Gündem

32. FIAP SİYAH-BEYAZ BASKI BİENALİ

1. Amaç:
Ülkemizin ev sahipliği yapacağı FIAP 32. Siyah-Beyaz Dünya Bienali Kapadokya’da gerçekleştirilecektir. Bienalin seçiciliğini Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) adına AFAD yürütecektir. Ülkemizi temsil edecek eserleri titizlikle saptayacak, geçmiş yıllarda FIAP Bienallerinde Türkiye adına kazanılan başarıları sürdürecek, fotoğraf alanında, başarılı çalışmaları gerçekleştirecek, ülkemizin ve ülkemiz fotoğrafçılarının seslerini yurt dışında duyuracak titiz bir çalışmayı amaçlamaktadır.
2. Konusu:
“Kahve Keyfi” olarak belirlenmiştir.
Ülkemizde var olan kültür zenginliği ve farklılıkların, giyim ve kuşamıyla da anlatılabileceği fikriyle yola çıkılarak, Mekânlara adını veren, ülkemiz insanının önemli bir kültürü olan “Türk Kahvesi”sinin, yaşam içindeki rolünün vurgulanması amaçlanmaktadır. Fotoğraflarda teknik ve içerik bakımından bir bütünlük oluşturmak amacıyla, evde işyerinde ve kahvehanede, gülen, sohbet eden insanımızın görüntülerindeki kahvenin bir şekilde yer aldığı “Kahvehaneler”deki insan ilişkilerini ve sohbetlerini belgeleyen fotoğraflar bekliyoruz.
3. Fotoğrafların Boyutu ve Sayısı:
Katılımcılar; fotoğraflarının uzun kenarı en fazla 1440 Pixel, 72 dpi (ekran çözünürlüğü boyutunda) küratör tarafından seçimi için, S/B ve sayısal olarak, en fazla 4 adet fotoğrafı, aşağıda belirlenen e-posta adresine gönderebileceklerdir.
32. FIAP Siyah-Beyaz Bienali’ne gönderilecek fotoğraflar, FIAP kuralı gereği, kişilerden birer adet olmak üzere, küratör tarafından katılımcılardan toplam 10 adet olarak seçilecektir. Takıma giren kişiler belirlenen tarihte duyurulacak ve fotoğrafların baskıları, seçilen takımı oluşturacak, 10 katılımcıdan istenecektir. Takıma seçilen fotoğrafların bazıları, son katılım tarihine kadar, herhangi bir nedenle, katılımcı tarafından gönderilemeyeceği anlaşılır ise, küratör diğer katılımcılardan da fotoğraf isteyebilecektir.
4.Katılımcılar:
Katılım tüm Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun üyesi olan dernek üyelerine açıktır. Bu özellikleri taşımayan katılımcıların fotoğrafları değerlendirmeye alınmayacaktır. Gerek gördüğü taktirde küratör, bir fotoğrafı ile yer alabilecektir.
5. Yapıtların İşaretlenmesi:
Küratör seçimi için e-posta adresine gönderilecek en fazla 4 adet fotoğrafın dosya adları katılımcı adı ve sıra no olarak adlandırılacaktır (Tahsin Sezer–1 gibi). Bir başka Word dosyasına ise; katılımcının adı ve soyadı, üyesi olduğu Dernek ve üye numarası, gsm veya sabit telefonu, posta ve e-posta adreslerini yazarak, internet ortamında, fotoğraflarla beraber belirtilen adrese gönderilecektir.
6. Yapıtların Gönderilmesi:
Federasyon üyesi olan dernek üyeleri, 4 adet fotoğrafı geçmemek üzere yapıtlarını ve kişisel bilgilerin yer aldığı dosyasını bienal@afad.org.tr e-posta adresine, 25 Aralık 2013 tarihine kadar gönderebileceklerdir. 20 Ocak 2014 tarihinde küratör tarafından değerlendirmeler sona erecek ve sonuçlar duyurulacaktır.
7. Seçici:
Yarışmanın uluslararası bienal amaçlı olarak düzenlenmesi sebebiyle seçim küratörlük yaklaşımıyla ile tek seçici olarak yapılacaktır.
TFSF Yönetim Kurulunca, FIAP Siyah-Beyaz Bienali takım oluşturma görevi, AFAD “Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği ”ne verilen, 32. FIAP Siyah Beyaz Bienali’nin seçici görevini AFAD adına, Mustafa Kamarı (AFIAP)‘ya verilmiştir.
10. Ödüller:
Bienalde temsil edecek 10 eser seçici tarafından belirlenecektir. Seçilen eserler 2014 yılında yapılacak 32. FIAP Bienali’nde Türkiye’yi temsil edecektir. Daha önceki yıllarda olduğu gibi FIAP tarafından bu eserlerden bazıları seçilerek katalogda yer alacaktır. Ayrıca serginin ülkemizde yapılacağından dolayı, ilk elemeler sonucu finale kalan fotoğrafların yer alacağı bir albüm hedeflenmektedir.
Seçilen eserlerin sahiplerine TFSF tarafından başarı belgesi verilecektir. Ayrıca başarılı eserlerin sahiplerinin bağlı olduğu fotoğraf derneklerine de başarı belgesi verilecektir.
TFSF Onay No: 2013/67
İletişim:
Mustafa KAMARI : 532 5840959 32. S/B Bienal Küratörü
Tahsin SEZER : 532 4218704 AFAD Başkanı

Katılım Formu (TR)

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı