bu arada çok teşekkürler şimdiden.

  Yanıt
 82. gezginruhlar

  Merhabalar,
  Öncelikle yazılan bütün yorumları ve itinayla yazdığınız cevapları teker teker okudum. Sabrınız,ilginiz ve verdiğiniz bütün cevaplar için çok teşekkür ederim. Sizin gibi insanlar az bulunuyor 🙂

  Bende fotoğrafçılığa çok ilgi duyuyorum ve hep akıllı telefonlar ile bu ilgimi doyurmaya çalıştım ama artık giriş seviyesinde pro. makina almamın zamanı gedi.

  Benim de çok kararsız kaldığım iki makine var. Canon 750d ve Nikon d5300. Seyahat fotoğrafları çekeceğim bolca ve gece az ışıkta iyi çekim kalitesi belirleyici bir özellik benim için. Canon 750d iso yönünden Nikon d5300 e göre öne çıkıyor. Sizin tavsiyeniz hangisi olurdu? Bir taraftan gönlüm canon dan yana 🙂 Ama Nikon da öne çıkan diğer özellikleri ile kafamı karıştırıyor 🙁 Yardım edin lütfen 🙂

  Yanıt
 83. sonay yıldırım

  Merhaba,

  Bende bugünden itibaren fotoğraf makinesi almaya karar verdim. Bütçe olarak 1500-2000-Tl’dir.(Ama ürünün kalitesine göre değişmektedir, biriktiririm). Fotoğrafcılık ilgim daha önceden başlamaktadır. Fakat kendimi bu konuda geliştirmedim. Çekim olarak doğa, manzara tür resimleri dikkat vererek çekmeyi seviyorum. Kapalı ortam ds ise herhangi bir kişinin yada yakınımın duruşu bana anlam verip dikkatimi çekiyorsa o anı yakalamayı seviyorum. Fotoğraf makinesi olarakanı olsun yeter bir fotoğraf makinesi var. Ama kendimi çekim olarak geliştirmek istiyorum.

  Takip ettiğim kadarıyla Nikon D5100-5200 fotoğraf makinesi öneriyorsunuz. Ve ileriki zamanda kendimi geliştirmeyi hobi olarak gördüğüm fotoğrafcılık yeteneğimi var olduğunu düşünerek devamını sağlayacağım.

  Tavsiyeleriniz için yorumlarınzı ve desteğinizi rica ederim.

  Yanıt
 84. Mavera Zehra

  Fotoğrafçılığı ilerlettim, dış çekim yapmaya başladım fakat kullandığım makine pek uygun olmadığı için kiraliyorum. Artık iyi bi makine almanin vakti geldi. Bütçem de pek iyi olmadigi için ikinci el bakıyorum. Lens ve body kitin markası önemli, canonlar sanki daha iyi iş görüyor gibime geldi. Peki ikinci el icin önerebileceğiniz bir site ve önerebileceğiniz iyi bi makine var mı? Teşekkürler

  Yanıt
 85. sevtap bulut

  merhaba 500tl ye kadar bütçem var fotograf çekmeyı seviyorum .nasıl bi makina onerırsınız.bu fıyata alabılecegım en ıyı makıne nedır.çok saolun

  Yanıt
 86. ela

  fotoğraf makinesi almak istiyorum da bu iki makine arasından hangisini tavsiye edersiniz.
  ayrıca Canon PowerShot SX50 HS hiçbiryerde bulamıyorum kaldırıldımı noldu bilen varsa yardımcı olabilirmi ?

  1-) NIKON COOLPIX L340 SİYAH 20,2 MP 28X ZOOM FOTOĞRAF MAKİNESİ

  2-) CANON POWERSHOT SX520 HS DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNE

  Yanıt
 87. mavera zehra

  aslında ben başlangıç için bi makine istemiyorum. başlangıç için sony nex5 i kulandım..fotoğraf yarışmalarına katılıyorum, iki yarışma da da sergileme aldım. biri şehir içi diğeri ulusal bir yarışmaydı.sene içinnde bir çok etkinlik konferans yarışma çekimi de yaptım. dış çekim için teklif alıyorum. birini geçtiğimiz günlerde yaptım. ekipmanlarımı kiraladım pek memnun değildim ama yapacak başka bir şeyim yoktu. yakında bir düğün çekimi var, yine kiralayabilirim ama kira için vereceğim para benim makineyi çalıştırma param kadar. yani karlı çıkamıyorum bu işten. şimdi makine alacağım fakat bütçem kısılı. ikinci el bakıyorum mecburen . gönül isterdi ki mark III kullanayım : şehrimde bütçesi bana en uygun ikinci el nikon d3100 var sizce ne yapmalıyım.iki lensi var yanında.

  Yanıt
 88. Gazeteci

  Merhaba ben gazetecilik bölümü ögrencisiyim ve artık fotoğraf çekmeye başlamak istiyorum fakat hem yakın çekim hem uzak çekim yapmak istiyorum fotoğrafların kaliteside bi hayli önemli:) bütçem 2500-2800 önerinizi alabilir miyim?

  Yanıt
 89. Hüseyin

  Merhaba bende kız arkadaşıma hediye olarak bir makine almayı düşünüyorum.
  Bilgisayarcıyım ama fotoğraf makinalarından hiç anlamıyorum. Konuya çok uzağım.
  Şimdi baktım araştırıyorum ama kıyas yapamıyorum özellikleri anlamadığım için.
  Profesyonel ve Yarı Prof. arasındaki farkı bile daha anlamadım
  benim gözümde ikisi de fotoğraf makinesi.
  Hangini neye göre tercih etmeliyim?

  Yukarıda ki yorumlarda önerdiğiniz aşağıdaki linkte incelediğim makine ile diğer incelediğim makine kıyaslanabilir mi?
  http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/nikon-d5100-body-garantili-faturali-sok-fiyat-142419099
  http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/nikon-d3100-body-tertemiz-4-gb-kartiyla-228355670

  Yanıt
 90. Tuba

  Merhabalar
  Fotograf cekmeyi cok seviyorum
  Üniversite ögrencisiyim seneye fotografcilik dersim var bu vesileyle de makine almayi dusunuyorum ilk makinem olucak ama uzun sure kullanabilecegim bir sey olsun istiyorum nikon d7200 düsünüyorum ama yanina hangi lensi almam gerektigini bilmiyorum bu arada makine secimimdeki dusuncelerinizi de almak istiyorum
  Tesekkurler

  Yanıt
 91. Merve

  Merhabalar. Ben de fotoğraf çekmeyi çok seviyorum yarı profesyonel makineler kullandım profesyonel bi makinem olmadı ama olan arkadaşlarımdan bi kaç kez çekim yapma fırsatım oldu. Çok ayrıntılı bir şekilde bilmiyorum ama almışken çok iyi bi dslr makine almak istiyorum bir kere alıyım bi daha almayım, az bilgimin üzerine eklemeler yaparak kendimi gelistiririm diye düşünüyorum. Fotoğrafçıların çektiği gibi kaliteli olsun istiyorum fotoğraflar. Bana şunu al diyeceğiniz bir makine var mı hocam şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıt
 92. Elvan

  Merhaba öncelikle tüm soruları sabırla ve nezaketle cevapladiginiz için teşekkürler. Canon 550d kullanıcısıyim. Makinemi değiştirmek istiyorum. Özellikle gece çekimlerinde,makro çekimlerde ve video çekimlerinde iyi sonuç almak istiyorum. Bütçe olarak 3000 civarı ayırabilirim. Acaba ne önerisiniz?

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Hımm zor bir soru. Çünkü bütçeniz kısıtlı. Makro çekimler için canonun efsane lensi 100 mm tercih etmelisiniz. Gece çekimleri ve video için 70d veya ikinci el 5d mark ısı iyi tercih olur. Bütçenizi zorlasada en doğru çözüm 5d mark 2 ve 100mm lens gibi duruyor.

   Yanıt
 93. Saadet

  Merhaba ben manzaradan cok sokakta gordugum ev araba insanlari çekiyorum ve ayri bir ilgim oldugu icin analog bir makine almayi düşünüyorum. Iki makine arasinda kalmistim ama birinin lensi 50 mm 1.9 digerinin 50 mm 1.2 hangisinin daha iyi oldugu hakkinda bir fikrim yok 🙁 yazilarinizi okudum kadariyla 1.2 daha iyi sanirim oyle mi bir de ortamin ışığına göre ayari ben yapabilirim di mi

  Yanıt
   1. Tugce

    Merhaba benim yarı profesyonel bir fotoğraf makinem var. Ben doğa içinde kendi portremi çekmek için kullanmak istiyordum bu yüzden almıştım ama prof makineler gibi etrafı bulanık istediğim gibi fotoğraflar cekemedim. O yüzden tam prof bir makine almak istiyorum. Butcem 1000-2000 arası. Hangi makineyi onerirsiniz? Saygılar..

    Yanıt
 94. Mehmet

  İyi akşamlar yazılarinizi ve yaptığınız yorumları okudum.çoğu kişiye nikotin d5100 önermissiniz.bende bunun üzerine yoğunlaştım.acaba bu makinenin deklanşör hızı nedir.

  Yanıt
 95. Sevim

  Merhaba bende tüm yorumlarınızı okudum ve 5100 almayı düşünüyorum. Fakat ben fotoğraftan video için düşünüyorum. Yemek sitem var ve tariflerimin videolarını çekip koyacağım. Sizce video konusunda da iyimidir?

  Yanıt
 96. Emine Çelik

  Merhabalar, fotoğraf çekmeye yeni merak salanlardanım. Kısıtlı bütçemle ikinci el bi makine almayı düşünüyorum. Amatörlük sürecinde kullanabileceğim bi makine önerebilir misiniz?

  Yanıt
   1. Emine Çelik

    Öncelikle teşekkürler. 2.el makineleri incelediğimde genelde 18-55 lensle beraber satışlar mevcut. Özellikle uzak ve yakın çekimlerde kaliteli fotoğraflar için bu lens yeterli olur mu? Yoksa haricen bir lens önerir misin?

    Yanıt
     1. Emine Celik

      Peki son bir soru olarak; ben henuz yolun çok basindayim,herhangi bir eğitim almadim,yani oldukca amatorum. Bu yuzden baslangic icin 18-55 kit yeterli olur mu? Yoksa direk önerdiğiniz lensle mi başlamalıyım? Sabrınz ve yardımınız için teşekkürler.

 97. Duacın

  Merhaba abi.Bütün yorumları okudum.Öncelikle ilgi alakan için Allah senden razı olsun.Çok teşekkür ederim.Gökyüzüne(özellikle Ay), dağ, bayır, manzara, doğa fotografları çekebileceğim 2500-3000 tl civarında zoomlaması iyi olan bi makine lazım hoş da dursun ama 😀 eheheh .İngiltereden getirtebilirim.Yeni başlayacağım bu arada bloğum var orada yayınlamayı düşünüyorum fotograflarımı.İşimi görebilecek güzelinden bi makine.Önereceğin makineyi nerden almam gerektiğini falanda söylersen sevinirim abi.Lens falan da almam gerekiyorsa onları da.Uzun yıllar kullanacağım abi.(Mimarlık öğrencisiyim yapıların fotosunu fazlaca çekip ilham kaynağı yapacağıım).YArdımcı olursan çok çok sevinirim abi.Hayırlı akşamlar 😀

  Yanıt
   1. Duacın

    Abi 5bin lira falan bu yurt dışında da 3.5-4 civarı oluyor. Biraz daha ucuzu ve iyisi yok mu tripod falan da alacam bi de yedek batarya.Lenslerini de söylersen çok sevinirim abi.Teşekkür ederim 😀

    Yanıt
 98. Sema

  merhaba ben aksiyon manzara ve makro çekim yapmayı sevenlerdenim ama hem makine hem lens alabilecek bi butcem yok 2500 e kadar çıkabilirim ancak (lens daha sonra inşallah ) bana ne önerirsiniz 🙂 nikon d5200 düsünüyorum sizce ne kadar uygundur teşekkürler 🙂

  Yanıt
 99. Zeynep

  Nikon 5100-5200 ve Canon 60d arasında kararsız kaldım ayrıca uzun zamandır fotoğraf çekmeye merak saldım sizin önerinize göre alacağım. Yeni başlayanlar için bunlar ve ya bunlardan başka öneriniz var mı?

  Yanıt
 100. Mehmet

  Merhaba hocam, kapalı ve ışıksız ortamlarda çekim yapabileceğim bir makine arıyorum. Dijital veya aynasız makinelerde marka model tavsiyenizi alabilir miyim. Şimdiden teşekkürler.

  Yanıt
 101. Aylin

  öncelikle merhaba. bi fotoğraf makinesi almak istiyorum fakat gerçekten yönlendirilmeye ve sizin gibi bilgili kişilerden öneri almam şart 🙂 800 tl gibi bir bütçem var çok fazla prof olamam zaten o yüzden sadece gittiğim gezdiğim yerlerin fotolarını net çekmek istiyorum öneriniz nedir marka olarak en kalitelisi hangisidir acaba ?

  Yanıt
 102. Enes

  İlk fotoğraf makinemi almak istiyorum daha çok hatıra fotoğrafları için ama hiçbir bilgim yok bütçem ise 800 tl canon eos1100D+18-55 MM+75+300MM DOUBLE KİT hakkında ne düşünüyorsunuz

  Yanıt
 103. sema

  merhaba size danıştığımda bana canon 60d ve nikon d7000 i önermiştiniz ama ikiside üretimden kalkmış bütcemi en fazla 3bine kadar çıkarabilirim sizce canon 750d nasıl genelde okuduğum kadarıyla canonu video için öneriyorlar gönlüm nikon d7100 den yana ama o da beni aşıyor bir de Pentaprism vs Pentamirror farkı var sizce bu ne kadar önemli bana ne önerirsiniz ?
  teşekkürler 🙂

  Yanıt
 104. Nilüfer

  Merhaba,ben kardesimin söz,nisan fotograflarini cekmek icin ve uzun sureli kullanmak icin bir makine almak istiyorum rica etsem bir öneride bulunabilirmisiniz?
  Tesekkürler.

  Yanıt
 105. Buse

  Merhaba, fotoğrafçılığa yeni başlayacağım fakat fotoğrafları bir dergide yayınlanmak üzere çekeceğim. yani iyi kareler yakalamış fotoğraflar olmalı. Sony A6000 Sigma 30mm f/1.4 Kit Aynasız Fotoğraf Makinesi, Nikon d5300 ve
  Sony Alpha A6000 16-50 + 55-210mm Kit arasında kararsız kaldım. aynasızların hafifliği de ilgimi çekiyor fakat dslr/aynasız karşılaştırmasında çok bilgim yok. Canondan bir model bilmiyorum. bana bu durumda ne önerirdiniz ?

  Yanıt
 106. Bahar

  Merhaba,
  Ben de gezdiğim yerlerin fotoğraflarını çekmek için kaliteli bir cihaz almak istiyorum. 1500-2000 tl civarında bütçeyle satın alabilirim. Önerinize ihtiyacım var.
  Teşekkürler

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   merhabalar gezi fotoğrafçılığı için daha çok aynasız fotoğraf makineleri tercih etmek daha doğru olacaktır. gerek küçük gövdeleri gerek düşük ağırlıkları nedeniyle ön plana çıkarlar. olympusun bu anlamda çok uygun fiyatlı fotoğraf makineleri mevcut.

   Yanıt
 107. Nur

  İyi günler , daha önceden şahsıma ait bir makinamız olmasada çevrem Canon 600 D ve 650D kullanan var oyuzden rahat bir şekilde kullanabiliyorum doğa , arkadaş çevresi vs çekmeyi seven bi insanım , şuan kendime ait bir makina almak istiyorum acaba canon 60D , 650D aralarından hangisi daha iyi , başka tercihiniz olabilir mı?

  Yanıt
 108. Deniz Sueda

  Merhabalar telefonda çektiğim fotoğrafların düşük görüntü kalitesinden ve bu işe olan merakımdan dolayı gerçekçi çekimler yapabileceğim bir makine almak istiyorum. Ancak çok yüksek bir bütçeye sahip değilim en yüksek 1500 2000 olabilir. Bu özelliklerde önerebileceğiniz ne vardır ayrıca 2.el olarak öneriniz varsa ona da açığım

  Yanıt
 109. Büşra Gümüşkaya

  Merhaba kolay gelsin , 250 TL lik bir bütçem var , insatgramda butik hesap açmayı düşünüyorum ve giysilerin daha net çıkmasını istediğim için makina almaya karar verdim.Bana onerebileceginiz bir makina ya da makinalar var mı kolay gelsin

  Yanıt
 110. Mustafa

  İyi bir netleme ve odak Benim İçin önemli ayrıca doğa fotoğrafları çekmek istiyorum.
  Bunun İçin Nikon d5100 ve d5200 arasındayım bana hangisini önerirsiniz lens olarak ne almalıyım.

  Yanıt
 111. abdullah

  İyi günler ben dlsr makine almaya krar verdim ancak aynalı ve aynasız olarak seceneklerde takıldım. bütçem 1500 2000 tl arası samsung nx30 ile karşılaştım çok dikkatini çekti özellik olarak baya doygun fiyatına görede güzel geldi ancak bir mağzada nikon d3300 cihazını önerdilerben karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   eğer sadece fotoğraf çekmek için bir makine arıyorsanız aynasız tercih edebilirsiniz. ancak benim tavsiyem bir dslr makine ile başlamanız. nedeni ise fotoğrafçılıkla ilgili bir çok şeyi dslr makinelerde daha iyi öğrenebilirsiniz. eğer yeni başlıyorsanız ikinci el bir d5100 yada 700d başlangıç için çok yeterli olacaktır. illaki sıfır alacağım derseniz d3200 sizin için yeterli olacaktır.

   Yanıt
   1. abdullah

    şöyle izah edeyim daha önce hiç profesyonel kamera kullanmadım kullanım bakımından kolay bir cihaz arıyorum görüntü kalitesinin yanında donanımında önemli olduğunu düşünüyorum ve ayriyetten objektif alma gibi bir durumumda yok şuanlık. o yüzden kendi lensi ile memnun ve güzel kareler yakalayabileceğim beni memnun edici bir kamera olmalı.

    Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   merhabalar fotoğrafı fotoğraf makinesi değil fotoğrafçı çeker. Yani en kötü makineyle çok iyi fotoğraflar çekmeniz mümkün. Yada çok iyi bir makineyle çok kötü fotoğraflarda çekebilirsiniz. ikisi arasında kalsam 750d tercih ederdim nedeni daha çok lens çeşitliliği ve çevrenizde daha fazla canon kullanıcısı. Ama kalbimde her zaman bir nikon yatar 🙂

   Yanıt
 112. Erkan aktas

  Hayırlı günler. Aynalı makina alicam yani tabiren dslr deniyor sanırım fakat makinedeki terimlerden birsey anlamadigim icin ne alacagimi bilemiyorum örneğin canon marka fakat birsuru cesiti var bissürü numaralı tabirler var . ben iyi fotoğraf çekerim ve gozlemlerim iyidir fotograf kalitedindende anlarım fakat makinenin ozelliklerinden hic haberdar değilim gecen canon marka makine baktim cift lens biri ic mekan digeri uzak lens fakat kafam karma karisik bana onerebileceginiz bir makine varmı.tamamen toparlamam gerekirse kaliteli foto cekebilecegim 2000 tl bütçeli bir makine onerirmisiniz?

  Yanıt
 113. Nevroz

  Merhaba, fotoğrafçılığa ilgi duyuyorum ve fotoğraf makinesi almak istiyorum ama pek bir bilgim yok. 1000-1500 TL arası bir bütçem var. İkinci el veya sıfır olması önemli değil. Ama ikinci ele nasıl güvenirim bilmiyorum. Başlangıç olduğunu biliyorum ama ilk ve tek olsun istiyorum. Kullanırken mutlu olduğum, aldığım için pişmanlık hissetmediğim bir makine olmalı çünkü bursumu bunun için harcamış olcam. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  Yanıt
 114. Eylül

  Merhabalar,
  Düğün çekimi için Canon 700D uygun bir makine midir ?
  Ayrıca yanımda bulundurmam gereken lensler hangileridir ?
  Bilgi verirseniz çok sevinirim..

  Teşekkürler,

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   700d normal çekim yapacaksanız yeterli olur. ancak profesyonel çekim yapacaksanız tam kare 5d gibi bir makine kullanmalısınız. lens konusu ise alan dar olacağı için geniş açı lensler tercih edilmelidir.

   Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Bu çok genel bir soru. Bütçenize göre değerlendirmeli ve. Bir kaç model belirlemesiniz. Örneğin mimarlık için tam kare bir makine ve geniş açı bir lens çok güzel bir seçim olacaktır. Gerisi bütçenize kalmış.

   Yanıt
 115. Kevser

  Merhaba, uzun zamandır bir makine almak istiyorum ama araştırdıkça kafam karışıyor. Genel olarwk portre ve manzara çekimleri yapmak istiyorum. Canon 100d 1300d ve nikon d5200 arasında gidip duruyorum. Ya da bunların dışında sizin önerebileceğiniz bi makine var mı yaklaşık bu tutarlarda

  Yanıt
 116. Sati

  Merhaba, makine almak istiyorum. Ama bir türlü karar veremedim. Ben istediğim özellikleri yazayım ona uygun bir makina önerir misiniz? DSLR olmalı, sensörü CMOS olmalı, insan çekimlerinde yogun kullanacağım ama doğada arada çekerim. Lensi en düşük 18.55 mm, netlik motoru objektifinde olması benim için iyi olur. Deklanşörû iyi olmalı. Usb çıkışı olmalı. Optik zoom özelliği olmalı . F diyafram değeri en yüksek 1.8 olmalı. Birde fotoğraf boyutu yani Megapikseli normal olmalı.

  Yanıt
 117. Buket

  Merhaba,
  Fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım hobi amaçlı kullanmak istiyorum. ama makine konusunda çok kararsızım bir çok modele baktım ama seçim yapamadım. yorumları okudukça kafam daha çok karışıyor. yeni başlayan biri olarak bana önerebileceğiniz makine hangisidir ?

  Yanıt
 118. İlayda

  Merhaba, fotografcilik konusunda uzun zamandir ilgim var ve sonunda bir miktar butce ayirabildim ileride profesyonel olarak da yapmayi dusunuyorum belki universitede de bolumunu okuyabilirim. Baslangic icin canon 60d veya 650d yi dusunuyorum. Siz ne onerirsiniz?

  Yanıt
 119. ercan dağcı

  Merhaba, satışını yapacağımız ipeksi halıların yüksek kalite, netlik ve çözünürlükte performans sağlayacak makina ile lens önerileriniz nelerdir ? ilmek başı ve hav dibi çekimleri için zoomda önemli bir konu. 3000 tl bütcemiz var. teşekkürler..

  Yanıt
 120. ercan dağcı

  peki ekstra 1000 tl dha eklersek 4000 tl ikinci cfiyatı olan. Bu konuda makina veya lens de olabilir daha nitelikli orijinal fotoğraf için bir değişiklik olu mu öneriniz nedir? kızım da hobi olarak kullanabili.

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Merhabalar ercan bey. Öncelikle Canon 5d mark 2 tam kare bir fotoğraf makinesi (3 bin tl civarında sahibinden.com dan bakabilirsiniz.), lens olarak ta 50mm bir lens alın. ancak benim tavsiyem makineden ve lensten ziyade çekimi yapacak olan kişi çok daha önemlidir. bu kadar para harcamak yerine daha düşük bütçeyle profesyonel hizmet alımı yapmanız daha doğru olacaktır. 500tl ye çok kaliteli hizmet alabilirsiniz. ama ben makineyi başka alanda da kullanacağım derseniz bu ikili size yetecektir.

   Elbette sürekli farklı ürünler üretiyorsanız makine almak daha ekonomik olabilir. Tabiki yine burada çekimleri yapacak olan kişi az çok bu işten anlamalıdır. yoksa makineyi boşa almış olursunuz.

   Yanıt
 121. Cengiz

  Acıklayıcı yazınız oldukça faydalı oldu benim için. 2500 tl kadar butçem var. Fotografa yeni basliyorum. Canon 700-750d, nikon 5300d, Canon 60d oldukça sık onermissiniz. Yeni baslayan biri olarak hangisni onerirsiniz. Tesekkurler.

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   gönül isterki daha yeni makineleri önerelim. Ancak dolar aldı başını gitti. Fotoğraf makinesi alacaklarında bütçeleri kısıtlı, mecburen bu modelleri öneriyorum. bunların içinde ben 60d yi alırdım diğerleri giriş seviyesi çünki.

   Yanıt
 122. ercan dağcı

  evet sürekli fotoğraf için gerekli olacak makina balık tutmayı öğrenmek en mantıklısı elimizin altın da bulunsa daha iyi olur icabından prof. birinden püf noktalrını öğreniriz . belirli açılardan belirli kareler işimizi görecektir zaten. tavsiyeleriniz için çok sağolun mark 2alacağım iyi günler dilerim.. sitenizi takipte kalacağım..

  Yanıt
 123. iclal irem kocakurt

  merhaba ben ilk kez bir fotoğraf makinesi alıcam ama nasıl birşey seçmeliyim bilmiyorum bir yakınımızın canon 600d si var onu biraz inceledim ama ben daha çözünürlüklü birşeyeler istiyorum . Zaten genel olarak doğa resimleri çekicem ama şöyle bişey var ben uzak değil yakın çekimler yapıcam nasıl şeyler önerirsiniz çook aklım karışıkta

  Yanıt
 124. Halime

  Merhabalar,
  Yazılarınız içeriği ve tavsiyelerinizi okudum. Yalnız kişisel olarak Nikon ve Sony markalarına daha yakınım. Bütçem 3000 lira. Nikon D5300 ve mukabili Sony arasında (orta seviyede) bir seçim yapmaya çalışıyorum. Fotoğraflardan sanatsal bir çalışma beklentisi içerisindeyim. Rica etsem bana yol gösterebilir misiniz?
  Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   burada ne tür sanatsal çalışmalar yapacağınız çok önemli. burada makineden ziyade kullanacağınız lensler çok önemli. sony lensleri pahalı ve ikinci elleride zor bulunuyor. yapacağınız çalışmalara göre bütçenizi daha çok lenslere ayırmalısınız.

   Yanıt
   1. Halime

    Merhabalar,
    Haklısınız onu belirtmemiştim. Peki sizden ricam şöyle olacak (zamanınızı alıyorum hakkınızı helal edin); lens bulmak ve uygun fiyata erişme zorluğu gibi kısıtlamalar nedeniyle anladığım Canon’a yönelmek. Canon’un sunduğu orta seviyede ve 3000-4000 fiyat aralığında bir body ve avantajlı bir lens tavsiye edebilir misiniz?
    Yardımınız için çok teşekkürler..

    Yanıt
    1. birkarefotoğraf

     şu an ben alacak olsam 70d veya 7d alırım. canon 24-105 olarak lens tercihimi yaparım. bütçeniz yetersizse bunların ikinci ellerine bakın derim.

     Yanıt
 125. Nilgün Eran

  Merhaba,
  Ben de Nikon coolpix L120 var fakat kullanım klavuzu yok onun için internetten öğrenmeye çalışıyorum, bu konuda amatörüm fakat geliştirmek istiyorum. Zoom çok iyi fakat kapalı alanda , bir konserde yüksek pixelle zoomla portre çekmeye kalktım net olmadı, nasıl bir öneriniz olabilir. Ayarlar da böyle bir fotoğrafı parti/kapalı alan modunda çekmem doğru mu çünkü ışık yüzlerde ve sahnede çok parlıyor ve renkler bozulabiliyor…

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   bu makinelerin sensörleri küçük olduğu için gece çekimlerinde verim almanız çok zordur. ayrıca zoom yaptığınızda netleme mesafeniz düşeceği için çektiğiniz fotoğraflarda bulanık olacaktır. bu makineler açık havada uygun mesafede yeterli ışık şartlarında güzel sonuçlar elde edebilirsiniz onun dışında pek bir şey beklemeyin.

   Yanıt
 126. Banu

  Merhaba bütün yorumları okudum kafam iyice karıştı ben hayvan resimleri ve doğa resimleri çekmek istiyorum. Mesela kediyi çekerken arkası bulanık olsun, veya yaprağın üzerindeki su damlasını net çeksin gibi :)) 2000 yada 2500 bütçem var Nikon mu canon mu ve bu çekimleri otomatik yapabilirmiyim ayrıca lens ne almalıyım :)))

  Yanıt
 127. Banu

  Birde canon görüntü renk sıcaklığı daha iyi diyorlar bu doğru mu araştırdığımda Nikon D5100 Canon D700 Nikon 7100 Canon D70 :))) aklımda kalan bunlar yardım ederseniz çok sevinirim

  Yanıt
 128. Şeyda

  Merhaba,ben manzara ve portre için fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum.Çektiğim fotoğrafta istediğim özellik net canlı ve keskin olması.Nikon d5100 bunun için iyi midir önerebileceğiniz başka modeller var mı?

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   şeyda hanım manzara için bu lens ve makine yeterlidir. ama size portre ve manzara için ayrı ayrı lens almanızı öneririm ki daha keskin daha güzel fotoğraflar elde edebilesiniz diye.

   Yanıt
 129. serkan

  canon 100d sıfır fiyatı 1659 tl ama 2. el fiyatı baya temiz sıfır gibi 2k çekim yapılmış 1250 tl nasıl seçim yapmalıyım arada 400 tl fark var hangisini alsam iyi olur

  Yanıt
 130. Uğur Can

  Merhaba hocam 4-5 yıldır kompakt makine kullanıyorum. Fotoğrafçılığa daha fazla yönelmeye hatta meslek olarak seçmeye karar verdim.
  Nikon D7200 almayı düşünüyorum. Yanında 18-140 kit lens ile başlamayı düşünüyorum ve 50 mm f1.8 lens almaya karar verdim
  Görüşleriniz benim için çok önemli…
  Teşekkürler…

  Yanıt
 131. ismail karatay

  merhaba hocam olympus omd em10 mark II hakkında ne düşünüyorsunuz almayı düşünüyorum ama çok kararsızım. sony a 6000 mi bu mu veya başka marka 2000 tl civarı fiyata hangi makinayı alsam. hobi fotoğrafçısıyım .

  Yanıt
 132. Turan

  Bikarefotograf hocam profosyonel makinayi yeni alicam amacım doğa manzara ve insan resimleri çekmek beni memnun edecek hangi ürünü onerirsiniz düşünceleriniz benim için önemli

  Yanıt
 133. murat

  mrb. fotografa ilgim var makınalrdan bilgim yok arastırdıkca kafam karısıyor. makina almayı düsünyrm uzun süreli kullanıma uygun merakımı giderecek .çok profosyonel olması şart degil güzel anlaarı yakalim .kullanmakta zorlanmayayım .ve icindeki fotolarrı kolay aktarabiyeim yeterli .bana ne önerirsiniz .

  Yanıt
 134. sümeyye

  Merhaba ben daha çok insan daha sonra doğa çekimi yapmak istiyorum fakat çekimler çok kaliteli ve max 2500 tl ye kadar bi makina istiyorum ne önerirsiniz?

  Yanıt
 135. Mansurk

  Merhabalar , öncelikle 6 senedir hobi olarak fotoğraf çekimi yaptığımı belirteyim . 3.5 senedir canon650 d kullanıyordum ve o cihazı sattım şimdi daha iyi bir cihaza geçiş yapmayı istiyorum . Bütçem lense vereceğim fiyat ile birlikte 3-4 bin arası. Benim yaptığım çekimler doğa fotoğrafı . Benim için en önemli olan görüntünün kaliteli olması. Mükemmel bir fotoğraf çekebilmek herşeyden önemlidir benim için. Az da olsa cs6 kullanabiliyorum. Canon lensler ucuz olması beni canona itti . Şimdi siz bana hangi modeli önerirsiniz ? Kafamda Canon 6d modeli var

  Yanıt
 136. ErdemAkydz

  Merhaba , bugün mediamarkete gittim ve bir kac ürün sordum burada ki bilgilerden yararlanarak ve bana nikon d3300 önerdi sizin fikriniz nedir teşekkür ederim

  Yanıt
 137. Semra

  Merhaba
  Ben fotoğrafçılık kursuna başlıyorum fakat makineler hakkında kararsızım öncelikle kendi çocuklarımın fotoğraflarını çekmek ve bu meslek haline dönüştürmek istiyorum bi nevi çocuk bebek fotoğrafçılığı makine 1 kez almak istiyorum iyi ve bütçesi fazla olmayan bir makine tavsiye eser misiniz

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   ne yazıkki iyi ve bütçesi düşük bir makine bu sektörde yok. doğum fotoğrafçılığı yapacaksanız karanlık bir ortamda çalışmak durumunda kalacağınız için iyi bir makine almanız gerekmekte. bebek fotoğrafçılığı yapacaksanız en azından giriş seviyesi nikon d5300 yada canon 700d düşük bütçeli işinizi görecek makinelerdir.

   Yanıt
 138. Buse

  Merhaba, fotoğraf makinesi alacağım ama araştırdıkça kafam karıştı. Bi kere alacağım için güzel bişey alıyım istiyorum. Sizce Canon 1300D 18-55 DC lll DSLR fotoğraf makinesi nasıl? Birde DC – IS farkına bakmistim nette ve IS titreşim engelleyici, olmazsa fotoğraflar net çıkmaz gibi yorumlar vardı. Yardımcı olur musunuz lutfen?

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   herşeyden önce bu işe yeni başlıyorsanız 1300d 18*55 Is almalısınız. İlerleyen dönemde öğrendikçe ekipmanınız size yeterli gelmeyecek ve farklı makinele bakabilirsiniz. bu işe gerçekten gönül veren için bu makine sizi 2 yıl götürür sonra zaten makinenin önemsiz olduğunu anlarsınız.

   Yanıt
 139. Onur

  İlkeZ dslr makina alaçam o kadar model var ki araştırmadan sıkıldım açıkçası aklımda
  Canon 200d 18_55 is stm
  Canon 100d 18_135mm ve ya tamron 17_50mm 2.8
  Nikon 5300 18_55mm manzara ve gezdiğim yerleri çekmek amaçlı iyiden kötüketici doğru sıralamasında nasıl olurdu ĺütfen yardım edin birme tamron 17_50mm hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim keskinliğinden yana şikayet eden duymadım malzeme kalitesi olarak nasıl acaba tavsiye edermisiniz saygilar

  Yanıt
 140. Ömer

  İyi günler . Fotoğraf Makinası almak istiyorum ama pek hi bilgim yok . Yazınızı okudum ama yinede işini içinden çıkamadım 🙂 1.000 – 2.000 fiyat aralığında ; geldiğimde güzel manzara çekmem ve günlük hayatta guzel manzaralı ortamlarda fotoğraf çekinmek için onerebileceginiz bi fotoğraf makinesi var mı ?? Teşekkürler 🙂

  Yanıt
 141. ayşenur

  hocam fotoğraf çekmeye başlıcam ve profesyonel olmak istiyorum 1500-2500 civarı makine bakıyorum nikon d3300 uygun geldi sizin önereceğiniz başka bir makine var mı teşekkürler?

  Yanıt
 142. Hasan

  Tamron 17_50 2.8
  Sigma 17_70
  Sigma 17_50 2.8 hangi model daha kaliteli ve keskin fotoğraf verir gönlüm tamrondan yana ama zoom halkasının zor dönmesi toz alma sorununun olduğunu okudum siz bu lensi kullandınız tavsiye edermisiniz iyiden kötüye doğru sıralamanın nasıl olurdu en iyi tercihi yapmak istiyorum sonradan keşke bu modeli alsaydım demek istemiyorum saygılar

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   Sigma 17_70 tercih edeerdim. Tamron 17_50 2.8 iyi ama sıkıntısız bi lens bulmak zor. Sıfır alınabilir tamron. ikinci el düşünmeyin.

   Yanıt
 143. Hasan

  Kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem sigma 17_70mm tamrondan daha iyi bir lensmi tamron baya tavsiye ediliyor tamron hakkinda bir tane ķötü yorum okumadim fotoğraf kalitesi ve keskinliğinden malzeme kalitesini bilemem genellikle kişisel fotoğraflar ve manzara çekimleri için siz tamron 17_50mm 2.8 kullandınızmı saygılar

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   tamron 17_50mm 2.8 ile daha keskin fotoğraflar elde edersiniz. diyafram değerinin düşük olması bokeh konusunda da sizi memnun edecektir.

   Yanıt
  1. Hasan

   canon 200d tavsiye edebilirim bluetooth nfc wifi dokunmatik ekran mevcut 2800 tl civarı bulabilirsiniz önemli olan kullanacağınız lens unutmayın lens fotoğraf kalitesine direk etki eder ışığınız bol olsun

   Yanıt
 144. Eyüp

  Merhaba.Başlıca özellikleri 50x zoom ve üzeri olan,mümkün olduğu kadar düşük ışıkta çekim kaitesi,odaklama ve titresim engelleme özellikleri sunabilen 1000 ile 1700 civarı size göre en iyi veya alternatif kompakt makine önerebilirmisiniz.Teşekkürler.

  Yanıt
 145. elif türk

  Merhaba,
  Ben öğrenciyim ve özellikle doğa fotoğrafları çekmeyi seviyorum ama en fazla 600-700 tl bütçem var ve fotoğraf makineleri hakkında pek bir bilgim yok. Paramın yeteceği kadar özellikte iyi bir makine istiyorum.
  bir kaç model önerebilir misiniz??
  Teşekkürlerrr…

  Yanıt
 146. murat

  Canon 200d makinam için sabit diyaframlı lens arıyorum
  sigma 17-50mm 2.8
  Tamron 17-50mm 2.8
  sigma 17-70mm fiyatlar birbirine çok yakın açıkçası gönlüm tamrondan yana bu lensin görüntü kalitesi ve keskinliği hakkında bir tane kötü yorum okumadim ama malzeme kalitesi olarak toz alma sorunu focus sorunu gibi sorunlarda okumadim deyil bu tür sorunlar gerçekten varmı yokmu varsa bile tamronun keskinliği beni Kendine çekiyor bu lensi tavsiye edermisiniz yada alternatif olarak sabit 2.8 lenslerden sigma tamron dışında öneredileceğiniz bir marka varmı acaba tokina 16-50mm 2.8 var canon uyumludur varmı bu üç lens ten iyimi bilemiyorum Kusura bakmayın biraz uzun oldu hakkınızı helal edin cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum esen kalın.

  Yanıt
 147. sedef

  fotoğraf makinası hakkında bilgiye sahip degilim ama fotograf cekmek istiyorum kısıtlı bütcem 700 800 e kadar güzwel bi makına önerir misiniz büyük lerden istiyorum görünümü de önemli boyuna asmalı olsa olur

  Yanıt
 148. fehmi

  merhabalar emlak danışmanlığı yapıyorum.
  evlerin fotolarını çekmek için kaliteli bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.
  küçük odaları çekerken daha geniş açılara hakim olabileceğim karanlık ortamlarda rahat edebileceğim, detayları rahatça müşteriye sunabileceğim bir makine tavsiye edermisiniz?

  Yanıt
 149. Oğuzhan Şener

  Merhabalar,

  Bende nikon d3300 var. fotografçılık ile bayadır ilgileniyorum ama genel olarak hobi şeklindedir. Çoğu insan nikon un canon a göre daha kötü olduğunu belirtmekte ama sebebini anlayabilmiş değilim. Sanki herhangi bi farkı göremiyecekmişim gibi geliyor. ama fiyatlara baktıgımda da canon 5D nin daha pahalı olduğunu görüyorum ama bilgilerine bakınca nasıl daha iyi olabiliceğini nikon d3300 den anlamıyorum

  Yanıt
 150. ali

  fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 4500 tl
  fujifilm x_t100 18_55mm 2.8.4 3600 tl
  x_t100 bayer sensör x_t20 x_ trans sensör aralarındaki fark nedir.uzun vadede kullanım için hangi modeli tavsiye edersiniz.amacım kaliteli fotoğraflar almak x_t100 bayer sensör kullanması kafamı kurcalıyo biraz fotoğraf çıktısında fark olmaz ise x_t100 ile yola çıkmayı düşünüyorum

  Yanıt
 151. Hasan

  Efendim öncelikle iyi akşamlar. Bende fotoğraf makinesi almak istiyorum da kararsız kaldım. En fazla 4 bin civarı alınabilecek fotoğraf makinesi önerir misiniz ? Fotoğraf makinesi alma nedenim ; Gezi yaptığım yerleri çekmek , arada kendi fotoğrafımı çekmek yani böyle üst düzey bir şey yok gözümde ama yinede fotoğraflarımın beni tatmin etmesini istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Bide lens ile ilgili bir öneride de bulunur musunuz tatmin edici bir lens te bulunması gereken şey nedir ?

  Yanıt
 152. orhan

  slm
  sigma 17_50mm 2.8
  tamron 17_50mm 2.8
  tamron 17_50mm 2.8 vc bu üç model hakkında neler söylüyebilirsiniz.
  en çok hangi model tercih ediliyor.

  Yanıt
 153. zeynep

  iyi geceler. ben tezimle alakalı mimari eserlerin hem dış hem de iç çekimlerini yapmak maksadıyla fotoğraf makinesi alacağım. çektiğim resimde mimari eser üzerindeki işlemeler mümkün mertebe net gözükmeli çünkü bu resimleri daha sonra tezime ekleyeceğim. iç çekimlerde ise ışık sıkıntısı yaşayacağım yüksek ihtimal. ışık sorunu için ne yapmalıyım? bunun yanında aldığım makineyi daha sonra da yapacağım gezilerde kullanmak istiyorum. makinenin gövdesindese lensine daha çok para vermek mantıklı olur düşüncesindeyim fakat doğru mu düşünüyorum emin değilim. sizin fikriniz benim için önemli. iyi bir makinem olsun istiyorum. belirttiğim istekleri karşılayabilecek CANON markasında alabileceğim bir makine mevcut mudur. bütçem 2800 civarı. (NİCON da olabilir). şimdiden teşekkürler.

  Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   2800 civarı iyi bir makine ve lens almanız şu şartlarda imkansız. benim tavsiyem 5d mark 2 ikinci el bir makine ve 18-20 bir lens almanız yönündedir. canon 5d mark2 2-2,5 bintl aralığında ikinci elini bulabilirsiniz ve 10-20 lenside 1000-1500tl aralığında olacaktır.

   Yanıt
  1. birkarefotoğraf

   özellikler birbirine yakın. 800d daha yeni bir makine ama burada önemli olan husus objektiflerdir. bütçeniz uygunsa 800d alın ama bütçeniz düşükse canon 70d alın geri kalan parayla objektif almanızı öneririm.

   Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.